Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Noutăți din România
#41
In functie de calitatea vietii o anumita populatie va creste mai rapid (calitatea e scazuta) sau mai incet (calitatea e inalta). Peste o suta de ani banuiesc ca vom fi evoluat destul incat nivelul de trai la nivel general sa fie unul ridicat pentru intreaga populatie. Asta ar insemna ca atat rromii cat si romani vor avea la fel de multi copii, astfel ca romanii ar ramane majoritari. Oricum, peste vreo 50 de ani vom fi ajuns pe Marte, gasit o sursa ieftina de energie regenerabila si nepoluanta, vom fi gasit leacuri pentru cele mai grele boli, vom fi rezolvat poluarea si distrugerea mediului, si poate vom fi descoperit ca nu sunt singuri in Univers. Caz in care disputele rromi - romani, romani - maghiari sau mai stiu eu ce trivialitati, vor fi niste chestii demult uitate, umbrite de viitorul maret care ni se deschide in fata in anul 2063. Asa ca don't worry be happy.
replyReply
#42
Bogdan gandesti mult prea optimist, nu sunt impotriva ca lucrurile nu vor evolua mult dar Romania va fii mereu in urma celorlalti.....

Laws are like medicine: They generally cure an evil by a lesser or a passing evil.
replyReply
#43
(08-26-2013, 10:11 PM)Warhell Wrote: Nu-i la modă să ai un singur copil. Situaţia financiară nu-ţi dă voie să ai mai mult de un copil.

Pentru că aşa vrem noi să credem. Fii serios! Dacă situaţia de acum care este atât de avantajoasă procesului de creştere se dezvoltare a fiinţei umane nu ne permite să procreăm, atunci stau şi mă gândesc, a fost vreun moment istoric propice pentru aşa ceva? Mereu aud lumea că se plânge de situaţia financiară, dar să fim serioşi, suntem cu mult mai evoluaţi şi mult mai avuţi decât românii de acum câteva decenii în urmă, să nu mai vorbim de cei de acum câteva secole. Ne place să ne plângem fără să încercam să găsim soluţii.

(08-26-2013, 10:11 PM)Warhell Wrote: Cât despre educarea ţiganilor ... sper că glumeşti.
Dacă părinţii lor i-au conceput doar pentru bani de la ajutoare ... atunci situaţia e pierdută pentru că acel copil nu va avea nici un viitor. Va fi educat să 'ciordească', aşa va rămâne toată viaţa lui.

Poate că da, pe părinţii lor nu îi poţi schimba, însă poţi schimba mentalitatea actualilor copii, care la rândul lor vor întipări în mintea viitorilor lor copii ceea ce e bine şi ceea ce e rău. Nu te aştepta la rezultate imediate, însă dacă iţi iubeşti ţară şi doreşti să contribui la înfrumuseţarea relaţiilor dintre indivizi, încearcă să te implici, chiar dacă ştii că rezultatul muncii tale se va vedea abia peste 50, 60 sau chiar 100 de ani. Asta înseamnă de fapt patriotism adevărat.

(08-26-2013, 10:11 PM)Warhell Wrote: Cât despre ţiganii ce fac doar un copil, şi MUNCESC să-l întreţină şi să-l educe corect.. jos pălăria.

Se pare că tu ai un stereotip negativ vizavi de familiile cu mai mulţi copii. Eşti singur la părinţi?

(08-26-2013, 10:11 PM)Warhell Wrote: Discuţia nu duce nicăieri. Însă fi sigur că am să fac ceva, chiar am să mă implic, dar în felul meu, după ce împlinesc 18 ani.

Cum ai de gând să te implici? Smirk

Show Content
replyReply
#44
@Cornel: Ramane de vazut pentru cat timp va mai fi "Romania si ceilalti." Globarizarea e abia la inceput.
replyReply
#45
Am pomenit despre statistica aceea ca sa ascund in spatele ei incercarea de a schimba subiectul pentru ca fenomenul social pomenit nu mai reprezinta de mult timp o noutate si as spune ca e mai degraba o problema de atitudine. Nu cred ca mai conteaza cine detine majoritatea daca cei mai multi dintre noi adopta o anumita atitudine in viata si societate.
replyReply
#46
(08-26-2013, 10:40 PM)Raducu Wrote: Pentru că aşa vrem noi să credem. Fii serios! Dacă situaţia de acum care este atât de avantajoasă procesului de creştere se dezvoltare a fiinţei umane nu ne permite să procreăm, atunci stau şi mă gândesc, a fost vreun moment istoric propice pentru aşa ceva? Mereu aud lumea că se plânge de situaţia financiară, dar să fim serioşi, suntem cu mult mai evoluaţi şi mult mai avuţi decât românii de acum câteva decenii în urmă, să nu mai vorbim de cei de acum câteva secole. Ne place să ne plângem fără să încercam să găsim soluţii.
Adică stai, tu ai face 2 copii, deşi eşti conştient că o să rabde foame şi o viaţă săracă?
Am un unchi ce face tâmpenia asta. S-a căsătorit cu o ţigancă, situaţia lui financiară e deplorabilă, e un beţivan şi are 3 copii, şi altul a murit la naştere.
Primul copil a rămas repetent pe clasa 1.
Când vin în vizită la noi, mi-e scârbă. De toţi, dar mai ales de unchi pentru că nu îşi educă copii, d'apăi să-i iubească.


Quote:Poate că da, pe părinţii lor nu îi poţi schimba, însă poţi schimba mentalitatea actualilor copii, care la rândul lor vor întipări în mintea viitorilor lor copii ceea ce e bine şi ceea ce e rău. Nu te aştepta la rezultate imediate, însă dacă iţi iubeşti ţară şi doreşti să contribui la înfrumuseţarea relaţiilor dintre indivizi, încearcă să te implici, chiar dacă ştii că rezultatul muncii tale se va vedea abia peste 50, 60 sau chiar 100 de ani. Asta înseamnă de fapt patriotism adevărat.

Nu aşa îţi arăţi patriotismul. Nu printr-o cauză pierdută şi fără leac. Îţi arăţi patriotismul prin iubirea de ţară şi a românilor. A tuturor românilor, din România sau din afara ei. Şi aici nu intră la discuţie ţiganii.


Şi da, sunt singur la părinţi şi îmi place.
Sup
replyReply
#47
Se pare ca ungurii se cred la ei acasa in Romania ceea ce nu este bine.... "VIOLENŢE în Centrul istoric şi Gara de Nord între suporterii maghiari şi jandarmi. "
Show Content

Nu stiu daca tine de rasism, dar... Cum vi se par ungurii?? Eu unul zic mandru ca nu ii suport !

Laws are like medicine: They generally cure an evil by a lesser or a passing evil.
replyReply
#48
Poate ar trebui schimbat numele threadului...Vad ca se posteaza cu precadere un anumit tip de "noutati"...Haha
replyReply
#49
(09-06-2013, 06:33 PM)cornel Wrote: Nu stiu daca tine de rasism, dar... Cum vi se par ungurii?? Eu unul zic mandru ca nu ii suport !

Chiar nu stii daca "tine de rasism"? Serios?
replyReply
#50
Cum poti sa ma urasti ma cornelius? Sad
replyReply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Locuri de vizitat în România Bogdan 6 4,899 02-24-2017, 09:44 AM
Last Post: Marius Titulescu

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)