World of Gothic - Forum
Creatie vs Evolutie part 2 - Printable Version

+- World of Gothic - Forum (https://worldofgothic.ro/forum)
+-- Forum: The tavern (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: The Monastery (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=54)
+---- Forum: Dezbateri (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=96)
+---- Thread: Creatie vs Evolutie part 2 (/showthread.php?tid=726)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28


RE: Creatie vs Evolutie - Kristi - 11-23-2009

In cele cateva mii de ani ale existentei oamenilor, ADN-ul acestora s-a schimbat. Defapt nu exista doi sau mai multi oameni care sa aiba acelasi ADN.

Ca sa receptionezi raspunsul meu la cel de-al doilea alineat al postului tau, te rog sa vizionezi acest video. [in total sunt 7 parti, daca vreti va puteti uita si la celelalte]


RE: Creatie vs Evolutie - ufy - 11-24-2009

BAI. aici sunt 2 pareri opuse. una care zice ca adam si eva au aparut in ziua a6a la inceputul timpului si bla bla bla. si una care zice ca acum 18 miliarde de ani [parca asa era Haha] a fost big bang-ul si s-a format sistemul solar si acum 3-4 milioane de ani a aparut primul om care a evoluat din maimuta. si in astea 3-4 milioane de ani, ei au fost intr-o continua evolutie.. si fizica si psihica. fizica pentru ca s-au adaptat, au devenit bipezi etc si psihic pentru ca se faceau din ce in ce mai destepti in fiecare zi...
tu poti zice cand a fost ziua a 6a? nu prea poti. pentru ca biblia zice ca dumnezeu a format lumea in 6 zile si a7a s-a odihnit. si cum a6a zi a creat omul si l-a trimis direct pe pamant? atunci cum vine chestia cu asta de mai sus? adica... uite. daca acum in acest moment ai afla ca nu exista niciun dumnezeu si toate chestiile din biblie si toti zeii de peste tot au fost niste 'motive' pentru care sa scape oamenii de unele chestii... daca ai afla ca iisus nu a venit pe pamant si povestea a fost facuta... daca ai afla ca noi ne datoram existenta datorita evolutiei? cum ai rectiona? [si nu scrie mult ca nu o sa am radbdare sa citesc Haha] daca citesti cartea care ti-am zis-o mai sus [enigme] o sa-ti dai seama ca exista viata [bacterii descoperite deocamdata] pe alte planete si daca exista CU ADEVARAT forme de viata inteligente pe alte planete, ar rezulta ca dumnezeu nu exista. te-ai gandit la asta? raspunde-mi. ;Wink repet, nu scrie mult Haha nu o sa am rabdare.


RE: Creatie vs Evolutie - Kristi - 11-24-2009

(11-24-2009, 02:53 PM)ufy Wrote: BAI. aici sunt 2 pareri opuse. una care zice ca adam si eva au aparut in ziua a6a la inceputul timpului si bla bla bla. si una care zice ca acum 18 miliarde de ani [parca asa era Haha] a fost big bang-ul si s-a format sistemul solar si acum 3-4 milioane de ani a aparut primul om care a evoluat din maimuta. si in astea 3-4 milioane de ani, ei au fost intr-o continua evolutie.. si fizica si psihica. fizica pentru ca s-au adaptat, au devenit bipezi etc si psihic pentru ca se faceau din ce in ce mai destepti in fiecare zi...
tu poti zice cand a fost ziua a 6a? nu prea poti. pentru ca biblia zice ca dumnezeu a format lumea in 6 zile si a7a s-a odihnit. si cum a6a zi a creat omul si l-a trimis direct pe pamant? atunci cum vine chestia cu asta de mai sus?

In 2 Petru 3:8 unde se spune: "Dar, prea iubiţilor, să nu uitaţi un lucru: că, pentru Domnul, o zi este ca o mie de ani, şi o mie de ani sunt ca o zi".

In Psalmul 90:4 citim un verset similar: "Căci înaintea Ta, o mie de ani sunt ca ziua de ieri, care a trecut, şi ca o strajă din noapte". Atat in 2 Petru cat si in Psalmul 90 contextul ne spune ca Dumnezeu nu este limitat de procesele naturale si nici de timp. Dimpotriva, Dumnezeu se afla "in afara" timpului, deoarece El a "creat" si timpul.


