Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[DISCUTIE] Teoria chibritului - Pepenele
#31
Şi tu deschizi un topic pentru o discuţie? Acele 3 pagini trebuiesc mutate în Spam Thread. Nu făcut un alt topic.
Şi vezi Ionuţ, că tu pari să nu gândeşti înainte să zici ceva.
Sup
#32
Thread dedicat pepenilor?Haha Cum adica se schimba pepenele in albastru?
[Image: 1lMEp3.jpg]



,, Napoleon a cautat virtutea, si neputand-o gasi a luat puterea.''



#33
(10-20-2012, 11:19 PM)Warhell Wrote: Radiografie?

Cu radiografia nu cred ca e posibil sa se vada culoarea din interior, desi as putea sa gresesc. Dar sunt multumit ca in sfarsit ai zis ceva. Smile

(10-20-2012, 11:38 PM)Zamolxis1 Wrote: Kristi...ia fa o vizita in nenorocita ta de bucatarie, ia un cutit si fa un neneorocit de patrat intr-o leguma, fruct, pepene, hartie igienica etc. Si uita-te sa vezi ce se intampla. O minune, poti vedea inauntru...oau, dar ce se vede? Acest interior de pepene...nu am mai vazut asa ceva, e ceva neobisnuit, are culoarea rosie...serios? Dar parca nu putea fi demonstrat acest lucru ca asa a spus Kristi...
Deci daca esti asa curios in aflarea culorii unui pepene du-te frate ia un cutit, topor, tarnacop, drujba, Ak-47, bata de baseball, ciocan, fierastrau, bonfaiar, surubelnita etc. si fa o gaura intr-un pepene si observa minunea, despre care ai spus 3 pagini ca nu poate fi demonstrata...poate ma enervezi si postez si un video, cred ca mai am un pepene pe undeva.

*clears throat* Ai uitat un singur detaliu. Coaja pepenelui nu trebuie sa fie penetrata/rupta/taiata/gaurita . Reformuleaza-ti parerea tinand in minte amanuntul asta esential. Haha
#34
Gata! Ştiu.
Deşi nu sunt sigur dacă un ac de la o siringă poate penetra coaja pepenului, cred că am demonstrat ceva. Haha
Băgăm siringa, şi tragem sucul din interior...şi o să descoperim stupefiaţi că acea culoare a sucului e ... ROŞIE!!!! =O

Sper că nu o să consideri introducerea unui ac, o penetrare sau decojire...Haha

Şi în caz dacă o să zici că acul nu are cum să intre în pepene, ai spus că la orice fruct, obiect, etc nu putem demonstra culoare din înăuntru înainte de decojire.
Deci, dacă nu intră în pepene, într-o pară sigur intră!
Sup
#35
Un prim raspuns la intrebarea: "Cum putem sa aflam ce culoare are interiorul unui pepene?" (sper ca asta era intrebarea) este:

1. Tehnologia. Parca Warhell a avut aceasta varianta. Si este corecta. Ganditi-va ca s-a ajuns in tehnologia sa se treaca anumite substante prin structuri solide fara a aduce stricaciuni acestei structuri. Deci o coaja de pepene cu siguranta nu e o problema de netrecut.

2. Suntem fiinte inteligente. Biologii pot sa-si dea seama fara probleme.
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
#36
Da dar de exemplu coaja unei portocale e portocalie dar interiorul e galben.
[Image: 1lMEp3.jpg]



,, Napoleon a cautat virtutea, si neputand-o gasi a luat puterea.''



#37
(10-21-2012, 12:07 PM)Hegan Wrote: Da dar de exemplu coaja unei portocale e portocalie dar interiorul e galben.

Interiorul e galben?!?! Tre' să fug până la magazin să îmi cumpăr una urgent!
Sup
#38
(10-21-2012, 12:00 PM)Warhell Wrote: Sper că nu o să consideri introducerea unui ac, o penetrare sau decojire...Haha

Ba da, introducerea unei ac prin coaja pepenelui e considerata penetrare. penetrare = străpungere
#39
(10-21-2012, 12:07 PM)Hegan Wrote: Da dar de exemplu coaja unei portocale e portocalie dar interiorul e galben.
[Image: portocala.jpg]
#40
Bine, galbui spre portocaliuHaha. Dar de exemplu daca un pepene galben nu e copt 100% atunci el e verde.
[Image: 1lMEp3.jpg]



,, Napoleon a cautat virtutea, si neputand-o gasi a luat puterea.''





Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  [DISCUTIE] Războiul din Palestina Warhell 7 2,686 11-18-2012, 02:50 PM
Last Post: Robi
  [DISCUTIE] Fenomene Stranii Raducu' 38 11,110 02-17-2012, 07:13 PM
Last Post: Szekemri

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)