World of Gothic - Forum
Religion Thread - Printable Version

+- World of Gothic - Forum (https://worldofgothic.ro/forum)
+-- Forum: The tavern (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: The Orc Cemetery (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=31)
+---- Forum: Altele (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=87)
+---- Thread: Religion Thread (/showthread.php?tid=443)



RE: Religion Thread - Ducipal - 09-24-2013

Informatii,versiuni sau biblii,tot aia.


RE: Religion Thread - Kristi - 09-24-2013

(09-24-2013, 08:20 PM)cornel Wrote: Pai aceasta cu liber arbitru este cam fumata deoarece oamenii au ajuns sa faca ei arbitraj gen cum era in vremurile trecute cand Papa interzicea unele campanii militare pentru ca "Nu asa vrea Domnul" sau un caz real intamplat in localitatea mea cand un preopt mai batran ce slujea la 2 biserici a trebuit sa renunte la una in favoarea altui preot mai tanar si isi pusese oamenii sa le zica celorlati ca preotul tanar nu e un preot bun si sa nu se duca la el la biserica...

Pfff... m-am cam plictisit sa iti tot repet ca e ilogic sa condamni Biblia pentru faptele "nebiblice" ale unor asa-zisi "preoti". Da, e adevarat ca sunt multi "preoti" pe care ii intereseaza doar sa faca bani de pe urma "credinciosilor". Dar e chiar asa de greu sa intelegi ca faptele lor nu au legatura cu Biblia. Daca Biblia ar spune sa ii fraieresti pe cati mai multi oameni ca sa iti cumperi tu Q7 si ca sa iti mai adaugi inca 2 etaje la casa, atunci ti-as da dreptate. Dar Biblia nu spune asta.

Daca Dumnezeu ne lasa sa facem ce vreme noi, spui ca nu e corect, daca Dumnezeu nu ne lasa sa facem rau ci doar bine, atunci spui ca iarasi nu e corect, pentru ca suntem doar niste marionete. Nimic nu e bine, nu?


RE: Religion Thread - cornel - 09-24-2013

Eu ma intreb de ce Dumnezeu lasa in pace asa zisi "slujitori" ai sai ce distrug religia.... Si de ce esti asa sigur ca biblia este adevarata?? Ca a fost scrisa de oameni nu de insusi Dumnezeu....

Si prin afirmatia ta cu marionetele pot sa ma leg de faptul ca multi spun:"A murit de nush ce. Oameni: Asa i-a fost scris"
Este adevarat ca Dumnezeu se joaca cu noi cum are chef??


RE: Religion Thread - Ducipal - 09-24-2013

Tu mai crezi in coincidente Cornel?


RE: Religion Thread - Kristi - 09-24-2013

(09-24-2013, 08:48 PM)cornel Wrote: Eu ma intreb de ce Dumnezeu lasa in pace asa zisi "slujitori" ai sai ce distrug religia...

Pentru acelasi motiv pentru care te lasa in viata pe tine care ataci crestinismul. Oricum fiecare va fi judecat pentru faptele sale, asa ca "preotii" aia nu se vor simtii prea bine la judecata.

(09-24-2013, 08:48 PM)cornel Wrote: Si de ce esti asa sigur ca biblia este adevarata?? Ca a fost scrisa de oameni nu de insusi Dumnezeu....

Citeste ce am scris in postul #979.


RE: Religion Thread - Edd - 09-24-2013

Biblia este alcatuita din mai multe carti, scrise de oameni care au trait in perioade diferite si in locuri diferite, deci nu cred ca e fals ce scrie in ea, adica cum era posibil ca toti sa se refere la acelasi lucru? Deci eu cred ca ceea ce scrie in Biblie este adevarat si trebuie respectat.


RE: Religion Thread - cornel - 09-24-2013

Au vorbit pe skype ca sa stie ce sa mai scrie Haha (gluma cam proasta) Oricum nu prea mai am contra-argumente, ce ziceti de un concurs de argumentare pe echipe cum am fost acum crestini si realisti....


RE: Religion Thread - Edd - 09-24-2013

De fapt, mai degraba crestini si atei.


RE: Religion Thread - Kristi - 09-24-2013

(09-24-2013, 08:48 PM)cornel Wrote: Si prin afirmatia ta cu marionetele pot sa ma leg de faptul ca multi spun:"A murit de nush ce. Oameni: Asa i-a fost scris"
Este adevarat ca Dumnezeu se joaca cu noi cum are chef??

Esti familiar cu argumentul de tip "strawman"? Exact asta faci. Iti construiesti o imagine falsa a ceea ce inseamna crestinism, pe urma o distrugi cu cateva argumente si pe urma spui ca ai dovedit crestinismul fals, cand de fapt tu ai dovedit falsa doar imaginea inexistenta a ceea ce consideri ca reprezinta crestinismul.

Faptul ca Dumnezeu stie toata viata noastra inainte ca noi sa murim, nu inseamna ca noi nu mai avem vointa proprie. Eu nu vad nicio contradictie in fraza precedenta.


RE: Religion Thread - Iuliu - 09-24-2013

Faptele nebiblice ale preotilor au legatura cu biblia pentru ca acestia se folosesc de biblie pentru a-si atinge scopurile. E tiparul standard al oricarei ideologii, nu numai al crestimismului. Ideologiile au fost create de catre oameni, asta e clar. Ceea ce face diferenta este credinta omului in puterea pe care i-o da Dumnezeu, Allah, Buda sau alta divinitate. Adica "prietenul" despre care vorbea Warhell. E o putere pe care n-o gasesti in biblie, o gasesti in tine. Asta pot sa respect, pentru ca e o putere pe care n-o inteleg.
Warhell se preface ca o neaga dar are si el un "prieten" care-l face (sa para) puternic doar ca a pus ideologia deasupra "prietenului" si puterea a trecut de partea ideologiei transformandu-l in prozelit, ceea ce e valabil pentru cei mai multi dintre cei care discuta aici.
Speram ca aceasta discutie ideologica se va transforma in una spirituala, avand in vedere ca esenta spirituala a religiei, nicidecum argumentativa.