Biblia spune in 1 Corinteni 15:45 ca Adam a fost primul om. Nu exista rase diferite de oameni intr-un sens evolutionist. Romani 5:12 ne spune ca din cauza pacatului unui singur om (Adam), pacatul a trecut asupra tuturor oamenilor, fiindca toti au pacatuit. Toate culturile diferite din lumea zilelor noastre isi au originea de la Turnul lui Babel. Atunci au inceput popoarele sa vorbească limbi diferite, cauzandu-le mutarea lor pe diferite parti ale pamantului.

Fiecare fiinta omeneasca are acelasi stramos, Adam, motiv pentru care cu totii avem aceeasi problema a pacatului si deopotriva avem nevoie si de un Mantuitor.

(11-24-2009, 02:53 PM)ufy Wrote: adica... uite. daca acum in acest moment ai afla ca nu exista niciun dumnezeu si toate chestiile din biblie si toti zeii de peste tot au fost niste 'motive' pentru care sa scape oamenii de unele chestii... daca ai afla ca iisus nu a venit pe pamant si povestea a fost facuta... daca ai afla ca noi ne datoram existenta datorita evolutiei? cum ai rectiona? [si nu scrie mult ca nu o sa am radbdare sa citesc Haha] daca citesti cartea care ti-am zis-o mai sus [enigme] o sa-ti dai seama ca exista viata [bacterii descoperite deocamdata] pe alte planete si daca exista CU ADEVARAT forme de viata inteligente pe alte planete, ar rezulta ca dumnezeu nu exista. te-ai gandit la asta? raspunde-mi. ;Wink repet, nu scrie mult Haha nu o sa am rabdare.

Asa as putea si eu sa te intreb: Cum ai reactiona daca ai afla ca evolutia este o minciuna? Dar, ca sa iti raspund la intrebare: Nu am cum sa descriu ceva ce nu se va intampla niciodata. Smile


RE: Creatie vs Evolutie - ufy - 11-24-2009

=)) ce optimist e el maa =))
pai ma gandesc ca stiinta a facut MULTI pasi inainte fata de religie. am invatat destule despre religii, si mai ales despre crestinism. si crestinismul a fost ATUNCI, si punct. nimic mai mult. si daca ar fi cum ti-am zis eu dupa... ca biblia e o carte de povesti, atunci nu ai mai cita din ea pentru ca toate sunt POVESTI. si stii ca eu nu sunt impotriva lui dumnezeu, doar ca sunt unele chestii de care pur si simplu ma indoiesc. stiinta poate dovedi exact ce se intampla si aproximativ ce s-a intamplat. dar biblia vorbeste in ghicitori si oamenii tot interpreteaza. pentru ca sunt oameni si nu stiu ce sa inteleaga din ghicitorile din biblie, asa ca interpreteaza ca se va intampla asta, asta, asta. si ca bla bla bla. adica gandeste-te putin. de ce atunci A FOST si acum NU MAI E? de ce toti erau sfinti ca faceau fapte bune si aveau nu stiu ce daruri si tot felul de porcarii. jur de astea nu sunt povesti. de ce crezi ca asta se intampla atunci si acum nu se mai intampla? vrei sa-ti zic ce-o sa zici tu? o sa zici ca pe vremea aia oamenii nu erau asa rai si oamenii il venerau pe dumnezeu. dada. pe naiba. erau cativa acolo, evreii si mai erau niste crestini. in rest, toti erau niste pagani :| [sunt la profil stiinte sociale, fac istorie de crap, nu ma poti contrazice.] toti isi bateau joc de aproapele lor si nu le pasau decat de ei insusi. poti sa zici ca abia prin secolele 2-3 i.h. au mai inceput oamenii sa se adapteze religiilor monoteiste si sa se schimbe intr-un fel. dar astia erau o minoritate. daca stii, iisus a venit in ierusalim ca Mesia [salvatorul, sau ceva de genul] pentru ca ierusalimul era sub stapanire romana [si aia erau niste pagani] si erau 2 categorii de oameni. aia care nu aveau nicio problema cu dominatia romana si care o acceptau si aia care credeau ca trebuie sa schimbe ceva, sa apara Mesia. si de asta i se spune Mesia, ca cica a salvat ierusalimul din mainile romanilor. si ce? toti aveau probleme de genul asta pe vremea aia... de ce tocmai in ierusalim? chiar si evreilor iudaisti nu le venea sa creada ca iisus este fiul lui dumnezeu. toti credeau ca e un nebun de pe acolo. putin, foarte putini au fost cei care l-au crezut si pe care i-a ajuat. si chiar si dupa aia, oamenii tot pacatosi erau. iti pot zice de asemenea si de imparatul roman NERO care era si ala un pagan prost care era anti-crestinism si anti-iisus.

