Poll: Din ce religie/cult faceti parte?
You do not have permission to vote in this poll.
Crestin-Ortodox
73.47%
36 73.47%
Catolic
8.16%
4 8.16%
Neoprotestant
4.08%
2 4.08%
Ateu
8.16%
4 8.16%
Alta religie (specificati)
4.08%
2 4.08%
Agnostic
2.04%
1 2.04%
Total 49 vote(s) 100%
* You voted for this item. [Show Results]

Thread Rating:
  • 6 Vote(s) - 3.67 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Religion Thread
Lasand gramatica la o parte, tot nu inteleg ce vrei sa spui, sau daca esti serios sau glumesti Haha
Pai vreau sa vad ce opinie aveti despre ce zicea danib.... Sunt serios si glumesc simultan

Laws are like medicine: They generally cure an evil by a lesser or a passing evil.
(02-07-2014, 08:40 PM)cornel Wrote: Pai vreau sa vad ce opinie aveti despre ce zicea danib.... Sunt serios si glumesc simultan

Tot nu inteleg la ce te referi. Si nu inteleg despre ce sa imi dau cu parerea?

"Am sa ma rog pentru tine la telefooooon"

Vrei sa imi spun parerea despre asta? :|
Daca da, tot nu inteleg. Ma intrebi daca se poate sa te rogi pentru cineva la ... telefon? :-?
Fii mai specific, te rog.
Adevarata Biserica pentru mine (B.O)
Maintuirea oamenilor se realizeaza prin cuprinderea sau incorporarea si cresterea lor in Iisus Hristo, pana la indumnezeirea firii omenesti in El (Ef. 4,13)
Mantuirea lumii si deci a tuturor oamenilor s-a infaptuit oviectiv in Iisus Hristos prin Intrupare, Jertfa Inviere si Inaltarem, iar mantuirea subiectiva sau personala a fiecaru ins se face prin unre cu Hristos, unire voita si lucrata personal de fiecare om (Flp 22,12) prin care Hristos Se extinde in cei ce vin la El, acestia putandu-se impartasi si bucura de bunurile pe care le-a castigat omenitatea in viata a lui Iisus Hristos.
Hristos ne iubeste pe toi, fratii sai, si ne cheama la El, iar locul de reala intalnire duhovniceasca si de vietuire tainica impreuna cu Hristos este Biserica, in care El, fiind Cap vazut al ei, este permanent prezent pana la sfarsitul veacurilor.(Mt. 26, 20).
Hristos ii mantuieste pe toti cei ce se unesc cu El, asimilandu-i in omenitatea Lui inviata.. Aceasta extindere a lui Hristos in cei ce vin la El este Biserica, organismul in care se incorporeaza sau in care incorporati cei cuprinsi in lucrarea de mantuire personala a lor de catre Hristos, Care ii primeste si ii ridica treptat la starea omenitatii Sale de dupa Inviere, prin harul revarsat asupra lor de Duhul Sfant in Sfintele Taine.
O definitie a Bisericii nu a fost gasita dar intr-un fel sau altul asemenea descrieri se afla la Sfantul Ignatie de Antiohia, Tertulian, Sfantul Ciprian, Sfantul Chiril al Alexandriei, Sfantul Ioan Gura de Aur, Fericitul Augustin si altii.
Cu toate aceste teologul grec H, Andrutsos ajunge la formularea unei definitii a Bisericii in care se straduieste sa cuprinda ambele ei aspecte: "Biserca se numeste institutie sfanta, care este intemeiata de Cuvantul Cel intrupat al lui Dumnezeu, spre mantuirea si sfintirea oamenilor si poseda puterea si autoritatea Lui dumnezeiasca, constand din oamenii care au aceeasi credinta, se impartasesc de aceleasi Sfinte Taine si se impart in popor si clerul conducator, care-si deriva puterea, prin succesiunea neintrerupta, de la Apostoli si prin ei, de la Domnul"


Sfanta Traditie

Cuvantul traditie este de origine latina si inseamna predare, transmitere, de unde si numirea de Predanie ce i se de Traditiei. Termenul de traditie este folosit si in limbajul profan, intelegandu-se prin el totalitatea invataturilor, datinilor, practicilor, creatiilor spirituale si materiale, mostenite de la o generatie la alta.

In sens teologic, prin Traditie se inteleg totalitatea adevarurior revelate care nu se cuprind in Sfanta Scriptura, ci au fost predate prin grai viu de catre Mantuitorul si Sfintii Apostoli, fiind ulterior consemnate in scris si pastrate de catre Sfanta Biserica pana in zilele noastre.
Modul de propovaduire al Mantuitorului si al Sfintilor a fost predica orala, deci transmiterea Evangheliei prin viu grai. Desigur, acest mode de propovaduire era general, iar predica tinea seama de conditiile istorice, sociale, culturale si materiae ale ascultatorilor. Mantuitorul Hristos n-a lasat nimic scris, de asemenea si cei mai multi dintre Apostoli. Scrierile care s-au scris suns scrise mai mult ocazional, spre a raspunde nevoilor celor carora le-au fost adresate, majoritatea lor fiind legate de anumite situatii si imprejurari locale, uneori presantre (Ep. catre Galateni). Asadar scrierile Noului Testament nu sunt tratate de teologie si nici n-au fost scrise cu intentia de a cuprinde totalitatea invataturii propovaduite de Mantuitorul si Sfintii Apostoli tuturor crestinilor de totdeauna. Faptul ca se potrivesc nevoilor noastre de zi cu zi si ca ele au fost pastrate confirma originea lor divina, in sensul ca adevarurile cuprinse in ele sun revelate si sunt necesare crestinilor pentru mantuire.
Dar fiind faptul ca Sfanta Scriptura a fost scrisa mai mult ocazional, este de la sine inteles ca ea nu cuprinde intreaga invatatura revelata, o mare parte a acesteia ramane nescrisa, dar fiind predata prin grai viu si pastrata de Sfanta Biserica. Sf Ioan spune mai bine (In. c21, 25)
(Ioan 20,30)
Quote:"Biserca se numeste institutie sfanta, care este intemeiata de Cuvantul Cel intrupat al lui Dumnezeu, spre mantuirea si sfintirea oamenilor si poseda puterea si autoritatea Lui dumnezeiasca, constand din oamenii care au aceeasi credinta, se impartasesc de aceleasi Sfinte Taine si se impart in popor si clerul conducator, care-si deriva puterea, prin succesiunea neintrerupta, de la Apostoli si prin ei, de la Domnul"

