Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Probleme de logica si perspicacitate
#41
Aaaaaah, credeam ca e 0.01 pretul, de aia erau raspunsurile mele gresite!
(07-14-2012, 07:06 PM)Terente Wrote: Cat despre intelectul lui Calistrat, pot sa spun ca e unul foarte dezvoltat. Crede-ma. Haha
Hmm, acum cred ca stiu raspunsul!
replyReply
#42
(07-14-2012, 07:12 PM)Bogdan Wrote: Aaaaaah, credeam ca e 0.01 pretul, de aia erau raspunsurile mele gresite!
(07-14-2012, 07:06 PM)Terente Wrote: Cat despre intelectul lui Calistrat, pot sa spun ca e unul foarte dezvoltat. Crede-ma. Haha
Hmm, acum cred ca stiu raspunsul!

La varianta extrem de simpla pe care o caut/astept, poate sa vanda si cu 0,00005$, ca tot aia e. Haha
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#43
Eu renunt. Daca nu e nici aia care am zis'o ultima....e peste mine problema asta. :|
Sup
replyReply
#44
Date fiind foarte multe variante, il mai astept pe Bogdan sa vad daca mai are solutii, daca nu incheiem runda. Haha Au fost niste raspunsuri de nota 10, in orice caz. Asteptati sa le vedeti. Merita.
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#45
Hai ca mai am o varianta, nu mai dau PM, daca oricum restul lumii a renuntat.

Calistrat asta gasea solutii radicale, ca toti baietii buni care au ridicat imperii in afaceri ilegale?

Show Content
replyReply
#46
(07-14-2012, 07:30 PM)Bogdan Wrote: Hai ca mai am o varianta, nu mai dau PM, daca oricum restul lumii a renuntat.

Calistrat asta gasea solutii radicale, ca toti baietii buni care au ridicat imperii in afaceri ilegale?

Show Content

Nu-l lasa maicasa sa fie baiat rau. Din pacate.

Si cam atat cu runda asta. Incep cu raspunsurile voastre.



Din partea lui Bogdan:

Quote:1. Pai in cazul asta, probabil ca a cumparat un bilet la loto 6 din 49 cu banii obtinuti pe seminte, a bagat numerele 11, 15, 19, 38, 21, 44 si a castigat 134.564,99 de RON.

Raspuns: I-am propus sa fie el Calistrat pentru o zi si voi merge eu in China sa-i cumpar seminte. Nu a mai fost asa increzator.

Quote:2. Calistrat era broker si isi petrecea timpul mai mult sau mai putin liber la bursa, unde astepta sa se deprecieze foarte mult dolarul inainte de a cumpara. Cam de 11 ori trebuia sa scada dolarul, insa, Calistrat avea rabdare. La momentul potrivit, a investit toti cei 2 dolari ai sai in comertul cu seminte de dovleac. Apoi a asteptat sa isi revina moneda americana pentru a putea vinde semintele cu un profit pe care nu stiu sa il calculez.

Raspuns: varianta foarte credibila, avand in vedere ca se practica lucruri de genul.
+10 gold

Quote:3. Pe acelasi principiu ca mai sus: pentru cumparare, Calistrat folosea dolarul guyanez sau alta moneda obscura care contine cuvantul dolar in titlu, pentru ca apoi sa vanda folosind dolarul american, care zilele astea, avand in vedere criza economica and stuff, are un curs valutar de 3.7274 RON. You just do the math.

Raspuns: Am facut 'the math' si nu prea da. Haha



Din partea lui roby14 (doar un pm dintre ele):


Quote:Devine milionar, dar n-ai zis in ce..
Deci cumpara pana detine un milion de seminte si devine milionar.

Nu mai e nevoie de raspuns, e geniala replica. Haha Milionar in seminte.
+10 gold


Din partea lui Warhell :

1. A mers pe mana TVA-ului pentru inceput.
Quote:2. Eu din cate stiu dovleacul chinezesc e unul mare. Cred ca asa s-a imbogatit.

Raspuns: e credibila varianta unui tva mincinos.
+10 gold



Si ultimul participant, care a venit si cu varianta cea mai simpla si cea mai credibila este Kristi.

--
Quote:Sau poate Calistrat era miliardar la inceput...

Adevarat... Calistrat era miliardar si afacerea i-a mers asa de prost incat a ajuns milionar. Trist pentru taranul nostru...

20 de gold.
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#47
Best off: milionar in seminteHaha..
replyReply
#48
Pai nu putea sa fie milionar daca tu spui ca "a devenit" milionar.
Sup
replyReply
#49
(07-14-2012, 08:03 PM)Warhell Wrote: Pai nu putea sa fie milionar daca tu spui ca "a devenit" milionar.

De ce sa nu poata? Arata un inceput, asa cum ne spune dexul semnificatia lui. Si nu a mai fost milionar, el s-a nascut miliardar (naiba stie de unde, mostenire, chestii), deci nu se pune problema repetabilitatii evenimentului. (redevenit).
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#50
Ok..cand urmeaza si a doua?
Sup
replyReply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)