de unde stii tu ca asa a fost? ca e scris in noul testament de apostoli? ei de unde sa stie? ca au avut revelatii divine? de unde stii tu ca au avut revelatii divine? de unde stii tu ca nu sunt povesti? lumea era atunci mai rea ca acum. adica. ma gandeam la moise si la toti aia la care nu mai stiu cum ii cheama Haha ca faceau ei fapte bune si ii ajutau pe copii, automati deveneau sfinti si mai stiu eu ce. acum de ce nu mai e asa? pentru ca atunci nimeni nu stie ce a fost. poate sunt povesti... sau poate nu.
dar chiar si asa, ma gandesc ACUM ca daca tot ce e scris in biblie, ar fi adevarat, atunci biblia este INCOMPLETA :| pentru ca lipsesc multe faze. geneza de exemplu... zice doar de adam si eva, de faptele lor, de dumnezeu cand a facut pamantul si toate cele. de ce nu zice un termen in timp... adica... atunci cand moise a scris vechiul testament, putea sa incadreze multe fapte in timp. dar nu a facut-o... tu vezi ca in stiinta totul are un sens? ti-as da acum zeci de exemple. gen circuitul apei in natura, gen rotatiile pamantului si o data cu astea, ma gandesc la spatiu... gen luna are rolul ei, soarele are rolul lui [si nu numai acela de a incalzii pamantul si de a da lumina], animalele... fiecare cu rolul ei... fiecare specie pusa acolo unde trebuie... [daca intelegi ce vreau sa spun..]. cand te apuci de citit multe carti depsre toate porcariile astea, nici nu mai stii ce sa mai crezi... si cand zic ca biblia e incompleta, nu ma refer neaparat in comparatie cu stiinta. desigur, si stiinta a dovedit multe... dar daca miracolele umane chiar ar exista facute de dumnezeu, acum de ce nu mai exista? dupa cum am zis. biblia vorbeste in ghicitori si fiecare dintre noi intelege din biblie ce vrea el, nu ce vrea biblia sa spuna...

[mama, am scris ca un sclav :|=))]


RE: Creatie vs Evolutie - Cryssalis - 11-24-2009

de mentinut faptul ca oamenii nu credeau in dumnezeu ci in zeii si stiinta a continuat sa se dezvolte si dupa venirea lui Hristos pe Pamant Haha deci in cine sa cred in stiinta sau in religie ?


RE: Creatie vs Evolutie - Kristi - 11-24-2009

Se pare ca vom avea aceasi convesatie, ca si cele pe care le-am avut cu D0rYn, Patrunjelu', Hestia etc. Sad :|

(11-24-2009, 05:27 PM)ufy Wrote: =)) ce optimist e el maa =))
pai ma gandesc ca stiinta a facut MULTI pasi inainte fata de religie. am invatat destule despre religii, si mai ales despre crestinism. si crestinismul a fost ATUNCI, si punct. nimic mai mult.

Asta este o gandire tipica ateista.

(11-24-2009, 05:27 PM)ufy Wrote: si daca ar fi cum ti-am zis eu dupa... ca biblia e o carte de povesti, atunci nu ai mai cita din ea pentru ca toate sunt POVESTI.

Pentru ateisti/pagani Dumnezeu nu exista si Biblia e o carte de povestiri

Biblia = Cuvantul lui Dumnezeu
carte de povesti = carte de basme; lucruri fantastice, ireale

Astfel, prin acele cuvinte spui ca Dumnezeu e mincinos.