Iarasi... Argumentul suprem a vostru, de fapt, singurul argument pe care il aduceti este succesiunea apostolica. Isus a zis

Eu nu interpretez Biblia cu o faceti voi, eu doar o citesc si Il las pe Dumnezeu sa imi vorbeasca, in timp ce voi incercati sa interpretati Biblia in lumina traditiei voastre, incercand sa faceti Biblia sa se potriveasca cu ceea ce zice traditia, in loc sa vedeti daca invataturile clare din Biblie confirma sau resping invataturile din traditia voastra.

De exemplu: Daca nu gresesc voi credeti ca dupa moarte, sufletul omului petrece 40 de zile in care vede atatia ingeri cate fapte bune a avut si atatia demoni cate fapte rele a avut. Unde ati vazut asa ceva in Biblie? Voi chiar credeti asa ceva? Voi chiar credeti cu Dumnezeu, cand moare un om, vine si se consulta cu invataturile voastre ca sa stie ce trebuie sa faca mai departe cu acel suflet??? Cat de penibila e insasi ideea aceasta.

Quote:Mantuirea lumii si deci a tuturor oamenilor s-a infaptuit oviectiv in Iisus Hristos prin Intrupare, Jertfa Inviere si Inaltarem, iar mantuirea subiectiva sau personala a fiecaru ins se face prin unre cu Hristos, unire voita si lucrata personal de fiecare om (Flp 22,12) prin care Hristos Se extinde in cei ce vin la El, acestia putandu-se impartasi si bucura de bunurile pe care le-a castigat omenitatea in viata a lui Iisus Hristos.

Poti sa imi aduci argumente Biblice pentru ideea de mantuire obiectiva si subiectiva, ca nu imi amintesc sa fi auzit vreodata de asa ceva.



Quote:In sens teologic, prin Traditie se inteleg totalitatea adevarurior revelate care nu se cuprind in Sfanta Scriptura, ci au fost predate prin grai viu de catre Mantuitorul si Sfintii Apostoli, fiind ulterior consemnate in scris si pastrate de catre Sfanta Biserica pana in zilele noastre.

Cum poti sa stii ca invataturile primilor apostoli, care nu au aparut in Biblie, sunt cu adevarat insuflate de Dumnezeu?
Cum poti sa stii ca invataturile primilor apostoli nu au fost contaminate/modificate in acesti 2000 de ani? Biblia spune despre ea insasi ca este Cuvantul lui Dumnezeu, si profetiile si toate celelalte lucruri din ea dovedesc acest lucru. Dar orice alta scriere non-Biblica nu are nicio autoritate din partea lui Dumnezeu, pentru ca nu am nicio siguranta ca acea scriere chiar a fost insuflata de Dumnezeu. Am mai discutat intre timp cu niste ortodocsi si vad ca voi toti sustineti sus si tare ca religia ortodoxa este singura religie corecta datorita unui singur motiv: succesiunea apostolica. Si catolicii spun ca catolicismul este religia adevarata datorita succesiunii apostolice. Deci cine are dreptate, voi sau ei? Nimeni. Succesiunea apostolica nu este mentionata in Biblie ca fiind un semn dupa care se va cunoaste religia adevarata, daca gresesc, arata-mi versetul si o sa te cred.

Quote:Asadar scrierile Noului Testament nu sunt tratate de teologie si nici n-au fost scrise cu intentia de a cuprinde totalitatea invataturii propovaduite de Mantuitorul si Sfintii Apostoli tuturor crestinilor de totdeauna.

Deci ... Biblia nu e completa? Ce rost a avut ca Dumnezeu sa ne de-a Biblia daca ea e doar 50% din puzzle, si noi trebuie sa cautam cealalta jumatate peste tot? 1 Corinteni 14:33 "For God is not the author of confusion".


Quote:Sf Ioan spune mai bine (In. c21, 25)
(Ioan 20,30)

Ioan 20:30 spune ca Isus a facut multe alte SEMNE, nu ca a spus alte invataturi. Biblia este completa si contine toate informatile de care avem nevoie ca si crestini, altfel Dumnezeu a fost incapabil sa ne faca cunoscuta Voia Sa.

----------------------------------

Eu am fost prin destule biserici penticostale sau baptiste mici de 10-50 membri, care vor sa faca tot ce le spune Dumnezeu prin Biblie, si care il iubesc pe Isus si vor sa Il urmeze cu toata inima lor, si care au o dragoste pentru foarte mare pentru toti oamenii de pe pamant. Isus a zis in Ioan 13-34-35: "Vă dau o poruncă nouă: să vă iubiţi unii pe alţii; cum v-am iubit Eu, aşa să vă iubiţi şi voi unii pe alţii. Prin aceasta vor cunoaşte toţi că sunteţi ucenicii Mei, dacă veţi avea dragoste unii pentru alţii.”"

