Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Apocalipsa, 666, Mark of the Beast, Anti-Christ
#11
multumesc mai lamurita dar stim din cultura noastra ca diavolul a fost un inger numit Lucifer (Mephistos) eu nu inteleg de ce el s-a dat mai tare decat Dumnezeu si acesta la pedepsit sa fie conducatorul adancurilor ( iadul) intrebarea mea de ce un inger a fost ales ci nu un muritor Haha
replyReply
#12
pentru ca eu sincer nu am rabdare sa citesc. DE ASTA =))

de apocalipsa nu stiu. eu sper sa nu. vreau sa conduc. =))=))

pai pentagrama logic nu e un semn satanist. :-? adica multi oameni il folosesc ca un simbol sau ceva, la fel ca si hertagrama. un simbol al satanistilor putem spune ca este crucea intoarsa, dar nu pentagrama.

masoni? nu stiu.

666? da, este mentionat in biblie. cu numarul 23 sunt pe jumatate. pentru ca 2:3 = 0(6) si toate cele, si ma fascineaza istoria numarului. asta e parte optimista. partea pesimista e ca e un fel de 'cult' infiintat de oameni, ca sa aiba toti o conceptie. desi conceptia numarului 23 este interesanta :-?
.Chorus Romance says Good Night.
replyReply
#13
(11-19-2009, 10:32 PM)Ilidan Wrote: multumesc mai lamurita dar stim din cultura noastra ca diavolul a fost un inger numit Lucifer (Mephistos) eu nu inteleg de ce el s-a dat mai tare decat Dumnezeu si acesta la pedepsit sa fie conducatorul adancurilor ( iadul) intrebarea mea de ce un inger a fost ales ci nu un muritor Haha

Lucifer a fost cel mai frumos inger, plin de intelepciune. El era unul dintre cei mai mari ingeri din cer (d.p.d.v. al rangului), de aceea a dorit sa aiba controlul suprem, si a incercat sa-i i-a locul lui Dumnezeu. Din acest motiv a fost izgonit din cer, impreuna cu cativa ingeri care au fost de partea lui. Astfel, Lucifer, dintr-un inger al luminii a devenit Diavol (cea mai josnica fiinta), iar ingerii lui au devenit niste demoni. [Toate acestea s-au petrecut inainte de crearea omului ... nu Dumnezeu l-a facut "conducatorul adancului", ci Satan s-a facut singur ... repet: pe vremea aceea nu exista omul]
replyReply
#14
Nu am nimic cu raspunsurile tale, dar ma streseaza ca trebuie sa le citesc sa imi dau seama despre ce e vorba si tu scrii cate 2 pagini din Biblie intr-o postare Haha (nu o lua ca pe ceva rau totusi, te felicit pt ca nu sunt multi care sa stie atat de bine aceste lucruri)

Oh, about 23... Whofy, sincer ma asteptam sa pui link-uri cu acele filmulete legate de acest numar=)).
replyReply
#15
(11-20-2009, 05:39 PM)Edg Wrote: Nu am nimic cu raspunsurile tale, dar ma streseaza ca trebuie sa le citesc sa imi dau seama despre ce e vorba si tu scrii cate 2 pagini din Biblie intr-o postare Haha (nu o lua ca pe ceva rau totusi, te felicit pt ca nu sunt multi care sa stie atat de bine aceste lucruri)

Oh, about 23... Whofy, sincer ma asteptam sa pui link-uri cu acele filmulete legate de acest numar=)).

Haha We all have to do sacrifices Haha [glumesc]
replyReply
#16
@Ilidan: Satana nu si-a primit "pedeapsa" inca si nu este stapanul iadului. Aceasta credinta populara este o mare minciuna. Biblia nicaieri nu suporta aceasta afirmatie. Undeva prin biblie spune ca Lucifer zboara zi si noapte deaspupra abisului (care este iadul, cel mai probabil).