(11-24-2009, 05:27 PM)ufy Wrote: si stii ca eu nu sunt impotriva lui dumnezeu, doar ca sunt unele chestii de care pur si simplu ma indoiesc.
Nu prea cred - din moment ce nu esti de acord cu ce spune Dumnezeu, inseamna ca esti impotriva Lui. Care sunt acele 'chestii'?

(11-24-2009, 05:27 PM)ufy Wrote: stiinta poate dovedi exact ce se intampla si aproximativ ce s-a intamplat. dar biblia vorbeste in ghicitori si oamenii tot interpreteaza. pentru ca sunt oameni si nu stiu ce sa inteleaga din ghicitorile din biblie, asa ca interpreteaza ca se va intampla asta, asta, asta. si ca bla bla bla.

Ce a dovedit stiinta? Haha

Uite ce spune Biblia despre asta:

"12. Voi Ma veti chema, si veti pleca; Ma veti ruga, si va voi asculta.
13. Ma veti cauta, si Ma veti gasi, daca Ma veti cauta cu toata inima.
14. Ma voi lasa sa fiu gasit de voi, zice Domnul" (Ieremia 29:12-14)

Oamenii nu ninteleg Biblia pentru ca nu Il cauta pe Dumnezeu cu toata inima lor.

(11-24-2009, 05:27 PM)ufy Wrote: adica gandeste-te putin. de ce atunci A FOST si acum NU MAI E? de ce toti erau sfinti ca faceau fapte bune si aveau nu stiu ce daruri si tot felul de porcarii. jur de astea nu sunt povesti. de ce crezi ca asta se intampla atunci si acum nu se mai intampla?

Nu toti erau sfinti ... Inca se mai intampla minuni.

(11-24-2009, 05:27 PM)ufy Wrote: daca stii, iisus a venit in ierusalim ca Mesia [salvatorul, sau ceva de genul] pentru ca ierusalimul era sub stapanire romana [si aia erau niste pagani] si erau 2 categorii de oameni. aia care nu aveau nicio problema cu dominatia romana si care o acceptau si aia care credeau ca trebuie sa schimbe ceva, sa apara Mesia. si de asta i se spune Mesia, ca cica a salvat ierusalimul din mainile romanilor.

Mesia = Unsul ... Oamenii de acolo sperau ca El sa ii scpae de dominatia romana si cu ajutorul Lui sa devina cat mai puternici. Dar Isus nu a venit pentru asta.

(11-24-2009, 05:27 PM)ufy Wrote: iti pot zice de asemenea si de imparatul roman NERO care era si ala un pagan prost care era anti-crestinism si anti-iisus.

De ce ai scris "NERO" cu majuscule? :-? Asta-i un apropo la nick-ul meu?... Haha

(11-24-2009, 05:27 PM)ufy Wrote: de unde stii tu ca asa a fost? ca e scris in noul testament de apostoli? ei de unde sa stie? ca au avut revelatii divine? de unde stii tu ca au avut revelatii divine? de unde stii tu ca nu sunt povesti? lumea era atunci mai rea ca acum. adica. ma gandeam la moise si la toti aia la care nu mai stiu cum ii cheama Haha ca faceau ei fapte bune si ii ajutau pe copii, automati deveneau sfinti si mai stiu eu ce.

Pentru ca asa este scris in Biblie ... doar nu vrei sa enumar motivele care dovedesc autenticitatea ei.

Moise? Cel putin stii ce a facut el?

(11-24-2009, 05:27 PM)ufy Wrote: dar chiar si asa, ma gandesc ACUM ca daca tot ce e scris in biblie, ar fi adevarat, atunci biblia este INCOMPLETA :| pentru ca lipsesc multe faze. geneza de exemplu... zice doar de adam si eva, de faptele lor, de dumnezeu cand a facut pamantul si toate cele. de ce nu zice un termen in timp... adica... atunci cand moise a scris vechiul testament, putea sa incadreze multe fapte in timp. dar nu a facut-o...

"18. Marturisesc oricui aude cuvintele proorociei din cartea aceasta ca, daca va adauga cineva ceva la ele, Dumnezeu ii va adauga urgiile scrise in cartea aceasta.