Acei credinciosi despre care iti vorbeam chiar au o dragoste pentru ceilalti oameni din lume. Oare nu este asta unul dintre semnele despre care Isus spunea ca vor fi printre ucenicii Sai adevarati? Faptul ca ortodoxia este de la anul ~30 d. Hr. (ca de la anul 0 nu avea cum sa fie) nu dovedeste absolut nimic, deoarece foarte multe lucruri s-ar fi putut schimba, adauga sau scoate de atunci pana acum. Voi, in loc sa va bazati pe Scriptura ca fiind autoritatea suprema a Cuvantului lui Dumnezeu, voi va bazati pe faptul ca ortodoxia a fost inceputa de catre primii apostoli ai lui Isus, lucrul care nu poate fi dovedit, si lucru care chiar daca ar fi dovedit nu poate sa arata ca ortodoxia este adevarata. Oamenii, de-a lungul timpului au creat religii false pentru a-si crea propriul dumnezeu, pentru ca este mai fain sa iti creezi propriul dumnezeu cu propriile lui reguli, decat sa iti schimbi tu viata conform Cuvantului lui Dumnezeu. Si asta trebuie sa facem, nu avem cum sa stim ca toate invataturile apostolilor lui Isus au fost transmise din generatie in generatie, fara nicio modificare, pana in ziua de azi, asa ca, cel mai sigur lucru pe care il putem face e sa ne conformam viata cu ceea ce ne spune Isus prin Biblie. Asta incearca sa faca neoprotestantii (cel putin unii dintre ei, nu toti, ca si la noi exista destule capre printre oi). Poti sa imi arati biblic, care sunt motivele pentru care crezi ca penticostalii sau baptistii gresesc si sunt niste sectari/pagani/sau orice alt atribut "prietenos si plin de dragoste" pe care voi ni-l atribuiti noua. Smile

----------------------------------

Daca ai timp, te rog din suflet sa urmaresti clipul asta: http://www.youtube.com/watch?v=TXOWyjB7d24 Dureaza doar 12 minute.
Tot despre Sfanta Traditie...
Pe de alta parte Sfintii Apostoli au fost trimisi de Mantuitorul sa propovaduiasca Evanghelia prin grai viu: "Mergand invatati toate neamurile... invatandu-le sa pazeasca toate cate v-am poruncit voua" (Mt. 28, 19, 20) caci El Insusi le-a dat acestora Invataturile si poruncile Sale tot prin grai viu. Sfantul Pavel confirma acest adevar cand spune: "Caci credinta vine din auzire, iar auzirea vine din cuvantul lui Dumnezeu" (Rm 10, 17) . Sfantul Ioan scrie: "Multe am a va scrie dar n-am voit sa le scriu pe hartie, cu cerneala, ci nadajduiesc sa vin la voi si sa scriu: totusi nu voiesc sa ti le scriu cu cerneala si condei, Ci nadajduiesc sa te vad in curand si atunci vom grai gura catre gura" (3 In 13,14).
Rezultand deci ca autorii Sfintei Scripturi, in scrierile lor adresate unor comunitati crestine sau unor persoane singure, nu le-au prezentat acestora intreaga invatatura crestina pe care le-o propovaduisera mai inainte prin viu grai, sau aveau de gand sa le-o propovaduiasca, ci le-au scris avvestora spre a le da lamuriri in probleme care se ivisera intre timp si interesau comunitatea lor locala, dar modul obisnuit si comun de a le preda invatatura si de a-i feri de rataciri era predica orala sau vorbirea "gura catre gura".
Ceea ce trebuie insa retinut este ca invataturile transmise si pastrate in Sfanta Traditie au aceeasi valoare si importanta ca si cele cuprinse in Sfanta Scriptura, deoarece ele provin tot din aceeasi Descoperire dumnezeiasca.
"Drept aceea, fratilor, stati neclintiti si tineti predaniile pe care le-ati invatat fie prin cuvant, fire prin epistola noastra" (2 Tes 2, 15)
Asadar, tot ce a predicat apostolul tesalonicenilor are aceeasi valoare ca si ceea ce le-a transmis in scris, prin epistola.Acelasi Apostol numeste Traditia "dreptarul invataturilor sanatoase" (2 Tim 1,13), indemnandu-l pe Timotei sa-l pazeasca cu multa grija (1 Tim 6,20).
Dar ceea ce mai trebuie retinut si subliniat este faptul ca insasi Sfanta Scriptura a fost scrisas pe temeiul Sfinte Traditii, caci la inceput a fost numai Traditi si apoi s-a scris Scriptura ca o parte a acesteia. Cea mai veche carte a Sfintei Scripturi s-a scris abia la anu 43, deci dupa un deceniu de propovaduire orala a Evangheliei lui Hristos de catre Apostoli, iar scrierile Sfantului Apostol Ioan s-au scris abia la sfarsitul veacului 1 d. Hr... Marcu si Luca si-au scris Evangheliile lor pe temiul Sfintei Traditii, care a existat mai inainte de a fi fost scrisa vreo carte a Noului Testament.
Mai mult, in unele locuri din cartile Sfintei Scripturi, autorii lor redau invataturi si fapte care nu provin decat din Traditie. Astfel Sf. Ap. Pavel se adreseaza presbiterilor din jurul Efesului, adunati la Milet, cu urmatoarele cuvinte: "Toate vi le-am aratat...,aducandu-va aminte de cuvantul Domnului Iisus, ca El a zis: Mai fericit este a da decat a lua" (FA 20,35) La fel este din 2 Tim 3,8, unde se aminteste de Iannes si Iambres, care i s-au impotrivit lui Moise in Egipt, ca si locul din epistola lui Iuda (v.9), unde se vb dintre cearta dintre Arhanghelul Mihail si diavolul pt trupul lui Moise, precum si alt loc din aceasta epistola (v14-15), unde se vb despre proorocia lu Enoh, al saptelea de la Adam. Aceste invataturi si fapte n-au putut fi luate decat din Sfanta Traditie, deoarece Sfanta Scriptura nu aminteste nicaieri de ele..

Despre Cinstire Sfintilor in Biserica Ortodoxa.

