World of Gothic - Forum
Religion Thread - Printable Version

+- World of Gothic - Forum (https://worldofgothic.ro/forum)
+-- Forum: The tavern (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: The Orc Cemetery (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=31)
+---- Forum: Altele (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=87)
+---- Thread: Religion Thread (/showthread.php?tid=443)



RE: Religion Thread - Hegan - 03-06-2012

Eu, desi am 11 ani cred ca Dumnezeu exista. Insa eu nu stiu ce sa zic de preoti. Adica sunt oameni(pacatosi de rand). Nimic mai mult. Cineva a facut pamantul. Un Dumnezeu. Cel pe care il cinstim. Nu stim cum arata ci doar c e tot ce e in jur. Dar cum va explicati odata cand am mers la un film. Trecea un preot langa noi cu IPhone4 si 3 lanturi de aur la gat. Eu nu cred ca Dumnezeu zice ca daca dimineata mancam ceva inainte de a ne spovedii nu sunt curati de inima. Dumnezeu nu vrea nimic altceva decat sa-i multumim pentru ce ne-a dat si pentru faptul ca ne ajuta. Preotii fac si ei anumite bazaconii. De exemplu in Biserica preotii zic ca diavolii nu se pot apropia de rai. Dar atunci sarpele cum naiba a intrat in rai sa-i ispiteasca pe Adam si Eva? Nu cumva era lasat de Dumnezeu pentru ai testa pe cei doi?


RE: Religion Thread - Killmee - 03-06-2012

(03-06-2012, 03:11 PM)Zamolxis1 Wrote: Man eu nu sunt cu Biblia...dar nu sunt suficient de prost sa cred in zei, care cica zidesc piramide. Frate asta imi spune ca nu crezi in forta umana, si totusi tu n crezi in Deumnezeu dar crezi intr-un zeu. Interesant. Romanii cucerisera deja Israelul cand aparuse crestinismul. Iar cele 2 ramuri rupte din iudaism sunt crestinismul si islamismul. Deci crestinismul nu a fost decat o secta. Soul, biserica ii considera pe leprosi ca fiind morti vii, si de-a lungul timpului, au aparut tot felul de legende, si astfel au aparut si zombie. Astazi putem zice ca exista zombie daca ne luam dupa ce zicea biserica in evul mediu. Deoarece avem colonie de leprosi in Romania, nu mai stiu localitatea exacta.
Aurul il gasesti in orice material, mai ales in piatra.

Ce zic eu si ce intelegi tu .... sincer nu cred in zei, nu cred in nimic am zis doar asa ca exemplu si cu toate astea "Cum aparut omul ?" prin calea Evolutionista cum zic istoricii sau pe calea religioasa ?
Si mai zic din nou chiar daca am mai zis-o ... ati verificat macar din greseala linkurile pe care le-am postat ?

----------------------------------------------------------
Pentru chestia ca religia o sa fie politica, este de mult ... mai exact din perioada cruciadelor cand erau razboaie din cauza "necredinciosilor" dar era altceva ... dorea Biserica mai multa putere si pamant ...
Au fost ucisi oameni nevinovati pentru "Domnul Dumnezeu" ... si acuma se zice ca a ucide e pacat ... deja lumea o da in fabule.
Nu cred ca o sa stim cu exactitate cum a aparut omul si de cine a fost creat sau daca a fost mereu aici, dar nu sunt de acord cu "Dumnezeu a creat omul".

Daca ati inteles la ce ma refer e bine daca nu, iar e bine, cel putin pentru mine Grin



RE: Religion Thread - Kristi - 03-06-2012

(03-06-2012, 06:31 PM)Warhell Wrote: Kristi, daca universul a fost creat..de ce e nemarginit? Si sunt atatea planete si atatea sisteme? Asa, de forma?

De ce e universul marginit? Pentru ca a fost creat de un Dumnezeu Atotputernic, care probabil ca a vrut sa ne arate cat de puternic e. Tongue
Geneza 1:14 "And God said, Let there be lights in the firmament of the heaven to divide the day from the night; and let them be for signs, and for seasons, and for days, and years" - sau poate ca celelalte stele au fost create pentru ca sa ne putem orienta noaptea, sau sa aflam perioada a anului in care suntem, sau anotimpul in care suntem, etc...

Fiecare persoana de pe Pamant poate detine personal cate 11 000 000 000 000 stele fiecare. Cam atatea stele se cunosc deocamdata. Si totusi, desi exista atat de muuuuulte stele, nimeni nu a vazut/observat aparitia/nasterea unei planete/stele, niciodata. Cum e asta posibil? ... Nu stiu ... probabil pentru ca un Creator le-a creat...
Cu ochiul liber poti vedea 5000-6000 de stele intr-o noapte fara nori. Si in Biblia scrie ca e imposibil sa numeri stelele, atunci cum a stiut autorul cartii Ieremia, acum 2000 de ani, ca stelele nu pot fi numarate? A avut el/ea pe vremea aia un telescop atat de puternic incat sa afle lucrul asta? Singurul raspund pe care il vad eu la intrebarea asta e ca Biblia e insuflata de catre Dumnezeu, Biblia chiar e cuvantul lui Dumnezeu.