19. Si daca scoate cineva ceva din cuvintele cartii acestei proorocii, ii va scoate Dumnezeu partea lui dela pomul vietii si din cetatea sfanta, scrise in cartea aceasta." (Apocalipsa 22:18-19)

Asta e dovada ca Biblia e COMPLETA, si ca nu are nevoie de nici-o adaugare/imbunatatire.

(11-24-2009, 05:27 PM)ufy Wrote: tu vezi ca in stiinta totul are un sens? ti-as da acum zeci de exemple. gen circuitul apei in natura, gen rotatiile pamantului si o data cu astea, ma gandesc la spatiu... gen luna are rolul ei, soarele are rolul lui [si nu numai acela de a incalzii pamantul si de a da lumina], animalele... fiecare cu rolul ei... fiecare specie pusa acolo unde trebuie... [daca intelegi ce vreau sa spun..]. cand te apuci de citit multe carti depsre toate porcariile astea, nici nu mai stii ce sa mai crezi... si cand zic ca biblia e incompleta, nu ma refer neaparat in comparatie cu stiinta. desigur, si stiinta a dovedit multe... dar daca miracolele umane chiar ar exista facute de dumnezeu, acum de ce nu mai exista? dupa cum am zis. biblia vorbeste in ghicitori si fiecare dintre noi intelege din biblie ce vrea el, nu ce vrea biblia sa spuna...

[mama, am scris ca un sclav :|=))]

Sa iti pun o intrebare: A existat Alexandru cel Mare? [astept ca raspuns: da sau nu]

[ar fi mult mai mult de spun, dar ma opresc aici ... deocamdata]


RE: Creatie vs Evolutie - Kristi - 11-24-2009

(11-24-2009, 09:33 PM)Ilidan Wrote: de mentinut faptul ca oamenii nu credeau in dumnezeu ci in zeii si stiinta a continuat sa se dezvolte si dupa venirea lui Hristos pe Pamant Haha deci in cine sa cred in stiinta sau in religie ?

Un credincios ar spune: In religie, in Dumnezeu.
Un ateist ar spune: In stiinta, religia e un lucru demodat.

Tu alegi.



RE: Creatie vs Evolutie - Blank - 11-24-2009

(11-24-2009, 05:27 PM)ufy Wrote: tu vezi ca in stiinta totul are un sens? ti-as da acum zeci de exemple. gen circuitul apei in natura, gen rotatiile pamantului si o data cu astea, ma gandesc la spatiu... gen luna are rolul ei, soarele are rolul lui [si nu numai acela de a incalzii pamantul si de a da lumina], animalele... fiecare cu rolul ei... fiecare specie pusa acolo unde trebuie... [daca intelegi ce vreau sa spun..]. cand te apuci de citit multe carti depsre toate porcariile astea, nici nu mai stii ce sa mai crezi...

Adevarul este acesta: cu cat mai mult citesc despre aceste "minuni" ale naturii cu atat mai mult cred in Dumnezeu. Pentru ca mie mi se pare ca este si mai greu de crezut ca toate acestea s-au facut la "intamplare" [sansele ar fi 1/100000000 (sau mai mici)] decat sa cred in Dumnezeu.

(11-24-2009, 05:27 PM)ufy Wrote: poti sa zici ca abia prin secolele 2-3 i.h. au mai inceput oamenii sa se adapteze religiilor monoteiste

Sau sa adapteze unele religii monoteiste dupa placul lor. Ex: biserica catolica, pt. ca a avut "chef", a schimbat Sabatul din sambata in duminica, fara ca Biblia sa aprobe asa ceva.

(11-24-2009, 05:27 PM)ufy Wrote: [mama, am scris ca un sclav :|=))]

Asta se intampla cand cu adevarat vrei sa dovedesti ceva.


RE: Creatie vs Evolutie - Kristi - 11-24-2009

Am o intrebare pentru sustinatorii evolutiei: De ce credeti ca aceasta teorie este cea adevarata, in defavoarea creatiei?


RE: Creatie vs Evolutie - Cryssalis - 11-24-2009

Pai cine tine cu evolutia Haha