Invatatura Bisericii mele afirma ce acelor crestini sau chiar unor persoane alese din Vechiul Testamen, care in timpul vietii pamantesti s-au aratat plini de desavarsire in viata religioase si morala, si care, dupa trecerea lor la cele vesnice, duc o viata fericita in cer, gustand o parte din fericirea pe care o vor primi deplin dupa judecata unviersala, le se cuvine cinstire si o inchinare relativa, manifestata in sarbatorile consacrate lor, in slujbele randuite de Biserica in cinstea si pomenirea lor, in venerarea moastelor si icoanelor lor si in rugaciunile adresate lor spe a mijloci la Dumnezeu pentru noi.
Acestia dimpreuna cu ingerii, formeaza ceata sfintilor, dintre care cea mai vrednica de cinstire este Maria, Maica Domnului, careia Biserica ii da un cult de preacinstire sau supravenerare, despre care voi scrie mai tarziu...
Quote:Pe de alta parte Sfintii Apostoli au fost trimisi de Mantuitorul sa propovaduiasca Evanghelia prin grai viu: "Mergand invatati toate neamurile... invatandu-le sa pazeasca toate cate v-am poruncit voua" (Mt. 28, 19, 20) caci El Insusi le-a dat acestora Invataturile si poruncile Sale tot prin grai viu. Sfantul Pavel confirma acest adevar cand spune: "Caci credinta vine din auzire, iar auzirea vine din cuvantul lui Dumnezeu" (Rm 10, 17) . Sfantul Ioan scrie: "Multe am a va scrie dar n-am voit sa le scriu pe hartie, cu cerneala, ci nadajduiesc sa vin la voi si sa scriu: totusi nu voiesc sa ti le scriu cu cerneala si condei, Ci nadajduiesc sa te vad in curand si atunci vom grai gura catre gura" (3 In 13,14).

Matei 28:19-20 -> Daca Isus a dat porunci care nu apar in Biblie atunci Biblia nu e completa. Simplu.
Romani 10:17 -> Corect. Dar scrierile sfantului X sau sfantului Y nu sunt Cuvatul lui Dumnezeu. Dovedest-mi ca sunt.
3 Ioan 1:15 -> Trebuie sa intelegi ca epistolele era scrisori. In cazul de fata, era o scrisoare trimisa unui prieten de-a lui Ioan. Era normal ca va dori sa ii spuna si alte lucruri cand il va intalni, dar asta nu vorbeste despre posibilitatea transmiterii de invataturi noi, ci e foarte posibil sa se refere la discutii de zi cu zi, asa cum vorbesc prieteni.


Quote:Rezultand deci ca autorii Sfintei Scripturi, in scrierile lor adresate unor comunitati crestine sau unor persoane singure, nu le-au prezentat acestora intreaga invatatura crestina pe care le-o propovaduisera mai inainte prin viu grai, sau aveau de gand sa le-o propovaduiasca, ci le-au scris avvestora spre a le da lamuriri in probleme care se ivisera intre timp si interesau comunitatea lor locala, dar modul obisnuit si comun de a le preda invatatura si de a-i feri de rataciri era predica orala sau vorbirea "gura catre gura".

Daca Traditia a ramas intacta in acesti 2000 de ani, atunci de ce exista atatea mini traditii false in Traditia Ortodoxa? Lucrul acesta arata ca Traditia voastra ori nu a avut nicio valoare de la inceput, ori pe parcursul timpului a fost modificat de fiecare dupa placul lui.

Quote:Ceea ce trebuie insa retinut este ca invataturile transmise si pastrate in Sfanta Traditie au aceeasi valoare si importanta ca si cele cuprinse in Sfanta Scriptura, deoarece ele provin tot din aceeasi Descoperire dumnezeiasca.

Foarte fain. Eu te intreb cat e 2 + 2, si tu imi zici ca cerul e albastru, apoi te intreb iarasi si tu imi zici ca iti place sa inoti. Eu iti spun sa imi dovedesti cum poti sa stii ca scrierile traditie au fost insuflate de Dumnezeu, si tu raspunzi pe langa subiect...

Daca nu gresesc, imi amintesc ca mai demult, ortodoxia a considerat pentru destul de multa vreme o anumita persoana ca fiind un Sfant, iar dupa ceva vreme s-au schimbat parerea si l-au considerat un eretic. Cum se poate asa ceva? Cum poate infailibila Biserica Reala sa faca o astfel de greseala?? Oare nu iti arata nici asta faptul ca "aia de la putere" isi aleg Sfintii doar dintre cei care sunt de acord cu ei, iar ceilalti care sustin Sola scripturismul sunt considerati niste pagani, niste demoni, niste sectari, niste cultisti... si nu incerca sa negi, ca am destule dovezi pentru asta.

Quote:Marcu si Luca si-au scris Evangheliile lor pe temiul Sfintei Traditii, care a existat mai inainte de a fi fost scrisa vreo carte a Noului Testament.

Nu e adevarat. Marcu era unul dintre "ucenicii" ai lui Petru, iar Luca era unul dintre ucenicii ai lui Pavel, asa ca ei au primit invataturile din gura celor care il cunosteau pe Isus.

Quote:Invatatura Bisericii mele afirma ce acelor crestini sau chiar unor persoane alese din Vechiul Testamen, care in timpul vietii pamantesti s-au aratat plini de desavarsire in viata religioase si morala, si care, dupa trecerea lor la cele vesnice, duc o viata fericita in cer, gustand o parte din fericirea pe care o vor primi deplin dupa judecata unviersala, le se cuvine cinstire si o inchinare relativa, manifestata in sarbatorile consacrate lor, in slujbele randuite de Biserica in cinstea si pomenirea lor, in venerarea moastelor si icoanelor lor si in rugaciunile adresate lor spe a mijloci la Dumnezeu pentru noi.
Acestia dimpreuna cu ingerii, formeaza ceata sfintilor, dintre care cea mai vrednica de cinstire este Maria, Maica Domnului, careia Biserica ii da un cult de preacinstire sau supravenerare, despre care voi scrie mai tarziu...

Inchinarea la orice lucru sau persoana in afara de Dumnezeu este o idolatrie (iti creezi propriul dumnezeu) si o blasfemie (furi din slava pe care o merita Isus).


Traditia vorbeste despre:

- fecioria eterna a Mariei: Biblia nu spune asta, ci spune ca Maria a avut copii. Deci in situatia asta, tu alegi sa crezi traditia.
- despre rugaciunile la Maria si la sfinti: In Apocalipsa 19:10 Ioan a vrut sa se inchine unui inger si uite ce a zis acesta: "Şi m-am aruncat la picioarele lui ca să mă închin lui. Dar el mi-a zis: „Fereşte-te să faci una ca aceasta! Eu sunt un împreună-slujitor cu tine şi cu fraţii tăi care păstrează mărturia lui Isus. Lui Dumnezeu închină-te!" Versetul asta dovedeste ca inchinarea la oricine altcineva in afara de Dumnezeu, este un pacat si este condamnat de Biblie. Imi poti dovedi biblic ca trebuie sa ne inchinam/rugam lor?
- si muuuulte alte doctrine false...