Ieremia 33:22 "As the host of heaven cannot be numbered, nor the sand of the sea measured, so will I multiply the descendants of David My servant and the Levites who minister to Me."

(03-06-2012, 06:36 PM)Hegan Wrote: De exemplu in Biserica preotii zic ca diavolii nu se pot apropia de rai. Dar atunci sarpele cum naiba a intrat in rai sa-i ispiteasca pe Adam si Eva? Nu cumva era lasat de Dumnezeu pentru ai testa pe cei doi?

Diavolii? la plural?
Satana va sta pentru totdeauna in iad, din cate imi amintesc, asa ca nu are cum sa se apropie de rai.
De ce a intrat sarpele in Gradina Eden? Ma gandesc ca din cauza faptului ca Dumnezeu a vrut ca Adam si Eva sa poata decida singuri daca vor sa-l asculte pe Dumnezeu sau pe Satana. Daca nu am fi lasati sa ne facem singuri alegerile, atunci am fi doar niste marionete, niste roboti. Asta e doar parerea mea.


RE: Religion Thread - Hegan - 03-06-2012

Ce ai intrebat de numarul plural?


Pai si eu ce-am zis? Nu ca Dumnezeu i-a testat?


RE: Religion Thread - Kristi - 03-06-2012

(03-06-2012, 07:10 PM)Killmee Wrote: Au fost ucisi oameni nevinovati pentru "Domnul Dumnezeu" ... si acuma se zice ca a ucide e pacat ...

Okay, si a zis cineva ca cei care au omorat oameni nevinovati pentru "Domnul Dumnezeu" nu sunt criminali? Crima a fost mereu un pacat.

(03-06-2012, 07:10 PM)Killmee Wrote: Nu cred ca o sa stim cu exactitate cum a aparut omul si de cine a fost creat sau daca a fost mereu aici, dar nu sunt de acord cu "Dumnezeu a creat omul".

Deci esti agnostic. Daca iti pot dovedi ca exista Dumnezeu si ca (,) creationismul este cea mai logica si stiintifica optiune pentru aparitia omului, esti dispus sa ma crezi? Sau indiferent cate dovezi ti-as adunce tu tot nu vei crede, deoarece nu il vrei pe Dumnezeu in viata ta, nu vrei reguliile lui sa-ti controleze viata, asa-i?
(03-06-2012, 07:25 PM)Hegan Wrote: Ce ai intrebat de numarul plural?

Ai folosit cuvantul "diavolii" la plural.


RE: Religion Thread - Hegan - 03-06-2012

Care-i diferenta dinre neoprotestant si protestant.


RE: Religion Thread - Kristi - 03-06-2012

(03-06-2012, 07:34 PM)Hegan Wrote: Care-i diferenta dinre neoprotestant si protestant.

Neoprotestantii au aparut dupa protestanti... asta-i tot ce stiu Haha


RE: Religion Thread - Killmee - 03-06-2012

(03-06-2012, 07:31 PM)Kristi Wrote: Deci esti agnostic. Daca iti pot dovedi ca exista Dumnezeu si ca (,) creationismul este cea mai logica si stiintifica optiune pentru aparitia omului, esti dispus sa ma crezi? Sau indiferent cate dovezi ti-as adunce tu tot nu vei crede, deoarece nu il vrei pe Dumnezeu in viata ta, nu vrei reguliile lui sa-ti controleze viata, asa-i?

Dovedeste si o sa te cred ... dar sunt multe lucruri ce ma fac sa nu cred. La inceput si eu eram ca si tine "Dumnezeu a creat totul" pana am ajuns sa cunosc mai bine lumea ... stiu am doar 18 ani dar am trecut prin multe, am vazut multe si am ajuns sa stiu multe ....
Oricum daca imi dovedesti ca exista Dumnezeu te cred ... dar sa fie cat mai convingator si atunci te pot crede ...





RE: Religion Thread - soul of darkness - 03-07-2012

Asta tre so vad ....


RE: Religion Thread - Kristi - 03-07-2012

(03-06-2012, 11:30 PM)Killmee Wrote: Dovedeste si o sa te cred ... dar sunt multe lucruri ce ma fac sa nu cred. La inceput si eu eram ca si tine "Dumnezeu a creat totul" pana am ajuns sa cunosc mai bine lumea ... stiu am doar 18 ani dar am trecut prin multe, am vazut multe si am ajuns sa stiu multe ....
Oricum daca imi dovedesti ca exista Dumnezeu te cred ... dar sa fie cat mai convingator si atunci te pot crede ...

Adica, in alte cuvinte, cu cat invata omul mai multe cu atat crede tot mai mult ca Dumnezeu nu exista? Asta vrei sa spui? Crestinii is prosti si ateii/agnosticii sunt inteligenti si intelepti, asa-i? Apropo, tu crezi in teoria evolutiei?