Iadul a fost creat de Dumnezeu la aparitia pacatului si a fost facut pentru diavol si ingerii/fii sai. Dupa cum am spus singurele lucruri care il definesc pe Dumnezeu sunt atributele lui: dragostea, milostenia, dreptatea, etc. iar la Satana se intampla la fel pentru ca din cate stim nici Deavolul nu are o forma fizica; deci el este recunoscut prin atributele sale: minciuna, egoism, nedreptate, etc. Fiul tot timpul primeste ceva ca mostenire de la tatal/Tatal lui: cei iubitori, milostivi, drepti, etc. sunt fii lui Dumnezeu iar mincinosii, egoistii, nedreptii, etc. sunt fii Satanei iar prin urmare vor merge in iad, deoarece iadul a fost creat pentru Lucifer si urmasii lui.

Deavolul nu poate fi stapanul iadului pentru ca cine poate fi stapan pe pedeapsa lui? Ex: Daca eu sunt pedepsit x timp fara a face ceva anume eu nu am voie sa-mi controlez propia pedeapsa deoarece as putea sa o anulez, prin urmare nu ar mai fi o pedeapsa buna.

Ar fi posibil sa fii stapanul propiei pedepse atata timp cat esti esti drept cu tine insunti, dar din pacate dupa cum ati vazut dreptatea nu este punctul forte al lui Lucifer.

_________________

La intrebarea "de ce s-a dat mai mare decat Dumnezeu?" nu am raspuns exact. Daca te uiti prin istorie vezi ca primul care l-a parasit pe Dumnezeu a fost Lucifer; care era pe rangul cel mai mare in cer, dupa Dumnezeu.

Dupa aceea iau urmat pasii evreii. Dupa ce ca Dumnezeu ia numit popor al Lui, ia scos din robie, adica din Egipt; lea dat o tara fertila langa mare,cu rauri frumoase etc. ca sa o locuiasca; lea dat o multime de profeti,regi si intelepti; lea dat multe bogatii lumesti(daca citesti cantitatile de aur si alte obiecte de lux ce primea Solomon anual te ingrozesti); iau ajutat sa castige o multime de batalii, etc.; lea trimis si pe Fiul Sau. Chiar si asa ei L-au rastignit pe Isus, au omorat profetii si proorocii, au irosit bogatiile lor(lumesti si spirituale), au adus la ruina tara si l-au parasit pe Dumnezeu.

Iar,greu de crezut, toti saracii si cei mai putin "favorizati" (paganii) de Dumnezeu imediat cand au auzit Cuvantul lui Dumnezeu (pe Isus) s-au intors de la pacate.

Exemplele ar putea continua dar cred ca este de ajuns.

Acum daca te uiti prin univers si observi cum toate lucrurile merg perfect timp de milioane iar unele chiar de bilioane de ani(cosmosul,etc.)... te intrebi: cum poate o fiinta perfecta din absolut toate punctele de vedere (Lucifer) sa functioneze imperfect? Singurul raspuns este ca Dumnezeu face o diferenta intre un mecanism perfect si o fiinta perfecta. Un mecanism perfect trebuie sa functioneze perfect numaidecat pe cand o fiinta perfecta poate alege a functiona perfect sau imperfect. Este singurul raspuns care imi trece prin minte.

Noi suntem fiinte perfecte, prin urmare putem alege a functiona perfect sau imperfect. Acum te intrebi ce inseamna "perfect"? Perfect dupa Biblie banuiesc ca inseamna a urma legile lui Dumnezeu.

P.D: Scuze pentru un post lung dar aveam chef sa scriu.Grin
replyReply
#17
Well, sunt perfect de acord cu tine Smile

P.S. mie imi plac posturile lungi Haha
replyReply
#18
of mult de citit Haha am intelesc ceva :| cred
replyReply
#19
Daca ai intrebari, atunci intreaba-ne. Smile
replyReply
#20
va intreb daca vi sa intamplat sa vedeti demoni sau fantome Haha
replyReply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  2012 - Apocalipsa sau Coincidenta? Kristi 43 12,008 10-19-2009, 08:32 PM
Last Post: Carnage

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)