-------------------------

Nu mi-ai raspuns la cele ce am spus eu mai sus... sau ai de gand ca fiecare sa vorbeasca ce ii trece prin cap, fara sa tina cont de ceea ce a spus celalalt mai devreme? Cum ar fi despre partea aia cu Ioan 13:34-35? Sau sa dovedesti ca succesiunea apostolica este semnul religiei adevarate? Sau sa imi zici ce crezi despre acel clip pe care l-am postat mai sus? (probabil nici nu l-ai vizionat) etc...
(02-08-2014, 01:56 AM)Kristi Wrote: Matei 28:19-20 -> Daca Isus a dat porunci care nu apar in Biblie atunci Biblia nu e completa. Simplu.
Romani 10:17 -> Corect. Dar scrierile sfantului X sau sfantului Y nu sunt Cuvatul lui Dumnezeu. Dovedest-mi ca sunt.
3 Ioan 1:15 -> Trebuie sa intelegi ca epistolele era scrisori. In cazul de fata, era o scrisoare trimisa unui prieten de-a lui Ioan. Era normal ca va dori sa ii spuna si alte lucruri cand il va intalni, dar asta nu vorbeste despre posibilitatea transmiterii de invataturi noi, ci e foarte posibil sa se refere la discutii de zi cu zi, asa cum vorbesc prieteni.
1. Exact. Deci ma satur sa iti explic.
2. Dovezile sunt putin de ratiune: Daca nu erau ceva dat de la Dumnezeu mai erau scrierile acelea?,

(02-08-2014, 01:56 AM)Kristi Wrote: Daca Traditia a ramas intacta in acesti 2000 de ani, atunci de ce exista atatea mini traditii false in Traditia Ortodoxa? Lucrul acesta arata ca Traditia voastra ori nu a avut nicio valoare de la inceput, ori pe parcursul timpului a fost modificat de fiecare dupa placul lui.
Aceste "Traditii Ortodoxe" care nu au nicio legatura cu teologia ortodoxa sunt doar niste porcarii inventate de tot felul de babe. Si observ ca tot ce e pagan, gata e numita Traditie Ortodoxa

(02-08-2014, 01:56 AM)Kristi Wrote: Foarte fain. Eu te intreb cat e 2 + 2, si tu imi zici ca cerul e albastru, apoi te intreb iarasi si tu imi zici ca iti place sa inoti. Eu iti spun sa imi dovedesti cum poti sa stii ca scrierile traditie au fost insuflate de Dumnezeu, si tu raspunzi pe langa subiect...

Credinta nu se percepe cu mintea, ci cu inima.

(02-08-2014, 01:56 AM)Kristi Wrote: Daca nu gresesc, imi amintesc ca mai demult, ortodoxia a considerat pentru destul de multa vreme o anumita persoana ca fiind un Sfant, iar dupa ceva vreme s-au schimbat parerea si l-au considerat un eretic. Cum se poate asa ceva? Cum poate infailibila Biserica Reala sa faca o astfel de greseala?? Oare nu iti arata nici asta faptul ca "aia de la putere" isi aleg Sfintii doar dintre cei care sunt de acord cu ei, iar ceilalti care sustin Sola scripturismul sunt considerati niste pagani, niste demoni, niste sectari, niste cultisti... si nu incerca sa negi, ca am destule dovezi pentru asta.
Mai nu stiu despre acest caz, nu mai bine zici de ce Sfant este vorba?

(02-08-2014, 01:56 AM)Kristi Wrote: Nu e adevarat. Marcu era unul dintre "ucenicii" ai lui Petru, iar Luca era unul dintre ucenicii ai lui Pavel, asa ca ei au primit invataturile din gura celor care il cunosteau pe Isus.
Ba nu e asa, dogmatica o confirma.

(02-08-2014, 01:56 AM)Kristi Wrote: Inchinarea la orice lucru sau persoana in afara de Dumnezeu este o idolatrie (iti creezi propriul dumnezeu) si o blasfemie (furi din slava pe care o merita Isus).
O sa intru in detalii intr-un alt post ca nu intelegeti (toti care negati sfintenia) este o treaba ce nu se poate gandi ci simti

(02-08-2014, 01:56 AM)Kristi Wrote: Traditia vorbeste despre:
- fecioria eterna a Mariei: Biblia nu spune asta, ci spune ca Maria a avut copii. Deci in situatia asta, tu alegi sa crezi traditia.
- despre rugaciunile la Maria si la sfinti: In Apocalipsa 19:10 Ioan a vrut sa se inchine unui inger si uite ce a zis acesta: "Şi m-am aruncat la picioarele lui ca să mă închin lui. Dar el mi-a zis: „Fereşte-te să faci una ca aceasta! Eu sunt un împreună-slujitor cu tine şi cu fraţii tăi care păstrează mărturia lui Isus. Lui Dumnezeu închină-te!" Versetul asta dovedeste ca inchinarea la oricine altcineva in afara de Dumnezeu, este un pacat si este condamnat de Biblie. Imi poti dovedi biblic ca trebuie sa ne inchinam/rugam lor?
- si muuuulte alte doctrine false...

