Poll: Din ce religie/cult faceti parte?
You do not have permission to vote in this poll.
Crestin-Ortodox
73.47%
36 73.47%
Catolic
8.16%
4 8.16%
Neoprotestant
4.08%
2 4.08%
Ateu
8.16%
4 8.16%
Alta religie (specificati)
4.08%
2 4.08%
Agnostic
2.04%
1 2.04%
Total 49 vote(s) 100%
* You voted for this item. [Show Results]

Thread Rating:
  • 6 Vote(s) - 3.67 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Religion Thread
(02-09-2014, 07:59 PM)Ducipal Wrote: Ti se pare ca am zis asta?

Da.

(02-09-2014, 09:10 PM)Cryssalis Wrote: No fii el din cultul ala da tot asa se comporta Smile

Parca ziceai ca te retragi.
Ti-am adus zeci de dovezi pentru punctul meu de vedere si zeci de dovezi impotriva ereziilor ortodocsilor ca tine... pe urma zici ca te retragi, si cand discutia se sfarseste, iarasi apari ca sa arunci cu ultima piatra, ca si cum asta in mintea ta ar demonstra ca ai fi avut dreptate. Haha
Argumentele impotriva ortodoxiei prezentate mai sus stau in picioare in continuare. Astept ori dovezi clare si biblice pentru credinta ortodoxa, ori bun simt prin recunoasterea inexistentei acestora, si comportarea ca si un adult. Dar... probabil ca cer prea mult...
Totusi,naspa sa crezi tot ce scrie in biblie fara sa ai siguranta ca tot ce scrie acolo e adevarat.Cine iti garanteaza asta?Nimeni,continuati sa va certati degeaba,oricum ne inchinam la pietre.Cred ca am mai zis asta odata.Cel mai bine,cu totii o sa vedem dupa moarte daca e sau nu e ceva si daca exista cu adevarat ceva,o sa ne inteleaga pe toti pacatosii si o sa ne ierte ca nu am crezut in ce trebuia.
Don't Smoke. Drink Coke. Or do them both.


(02-10-2014, 07:21 PM)Ducipal Wrote: Totusi,naspa sa crezi tot ce scrie in biblie fara sa ai siguranta ca tot ce scrie acolo e adevarat.Cine iti garanteaza asta?Nimeni,continuati sa va certati degeaba,oricum ne inchinam la pietre.

Primul pas e sa realizezi ca universul are un Creator. Urmatorul pas e sa afli cine este acest "Creator". De unde putem stii daca acest Creator a incercat sa comunice cu noi? Acest Creator ar trebui sa comunice printr-o metoda pe care oamenii sa o inteleaga, dar asta inseamna ca exista posibilitatea ca cineva sa isi creeze proprile lui mesaje/scrieri/carti si apoi sa pretinda ca acestea sunt din partea Creatorului. Asta ca, pare normal ca daca acest Creator ar vrea sa isi autentifice comunicarea, ar face-o in asa fel incat ea sa nu poata fi replicata de oameni, adica prin minuni.
De ce cred ca Biblia e Cuvantul lui Dumnezeu?
- numarul urias de manuscrise si diverse documente atat scrise de crestini cat si de non-crestini. Niciun istoric care se respecta nu neaga existenta unei persoane numite Isus Hristos (tradus in romana) care a trait acum ~2000 de ani, care a fost acuzat de invataturi eretice/nepotrivite, de catre liderii religiosi ai vremii, care ulterior a fost rastignit pe o cruce, inmormantant. Si ai carui ucenici au pretins ca L-au vazut inviat, si pe urma mii/zeci de mii de crestini (ucenici de-ai lui Isus) au fost omorati pentru credinta lor de catre romani, multi dintre acestia fiind crucificati, dandu-li-se foc pentru a lumina strazile oraselor, si istoria ne spune ca acesti crestini mergeau spre moartea lor cantand cantari de bucurie Salvatorului lor, bucurandu-se ca au ocazia sa moara ca si Salvatorul lor. Cat de nebun trebuie sa fi ca sa mori pentru un basm??? Asta e inca o dovada pentru faptul ca Isus a inviat. Liderii religiosi de atunci puteau sa opreasca crestinismul prin aratarea publica a trupului lui Isus care era mort... de ce n-au facut-o? Pentru ca nu l-au gasit.
- dovezile arheologice
- sutele de profetii implinite
- etc...

(02-10-2014, 07:21 PM)Ducipal Wrote: Cel mai bine,cu totii o sa vedem dupa moarte daca e sau nu e ceva si daca exista cu adevarat ceva,o sa ne inteleaga pe toti pacatosii si o sa ne ierte ca nu am crezut in ce trebuia.

Daca Biblia e cu adevarat Cuvantul lui Dumnezeu, atunci dupa moarte va fi prea tarziu pentru iertare. Dumnezeu nu va ierta pe nimeni dupa moarte. Ideea asta e foarte clar descrisa in Biblie.

Tu crezi ca "nimic" a explodat si a creat TOTUL? Si esti in stare sa isi pariezi sufletul pe asta? ... Bafta.
Cred intr-un creator,intr-o putere,dar pt mine,ca sa nu supar pe mine,toti sunt la fel,fie ca-i Zeus fie ca-i Dumnezeu.

Nu neg existenta lui Iisus,dupa parerea mea de om simplu,a fost un om extrem de destept care a facut ceva bun pt oameni.

