Thread Rating:
  • 3 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Discutii despre modding
Nu am reparat nimic. Am facut eu din nou.
Am mai facut si pe cea de tooshoo, care pot spune ca a iesit mai bine.
Si da, cu 3d ripperdx nu are rost sa incercam. Am incercat acum ceva timp si nu iese prea bine.

Am incercat si Noesis, este folositor, singura problema este cu UV la texturi, deci tot ceea ce este luat cu noesis trebuie retexturat, la obiectele mici nu este greu, mai greu e la case, castelul acela etc. Plantele nu o sa fie puse la fel ca in Arcania (este prea complicat), iar copacii nu se pot deschide in noesis pentru ca sunt in format .bakedspt parca.


Attached Files Thumbnail(s)
   
FlowerFlower
replyReply
Am vrut sa intreb in ce program ai facut-o..3ds max sau blender...mi se pare ca is putin inguste in latime..
mna,m-am uitat si prin fisierele de la Gothic 4,si pe langa VLG-urile alea,am gasit in level_test_69.pak ,alte fisiere de teren,in format .terrain..nu stiu sigur,da creca astea is alea adevarate de teren,adica ce ne trebe noua..nu avem cum sa le folosim astea,deocamdata,am luat SDK-ul de la VisionEngine si nu am reusit sa importez nimic...Da am gasit alta schema..pe langa fisierele de VLG din datablocks0/1 mai is niste texturi ciudate..mna,am gasit un program Terragen(care cica importa .terrain,da pana la urma erau fisiere .ter)si au o optiune in care importezi o textura si iti creeaza terrain in functie de culori..si am importat ceva,si mi-o facut niste forme poligonale pe acolo..s-ar putea sa mearga,daca invat sa cum sa folosesc programu,sau s-ar putea sa nu,ca nu imi dau seama daca face bine terrain-ul din texturile respective..Trebe sa fie o modalitate,numa ca jocu asta atat de slab o fost incat nu are niciun fel de support,niciun forum de modding,mai nimic..nu exista numa doua scipturi(dintre care 1 pt extras arhive Haha )si nu gasesti mai nimic..
"Three can keep a secret, if two of them are dead" ~ Benjamin Franklin
replyReply
Nu sunt inguste, sunt tocmai bune. Pai sa vedem, am dat scale, rotate si am aranjat sa arate ca cele din Gothic 2 in blender. Iar in 3ds max am aplicat skin-ul.
Urat este ca armurile astea au degete, iar in Gothic 2 nu sunt, adica atunci cand folosesc o arma, degetele raman nemiscate, iar sabia pare lipita de mana. Haha

Am mai facut si azi una, acum imi cam 10 minute de armura, deci as putea sa le fac pe toate intr-o zi, problema e ca intr-o ora/doua o sa plec in orasul unde sunt la liceu, si nu o sa imi iau computer-ul cu mine ca sa mai pot lucra, deci o sa pot face decat in weekend.
FlowerFlower
replyReply
Ziceam ca is inguste,ca stiu ca arumra aia de paladain avea umerii uriasi,si aici is mai mici..oricum nu am zis ca arata rau ,numa ca nu stiam care ii faza ...Legat de maini,eu am facut un schelet complet cu degete si cu 3 fingerlink-uri,si am incercat sa fac un pumn,da m-am grabit..o sa fac eventual sa arate ok,da trebe sa incep sa invat cum sa le fac,cum sa le bag in joc,sa prind toate schemele astea,si dupa ii bag tare..mna,numa ca si eu incep faculta,si nu o sa am atata timp..Gasesc pe aici ceva tutoriale pt mesh-uri in special,si pt Zengin/Spacer?(nu vreau tutoriale cu texturi,ca is multe Haha )
"Three can keep a secret, if two of them are dead" ~ Benjamin Franklin
replyReply
Daca schimbi scheletul toate animatiile trebuiesc schimbate, deoarece un schelet nou nu se va potrivi in joc.
FlowerFlower
replyReply
Voi cumva vreti sa retexturati gothic 2 in asa fel incat sa il joace lumea iar si iar si sa devina cunoscut si voi sa luati premiul oscar si sa traiti o poveste like american dream si in acelasi timp sa promovati un super joc? Smile

Sau vreti doar sa va sfatuiti? Haha

Prima e doar o glumita.
If you want to become a warrior, fight with honor, glory and every time for Innos!
replyReply
Nu retexturam nimic. Folosim modele 3d cu o grafica mai buna ca cea din Gothic 2.
FlowerFlower
replyReply
@Dorel : ziceam de schelet in sensu sa il folosesc ca sa ii fac pumnii.stiu ca nu merge in joc.am vazut cum arata ala din joc Haha
@Hydrax:folosim singurele lucruri bune din Gothic 4(modelele+mapa) ca sa facem un joc scmecher si mai smecher Grin
"Three can keep a secret, if two of them are dead" ~ Benjamin Franklin
replyReply
Oh... Pai pumnii ii putem lua de la srmurile din Gothic 2 si sa ii retexturam. Smile
FlowerFlower
replyReply
cum stii tu,daca crezi ca iese ...eu unul is obsedat de teren acuma...trebe sa fac cumva sa scot fisierele alea,ca ma tenteaza acuma si pe mine sa fac ceva pt gothic 2,si oricat de rau ar fi fost jocul ,level design-ul la anumite locatii a fost bestial(gen Silverlake,Toshoo)si ar fi foarte tare sa faci ceva cu ele in gothic 2(as pune copacu din Tooshoo in mlastina din valley of mines,si as face un plot twist Haha
"Three can keep a secret, if two of them are dead" ~ Benjamin Franklin
replyReply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Tutorial modding Edd 0 1,840 10-22-2013, 08:55 PM
Last Post: Edd
  Tutoriale video modding Edd 3 2,243 07-08-2013, 10:58 AM
Last Post: Edd
  The fun part of modding Szekemri 3 1,985 05-11-2013, 09:11 AM
Last Post: Szekemri
  Patrunjelu's Modding Tutorials Patrunjelu' 0 4,212 07-25-2009, 10:07 PM
Last Post: Patrunjelu'

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)