1. Imaginaza-ti ca mama lu Dumnezeu sa fie o desfranata Haha.. In fine ca sa le spui si celorlalti care nu stiu.. Maria nu a avut alt fiu inafara de Iisus Hristos. De ce spun asta ? a)Inseamna ca profetiile lui Isaia sunt false.
b)Iosif era om destul de batran si fusese casatorit cu o femeia care o chema tot Maria, dar a murit. Iosif cu aceasta Maria mai avea copii cu ea.
2. Ca sa nu pierd timpul cu aceasta interpretare exagerata:
Toată suflarea să laude pe Domul. Lăudați pe Domnul din ceruri, lăudați-L pe El întru cei de sus: Ție se cuvine cântare, Dumnezeule.
Lăudați-L pe El toți îngerii Lui: Lăudați-L pe E1 toate puterile Lui; Ție se cuvine cântare, Dumnezeule.
Apoi stihirile Lăudărilor cu aceste stihuri: Când sunt 8 stihuri se cântă:
Ca să se facă întru dânșii judecată, este scrisă această mărire tuturor credincioșilor Lui.
Lăudați pe Domnul între sfinții Lui; lăudați-L pe El întru tăria puterii Lui.
Când sunt 6 stihiri, se cântă:
Lăudați-L pe El între puterile Lui; lăudați-L pe El după mulțimea slavei Lui.
Lăudați-L pe El în glas de trâmbiță; lăudați-L pe El în psaltire și în alăută.
Când sunt 4 stihiri, se cântă:
Lăudați-L pe El în timpane și în horă; lăudați-L pe El în strune și organe.
Lăudați-L pe El în chimvale bine răsunătoare; lăudați-L pe El în chimvale de strigare. Toată suflarea să laude pe Domnul.
Alte stihuri de Duminică:
Scoală Doamne Dumnezeul meu! Înalță mâna Ta! Nu uita mereu pe săracii Tăi!
Mărturisi-te-voi, Doamne, cu toată inima mea, spune-voi toate minunile Tale.

-------------------------
(02-08-2014, 01:56 AM)Kristi Wrote: Nu mi-ai raspuns la cele ce am spus eu mai sus... sau ai de gand ca fiecare sa vorbeasca ce ii trece prin cap, fara sa tina cont de ceea ce a spus celalalt mai devreme? Cum ar fi despre partea aia cu Ioan 13:34-35? Sau sa dovedesti ca succesiunea apostolica este semnul religiei adevarate? Sau sa imi zici ce crezi despre acel clip pe care l-am postat mai sus? (probabil nici nu l-ai vizionat) etc...
E simplu imagineazati ca daca nu erau apostolii nu era cine sa propovaduiasaca. De acea Slavim pe Dumnezeu Unul in Fiiinta si Intreit in persoane si TOATA IMPARATIA SI PUTEREA
(02-08-2014, 03:31 AM)Cryssalis Wrote: 1. Exact. Deci ma satur sa iti explic.
2. Dovezile sunt putin de ratiune: Daca nu erau ceva dat de la Dumnezeu mai erau scrierile acelea?

1. Atunci Dumnezeu nu a fost capabil sa ne transmita Mesajul Sau complet.
2. Da, erau, si daca nu erau de la Dumnezeu. Au fost si sunt foarte multi invatatori mincinosi de-a lungul timpului (de ex. John Smith - creatorul cultului Martorii lui Iehova - el spunea ca a primit toate invataturile direct de la Dumnezeu. PE EL DE CE NU IL CREZI???? Stiu de ce. Pentru ca voi va selectati "invatatorii" dupa cum va place voua, procesul de decidere daca o persoana este de la Dumnezeu sau nu sta in mainile voastre, si asta-i defintia unui CULT a unei SECTE, nu a unei Biserici care se considera crestina, dar in acelasi timp incalca invatatura clara a Bibliei. Te-am mai intrebat mai demult daca invataturile din scrieri pot sa contrazice cele din Biblie, si mi-ai spus ca nu, dar eu ti-am arata multe doctrine false de la voi care CHIAR CONTRAZIC Biblia, si va ca tu le tot ignori, asta-i unu alt motiv pentru care consider ca traditia voastra vine de la oameni)

(02-08-2014, 03:31 AM)Cryssalis Wrote:
(02-08-2014, 01:56 AM)Kristi Wrote: Daca Traditia a ramas intacta in acesti 2000 de ani, atunci de ce exista atatea mini traditii false in Traditia Ortodoxa? Lucrul acesta arata ca Traditia voastra ori nu a avut nicio valoare de la inceput, ori pe parcursul timpului a fost modificat de fiecare dupa placul lui.

Aceste "Traditii Ortodoxe" care nu au nicio legatura cu teologia ortodoxa sunt doar niste porcarii inventate de tot felul de babe. Si observ ca tot ce e pagan, gata e numita Traditie Ortodoxa

Cultul mortilor, cultul ragaciunuilor la sfinti, rugaciunea la Maria, eterna feciorie a Mariei, posibilitatea mantuirii dupa moarte, botezul bebelusilor... Astea nu au baza biblica, si totusi exista in traditia voastra. Asta inseamna ca exista contradictii intre traditia voastra si ceea ce spune Biblia.

(02-08-2014, 03:31 AM)Cryssalis Wrote:
(02-08-2014, 01:56 AM)Kristi Wrote: Foarte fain. Eu te intreb cat e 2 + 2, si tu imi zici ca cerul e albastru, apoi te intreb iarasi si tu imi zici ca iti place sa inoti. Eu iti spun sa imi dovedesti cum poti sa stii ca scrierile traditie au fost insuflate de Dumnezeu, si tu raspunzi pe langa subiect...

Credinta nu se percepe cu mintea, ci cu inima.

Daca ceea ce spune cineva e irational, atunci pot sa zic ca da, credinta adevarata se poate dovedi de credinta falsa folosindu-ti mintea.
Tu vrei sa spui ca credinta ortodoxa este adevarata deoarece nu simti in inima ta acest lucru, corect? Acelasi lucru o sa iti spun mormoni, martorii lui Iehova, catolicii, musulmanii, budhistii, hinduistii... Si nu te increde in inimia ta, pentru ca Ieremia 17:9 spune "Inima este nespus de înşelătoare şi de deznădăjduit de rea; cine poate s-o cunoască?"

(02-08-2014, 03:31 AM)Cryssalis Wrote: Mai nu stiu despre acest caz, nu mai bine zici de ce Sfant este vorba?

Uite aici niste contradictii intre Sfinti pe care ii consider ca avand Duhul Sfant si a fi incapabili sa greseasca:

Show Content

^ Cum pot acesti doi Sfinti insufltati de Duhul Sfant sa se contrazica, daca tot ce invata ei e prin Duhul Sfant? Omule, deschideti ochii! Nu vezi ca sfintii vostri sunt cei pe care X-ulescu ii alege?