Si da,chiar sunt in stare sa-mi pariez sufletul pe asta si daca as stii cum,ca sa ma conving de exsitenta unui Dumnezeu,mi-as vinde si sufletul.
Don't Smoke. Drink Coke. Or do them both.


(02-09-2014, 05:41 PM)cornel Wrote: Warhell povesteste-ne despre vecinii tai martori... TE ROG!!!! Uimire

Dacă e să devin asasin în viitor pe ei îi asasinez prima dată.
Sup
(02-10-2014, 10:40 PM)Warhell Wrote:
(02-09-2014, 05:41 PM)cornel Wrote: Warhell povesteste-ne despre vecinii tai martori... TE ROG!!!! Uimire

Dacă e să devin asasin în viitor pe ei îi asasinez prima dată.
Sa ma anunti si pe mine ca am de pus niste contracte pe cineva !
@Kristi
Atat timp cat tiam explicat destul de clar cateva posturi mai incolo si continuii sa-mi ceri "dovezi". NU mai zic nimic in plus. (Am scris si capitole in paranteze , crezand ca o sa le cauti la posturile trecute). NU numai dupa ideeile tale.

@ducipal
Nu e deajuns sa crezi in Dumnezeu, ci sa arati asta.
(02-10-2014, 10:52 PM)Cryssalis Wrote: @ducipal
Nu e deajuns sa crezi in Dumnezeu, ci sa arati asta.

Si Ducipal, sa nu uiti ca pe langa asta, trebuie neaparat sa te bagi in cultul biserica ortodoxa, altfel mergi in fundu' iadului. Wink

----------------------

Biserica ortodoxa spune ca mantuirea se obtine prin fapte, ea spune ca credinta nu e suficienta. Biblia contrazice aceasta doctrina falsa a ei:

- Romani 4:5 "pe când, celui ce nu lucrează, ci crede în Cel ce socoteşte pe păcătos neprihănit, credinţa pe care o are el îi este socotită ca neprihănire."
- Efenesi 2:8 "Căci prin har aţi fost mântuiţi, prin credinţă. Şi aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu. Nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni."

^ Biblia nu poate sa fie mai clara decat atat.

Asta e una dintre zecile de dovezi la care nu ai raspuns pana acum. Zi-mi nr. posturilor din topicul asta in care mi-ai dovedit vreo doctrina de-a ortodocsilor despre care am spus ca nu se afla in Biblie, ca nu am observat vreun astfel de post de-al tau.
(02-10-2014, 10:52 PM)Cryssalis Wrote: @ducipal
Nu e deajuns sa crezi in Dumnezeu, ci sa arati asta.

Cred in Dumnezeul meu,nu in Dumnezeul bisericesc.Biserica,indiferent care,ma dezgusta,jupoaie prostii de bani inca din cele mai vechi timpuri.
Pana la urma,vorba aceea,fiecare cu ...vaginul ma-sii,degeaba va chinuiti voi amandoi,pana la urma tot ajungeti la injuraturi.Oricum chestia asta cu "religia mea e cea drepata" este o chestie foarte,foarte nasoala,e cam retardata sincer.Nu aveti de unde sa stiti.
De ce sa nu cred in Zeus,sau in Ra,sau Horus sau in Odin?Poate si acelor oameni li s-au aratat semne,si aia daca urlau la cer incepea sa ploua,mult mai practic decat ceea ce face Dumnezeul bisericesc.
Cat timp dau tigari cersetorilor si cate un leu,ajut pe fiecare cu ce pot,n-am ce sa-mi reporsez,zeii or sa ma inteleaga ca sunt nedumerit.
Cine stie,poate o sa am vro revelatie intr-o zi,poate o sa am vro problema si mi se va un semn divin care ma va face sa cred in Dumnezeu,pana atunci nu vreau sa supar pe nimeni si cred in Dumnezeul meu.
Don't Smoke. Drink Coke. Or do them both.


(02-10-2014, 11:57 PM)Ducipal Wrote: Cred in Dumnezeul meu,nu in Dumnezeul bisericesc.Biserica,indiferent care,ma dezgusta,jupoaie prostii de bani inca din cele mai vechi timpuri.

Religia falsa a fost de-a lungul secolelor mana in mana cu conducatorii tarilor... poti vedea asta foarte clar la catolici, musulmani, etc...

Tu ai impresia ca toate bisericile incearca sa manipuleze oamenii ca sa le i-a banii, si nu te condamn cu nimic, pentru ca in locul tau as zice la fel, dar ce ai zice de bisericile care nu fac chestia asta?

(02-10-2014, 11:57 PM)Ducipal Wrote: De ce sa nu cred in Zeus,sau in Ra,sau Horus sau in Odin?Poate si acelor oameni li s-au aratat semne,si aia daca urlau la cer incepea sa ploua,mult mai practic decat ceea ce face Dumnezeul bisericesc.

Pai, daca zeii aia nu sunt in stare sa comunice printr-o metoda cu oamenii de astazi, atunci iti cam dai seama despre existenta lor...

(02-10-2014, 11:57 PM)Ducipal Wrote: Cat timp dau tigari cersetorilor si cate un leu,ajut pe fiecare cu ce pot,n-am ce sa-mi reporsez,zeii or sa ma inteleaga ca sunt nedumerit.

In cazul in care Dumnezeul Bibliei este adevarat, atunci asta nu te va ajuta cu nimic... just sayin'.


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Historical RPG thread de prezentare Hegan 6 3,684 12-29-2012, 10:44 PM
Last Post: Hegan

Forum Jump:


Users browsing this thread: 6 Guest(s)