Poll: Din ce religie/cult faceti parte?
You do not have permission to vote in this poll.
Crestin-Ortodox
73.47%
36 73.47%
Catolic
8.16%
4 8.16%
Neoprotestant
4.08%
2 4.08%
Ateu
8.16%
4 8.16%
Alta religie (specificati)
4.08%
2 4.08%
Agnostic
2.04%
1 2.04%
Total 49 vote(s) 100%
* You voted for this item. [Show Results]

Thread Rating:
  • 6 Vote(s) - 3.67 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Religion Thread
(02-08-2014, 04:15 PM)Cryssalis Wrote: Eu ti-am explicat cat am putut de clar, daca tu esti capos si tot dupa ideiile protestante te iei succes. NU mai zic nimic, Pr. Arsenia Boca avea dreptate “Măi, şi cu lupii aştia mă înţeleg, numai cu voi nu mă pot înţelege.”. La judecata o sa vedem cine are dreptate Wink. Bye.

Tot ce ti-am cerut eu au fost niste simple versete din Biblie care sa iti sustina parerea. Nu mi-ai dat niciunul, si pe urma te prefaci ca si cum tu discuti cu un prost si ala nu e capabil sa inteleaga...

Am repetat cateva idei de multe ori si tot nu mi-ar raspuns. De ce? Pentru ca nu ai gasit nimic in Biblie care sa-ti sustina punctul de vedere. Eu, spre deosebire de tine, sunt deschis cu privire la trecerea de la o religie crestina la alta, nu ma deranejaza lucrul acesta, dar dovedeste-mi, frate.

Isus a zis in Ioan 13-34-35: "Vă dau o poruncă nouă: să vă iubiţi unii pe alţii; cum v-am iubit Eu, aşa să vă iubiţi şi voi unii pe alţii. Prin aceasta vor cunoaşte toţi că sunteţi ucenicii Mei, dacă veţi avea dragoste unii pentru alţii.”"

Deci, desi sunt foarte multi protestanti care au o iubire foarte mare pentru ceilalti oameni (multi dintre ei isi vand o mare parte din ceea ce au, ca sa isi pot finanta plecarea lor in diferite jungle din Africa sau din America de Sud pentru ca sa vesteasca Evanghelia la orice persoana. Si acesti misionari care iubesc pe ceilalti oameni atat de mult incat isi pun viata in pericol ca sa le vesteasca Adevarul, acesti misionari care il asculta porunca lui Isus, acesti misionari vor merge in fundu' iadului, asa-i? Acesti misionari sunt niste sectari/cultisti/pagani/demoni, iar preoti tau fiecare cu 5 Q7-uri sunt ucenici adevarati ai lui Isus?

Matei 13:44-46 "Împărăţia cerurilor se mai aseamănă cu o comoară ascunsă într-o ţarină. Omul care o găseşte o ascunde; şi, de bucuria ei, se duce şi vinde tot ce are şi cumpără ţarina aceea. Împărăţia cerurilor se mai aseamănă cu un negustor care caută mărgăritare frumoase. Şi, când găseşte un mărgăritar de mare preţ, se duce de vinde tot ce are şi-l cumpără." -->> Cam asa ceva fac foarte multi misionari protestanti, iar preotii tai stau aici in Romania unde e bine si frumos, fara nicio persecutie, fara sa Evanghelizeze pe nimeni, iar acei misionari isi lasa tot ce au acasa, si pleaca pentru a vestii Evanghelia (Vestea Buna) oamenilor care nu au auzit de Hristos, si tot protestantii is niste paganii care nu il cunosc cu adevarat pe Hristos, asa-i? Omule, te rog, deschide-ti ochii.

Voi, ortodocsi de ce nu aveti misionari care sa mearga prin jungle sau prin zone in care musulmanii sunt la putere, pentru ca sa va riscati viata pentru numele lui Isus, pentru a vestii Evanghelia la orice faptura, asa cum Isus ne-a poruncit sa facem? De ce nu va pasa de sufletele acelor oameni? De ce nu va pasa de acea porunca a lui Isus?
Si culmea ipocriziei este ca pe urma, tot voi sunteti aia cu gura mare care va credeti a fi ucenicii lui Isus.... Cat de patetic, cat de jenant, cat de jalnic, cat de prostesc...


(02-08-2014, 04:20 PM)Cryssalis Wrote: parca "cineva" ma trage sa nu mai continui discutiile cu Kristi.

Lipsa de argumente si dovezi?

Articol interesant: http://www.equip.org/articles/orthodox-t...apostolic/
Biserica ortodoxa este cea mai complexa, nechimbata, trupul lui Hristos si madularele lui care nimeni nu o poate darma, sau o poate schimba (NIMENI), de-asta eu zic tuturor ca voi: Face-ti umbra degeaba pamantului, niste saduchei, ieretici ai Scripturii care nu-L slujiti pe Hristos Dumnezeu, ci pretuiti fiecare cuvant, al scripturii fara sa intelegeti ca nu a fost scris pt mintea umana. DACA imi spui ca stai putin noi avem acelasi DUmnezeu.. Eu o sa-ti zic nu-i adevarat. Eu am alt Dumnezeu. Stiu asta nu trebuie sa-ti dau eu dovada, eu l-am cunoscut, nu dupa fiinta lui ci dupa lucrarea lui. Eu stiu ca Biserica cea adevarata este cea ortodoxa, Stiu nu e nevoie sa dovedesc la toata lumea, doar Stiu Stiu ca daca moare cineva pentru religia protestanta nu ajunge nimeni in rai, pt ca nu moare pt religia cea Adevarat. IN schimb Biserica noastra are destule dovezi ca este cea Adevarata.
Tocmai mi-ai redovedit cele spuse de mine mai sus. Smile
O sa vezi pe lumea cealalta cine are dreptate Wink
Jesus Kristi,nu imi spune ca esti cu Iehova,am stat de vorba de cateva ori cu un cuplu si frate,imi venea sa ma arunc pe geam de ras,cei mai spalati pe creier oameni,ii rugam sa-mi explice unele chestii cu ale lor cuvinte si nu erau in stare decat sa-mi dea versete din biblie+niste chestii care mi s-au parut total aberante si sinistre.
Don't Smoke. Drink Coke. Or do them both.


Măcar tu nu ai vecini care-s martori.
Sup
Warhell povesteste-ne despre vecinii tai martori... TE ROG!!!! Uimire

Laws are like medicine: They generally cure an evil by a lesser or a passing evil.
(02-09-2014, 05:05 PM)Ducipal Wrote: Jesus Kristi,nu imi spune ca esti cu Iehova

Aaa... cand am zis ca sunt din cultul Martorii lui Iehova?
Ti se pare ca am zis asta?
Don't Smoke. Drink Coke. Or do them both.


No fii el din cultul ala da tot asa se comporta Smile


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Historical RPG thread de prezentare Hegan 6 3,685 12-29-2012, 10:44 PM
Last Post: Hegan

Forum Jump:


Users browsing this thread: 4 Guest(s)