Show Content

^ Cum poate acest delegat al Bisericii Ortodoxe a Greciei, care spui ca este insuflat de Dumnezeu in tot ce zice, sa spuna un lucru pe care ortodocsi il considera o erezie?

(02-08-2014, 03:31 AM)Cryssalis Wrote:
(02-08-2014, 01:56 AM)Kristi Wrote: Nu e adevarat. Marcu era unul dintre "ucenicii" ai lui Petru, iar Luca era unul dintre ucenicii ai lui Pavel, asa ca ei au primit invataturile din gura celor care il cunosteau pe Isus.
Ba nu e asa, dogmatica o confirma.

Chiar si wikipedia e de partea mea. Dovedeste-mi ca gresesc, desi acest punct este mai putin important pentru mine; as prefera sa imi dovedesti ca gresesc cand spun ca multe doctrine de-ale voastre sunt false.

(02-08-2014, 03:31 AM)Cryssalis Wrote:
(02-08-2014, 01:56 AM)Kristi Wrote: Inchinarea la orice lucru sau persoana in afara de Dumnezeu este o idolatrie (iti creezi propriul dumnezeu) si o blasfemie (furi din slava pe care o merita Isus).
O sa intru in detalii intr-un alt post ca nu intelegeti (toti care negati sfintenia) este o treaba ce nu se poate gandi ci simti

Deci nu poti sa o dovedesti, ci pur si simplu o simti. Asta ii dovada mormoniilor ca religia lor e adevarata.

(02-08-2014, 03:31 AM)Cryssalis Wrote:
(02-08-2014, 01:56 AM)Kristi Wrote: Traditia vorbeste despre:
- fecioria eterna a Mariei: Biblia nu spune asta, ci spune ca Maria a avut copii. Deci in situatia asta, tu alegi sa crezi traditia.
- despre rugaciunile la Maria si la sfinti: In Apocalipsa 19:10 Ioan a vrut sa se inchine unui inger si uite ce a zis acesta: "Şi m-am aruncat la picioarele lui ca să mă închin lui. Dar el mi-a zis: „Fereşte-te să faci una ca aceasta! Eu sunt un împreună-slujitor cu tine şi cu fraţii tăi care păstrează mărturia lui Isus. Lui Dumnezeu închină-te!" Versetul asta dovedeste ca inchinarea la oricine altcineva in afara de Dumnezeu, este un pacat si este condamnat de Biblie. Imi poti dovedi biblic ca trebuie sa ne inchinam/rugam lor?
- si muuuulte alte doctrine false...

1. Imaginaza-ti ca mama lu Dumnezeu sa fie o desfranata Haha.. In fine ca sa le spui si celorlalti care nu stiu.. Maria nu a avut alt fiu inafara de Iisus Hristos. De ce spun asta ? a)Inseamna ca profetiile lui Isaia sunt false.
b)Iosif era om destul de batran si fusese casatorit cu o femeia care o chema tot Maria, dar a murit. Iosif cu aceasta Maria mai avea copii cu ea.
2. Ca sa nu pierd timpul cu aceasta interpretare exagerata:
Toată suflarea să laude pe Domul. Lăudați pe Domnul din ceruri, lăudați-L pe El întru cei de sus: Ție se cuvine cântare, Dumnezeule.
Lăudați-L pe El toți îngerii Lui: Lăudați-L pe E1 toate puterile Lui; Ție se cuvine cântare, Dumnezeule.
Apoi stihirile Lăudărilor cu aceste stihuri: Când sunt 8 stihuri se cântă:
Ca să se facă întru dânșii judecată, este scrisă această mărire tuturor credincioșilor Lui.
Lăudați pe Domnul între sfinții Lui; lăudați-L pe El întru tăria puterii Lui.
Când sunt 6 stihiri, se cântă:
Lăudați-L pe El între puterile Lui; lăudați-L pe El după mulțimea slavei Lui.
Lăudați-L pe El în glas de trâmbiță; lăudați-L pe El în psaltire și în alăută.
Când sunt 4 stihiri, se cântă:
Lăudați-L pe El în timpane și în horă; lăudați-L pe El în strune și organe.
Lăudați-L pe El în chimvale bine răsunătoare; lăudați-L pe El în chimvale de strigare. Toată suflarea să laude pe Domnul.
Alte stihuri de Duminică:
Scoală Doamne Dumnezeul meu! Înalță mâna Ta! Nu uita mereu pe săracii Tăi!
Mărturisi-te-voi, Doamne, cu toată inima mea, spune-voi toate minunile Tale.

1. Iosif nu a fost casatorit inainte de Maria. Asta-i primul punct. Pe urma, tu crezi ca actul sexual in interiorul casatoriei este un pacat? In Geneza 2:18 "Domnul Dumnezeu a zis: „Nu este bine ca omul să fie singur; am să-i fac un ajutor potrivit pentru el.”" Ceea ce probabil inseamna ca nici pentru femeii nu e bine sa fie singure. Apoi in Geneza 2:24 "De aceea va lăsa omul pe tatăl său şi pe mama sa, şi se va lipi de nevasta sa şi se vor face un singur trup." Faptul ca Maria a avut relatii intime cu Iosif (asa cum ni se da de inteles de la finalul capitolului 1 a lui Matei) nu o face pe Maria o desfranata. Nu stiu de unde ai impresia asta...

- Da-mi versetele din Isaia care presupui ca spun ca Maria a fost fecioara pentru totdeauna.
- Iosif nu a fost casatorit inainte de Maria. Voi ziceti asta doar ca sa puteti explica existenta fratilor si surorilor lui Isus care apar scrisi in Biblie. Iarasi nu vezi ca traditia ta contrazice Biblia? Dar, nu, tu in niciun caz nu ai renunta la inventile oamenilor, preferi sa renunti la cuvintele lui Dumnezeu.

2. Nu ai raspuns la ceea ce am zis. Repet: In Apocalipsa 19:10 Ioan a vrut sa se inchine unui inger si uite ce a zis acesta: "Şi m-am aruncat la picioarele lui ca să mă închin lui. Dar el mi-a zis: „Fereşte-te să faci una ca aceasta! Eu sunt un împreună-slujitor cu tine şi cu fraţii tăi care păstrează mărturia lui Isus. Lui Dumnezeu închină-te!" Versetul asta dovedeste ca inchinarea la oricine altcineva in afara de Dumnezeu, este un pacat si este condamnat de Biblie. Imi poti dovedi biblic ca trebuie sa ne inchinam/rugam lor?

-------------------------------

(02-08-2014, 01:56 AM)Kristi Wrote: Nu mi-ai raspuns la cele ce am spus eu mai sus... sau ai de gand ca fiecare sa vorbeasca ce ii trece prin cap, fara sa tina cont de ceea ce a spus celalalt mai devreme? Cum ar fi despre partea aia cu Ioan 13:34-35? Sau sa dovedesti ca succesiunea apostolica este semnul religiei adevarate? Sau sa imi zici ce crezi despre acel clip pe care l-am postat mai sus? (probabil nici nu l-ai vizionat) etc...
E simplu imagineazati ca daca nu erau apostolii nu era cine sa propovaduiasaca. De acea Slavim pe Dumnezeu Unul in Fiiinta si Intreit in persoane si TOATA IMPARATIA SI PUTEREA
[/quote]

Apostolii au propovaduit ceea ce li S-a spus de la Isus, ceea ce apare scris in Biblie.
Si gandeste-te, apostolii aia odata si odata au murit, si probabil ca inainte au invatat pe alti ce au auzit, si acestia au invatat la randul lor pe alti, si ei pe alti, si tot asa... oamenii de-a lungul istoriei au dovedit ca le place sa schimbe lucrurile ca sa se faca sa se simta mai bine. Nu zic ca primii apostolii au schimbat invataturile, pentru ca istoria ne zice ca majoritatea dintre acestia au murit pe cruce, unii dintre ei cu capul in jos si li s-a dat foc ca sa lumineze strazile Romei, nu spun nimic impotriva acestora, ci impotriva posibilitatii mari ca in urmatoarele generatii de apostoli, cuvintele lui Dumnezeu sa se dilueze, si in acelasi timp sa se inventeze tot felul de doctrine false.

De ce spun ca Traditia e o prostie? Pentru ca ea contrazice invataturile din Biblie. Si daca esti de acord ca Biblia a fost scrisa sub inspiratia lui Dumnezeu, si Biblia contrazice traditia, atunci urmand logica ajunge la concluzia ca traditia nu este ceea ce pretinde. Sper ca imi raspunzi si la ideea de mai sus... aia cu John Smith.


-------------------------------

A treia oara repet: Te-ai uitat la clipul de aici: http://www.youtube.com/watch?v=TXOWyjB7d24 Puteai sa zici ca nu te intereseaza si gata, nu sa tot ignori ceea ce zic.

-------------------------------

Repet: (Oare poti sa imi raspunzi la asta, sau va trebui sa o atasez la fiecare post de-al meu?)

Eu am fost prin destule biserici penticostale sau baptiste mici de 10-50 membri, care vor sa faca tot ce le spune Dumnezeu prin Biblie, si care il iubesc pe Isus si vor sa Il urmeze cu toata inima lor, si care au o dragoste pentru foarte mare pentru toti oamenii de pe pamant. Isus a zis in Ioan 13-34-35: "Vă dau o poruncă nouă: să vă iubiţi unii pe alţii; cum v-am iubit Eu, aşa să vă iubiţi şi voi unii pe alţii. Prin aceasta vor cunoaşte toţi că sunteţi ucenicii Mei, dacă veţi avea dragoste unii pentru alţii.”"

Acei credinciosi despre care iti vorbeam chiar au o dragoste pentru ceilalti oameni din lume. Oare nu este asta unul dintre semnele despre care Isus spunea ca vor fi printre ucenicii Sai adevarati? Faptul ca ortodoxia este de la anul ~30 d. Hr. (ca de la anul 0 nu avea cum sa fie) nu dovedeste absolut nimic, deoarece foarte multe lucruri s-ar fi putut schimba, adauga sau scoate de atunci pana acum. Voi, in loc sa va bazati pe Scriptura ca fiind autoritatea suprema a Cuvantului lui Dumnezeu, voi va bazati pe faptul ca ortodoxia a fost inceputa de catre primii apostoli ai lui Isus, lucrul care nu poate fi dovedit, si lucru care chiar daca ar fi dovedit nu poate sa arata ca ortodoxia este adevarata. Oamenii, de-a lungul timpului au creat religii false pentru a-si crea propriul dumnezeu, pentru ca este mai fain sa iti creezi propriul dumnezeu cu propriile lui reguli, decat sa iti schimbi tu viata conform Cuvantului lui Dumnezeu. Si asta trebuie sa facem, nu avem cum sa stim ca toate invataturile apostolilor lui Isus au fost transmise din generatie in generatie, fara nicio modificare, pana in ziua de azi, asa ca, cel mai sigur lucru pe care il putem face e sa ne conformam viata cu ceea ce ne spune Isus prin Biblie. Asta incearca sa faca neoprotestantii (cel putin unii dintre ei, nu toti, ca si la noi exista destule capre printre oi). Poti sa imi arati biblic, care sunt motivele pentru care crezi ca penticostalii sau baptistii gresesc si sunt niste sectari/pagani/sau orice alt atribut "prietenos si plin de dragoste" pe care voi ni-l atribuiti noua. Smile
Eu ti-am explicat cat am putut de clar, daca tu esti capos si tot dupa ideiile protestante te iei succes. NU mai zic nimic, Pr. Arsenia Boca avea dreptate “Măi, şi cu lupii aştia mă înţeleg, numai cu voi nu mă pot înţelege.”. La judecata o sa vedem cine are dreptate Wink. Bye.


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Historical RPG thread de prezentare Hegan 6 3,685 12-29-2012, 10:44 PM
Last Post: Hegan

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)