World of Gothic - Forum
Creatie vs Evolutie part 2 - Printable Version

+- World of Gothic - Forum (https://worldofgothic.ro/forum)
+-- Forum: The tavern (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: The Monastery (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=54)
+---- Forum: Dezbateri (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=96)
+---- Thread: Creatie vs Evolutie part 2 (/showthread.php?tid=726)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28


RE: Creatie vs Evolutie - ufy - 12-21-2009

CHILL! ;Wink


RE: Creatie vs Evolutie - Kristi - 06-20-2010

(12-21-2009, 09:28 PM)ufy Wrote: CHILL! ;Wink

De ce? Pentru ca tu nu esti de acord?

Un site interesant: http://www.drdino.com (Recomand sustinatorilor teoriei evolutiei acest video)


RE: Creatie vs Evolutie - ufy - 06-20-2010

bre, uita-te naibii la zeitgeist si dupa aia vino sa comentezi.


RE: Creatie vs Evolutie - Kristi - 06-20-2010

(06-20-2010, 01:44 PM)ufy Wrote: bre, uita-te naibii la zeitgeist si dupa aia vino sa comentezi.

De ce sa ma uit daca imi poti explica tu?


RE: Creatie vs Evolutie - ufy - 06-20-2010

de aia. ca de cand sunt pe forumul asta tot iti explic si NU TE PRINZI.
nu intelegi nimic. :-J


RE: Creatie vs Evolutie - Kristi - 06-20-2010

(06-20-2010, 09:51 AM)Necro Wrote: Un site interesant: http://www.drdino.com (Recomand sustinatorilor teoriei evolutiei acest video)

(06-20-2010, 01:44 PM)ufy Wrote: bre, uita-te naibii la zeitgeist si dupa aia vino sa comentezi.

Eu nu vad cu ce am "comentat" in postul de mai sus. Si acel video a carui link l-am postat este despre creatie-evolutie, nu despre "controlul bisericii asupra populatiei" cu care esti obsedat.


RE: Creatie vs Evolutie - ufy - 06-20-2010

bre, tu esti crima.
dupa ce te uiti la ala, ma anunti, si dupa aia vii sa comentezi de biserica si de tot ce vrei tu. Smile


RE: Creatie vs Evolutie - Kristi - 06-20-2010

Chestia cu biserica e problema ta, nu a mea. Eu nu am nicio problema cu ea, sau cu modul ei de a conduce, manipula. (nu simt controlul ei in niciun fel, dar daca crezi atat de mult in ceea ce spui, atunci de ce nu explici ce vrei sa zici ? [Haha] )


RE: Creatie vs Evolutie - Kristi - 06-21-2010

In primul rand teoria evolutiei =/= stiinta. Ambele sunt religii. Atat creationismul cat si evolutionismul sunt religii, pentru ca ai nevoie de credinta pentru a considera pe una dintre ele adevarate.

"Science n. [< scire, to know] 1. Systematized knowledge derived from observation, study etc."
Nimeni nu poate dovedi ca bing-bang-ul a avunt loc acum 20 de miliarde de ani, pentru ca nici un om nu a fost de fata la acest eveniment (care, desigur, nu a avut loc niciodata). Deci teoria evolutionista nu este stiinta pentru ca NU poate fi observata, Nu poate fi studiata (pentru ca nu ai cum sa studiezi ceva ce nu stii), NU poate fi demonstrata etc.

Prima legea a Termodinamicii: "Materia nu poate fi creata sau distrusa"
Daca materia nu poate fi creata sau distrusa atunci cum a ajuns pamantul aici? Aici sunt numai doua raspunsuri:
1. Cineva a creat pamantul.
2. Pamantul s-a creat singur.

Bolton Davidheiser Wrote:The big bang idea began with a Belgian astronomer, Georges Edward Lemaitre (1894-1699). According to Issac Asimov, Lemaitre conceived this mass to be "no more than a few light-years in diameter." At the very least, that wold be two light-years or about twelve trillion miles. By 1965 that figure was reduced to 275 million miles; by 1972 to 71 million miles; by 1974 to 54 thousand miles; by 1983 to "a trillionth the diameter of a proton"; And now, to nothing at all! A singularity"

UNIVERS:
Uni=single
Verse=spoken sentence

Universe means single spoken sentence. God said: "Let there be."

Daca "Big Bang-ul" a produs hidrogen si heliu, cum au aparut celelalte 105 elemente?
Quote:The universe burst into SOMETHING from absolutely NOTHING - zero, nada. And as it got bigger, it became filled with even more
stuff that came from absolutely NOWHERE. How is that possible? Ask Alan Guth. His theory of inflation helps EXPLAIN
EVERYTHING.

Alan Guth Wrote:...the observable universe could have evolved from an infinitesimal region (dot). It's then empting to go one step further and speculate that the entire universe evolved from literally nothing

Teoria evolutiei ne spune ca noi provenim dintr-un mic "punctulet" si acest "punctulet" provine din nimic (a aparut singur). -> si voi numiti asta stiinta? Haha

[Image: 555a.png]

[Image: 556a.png]

So, I believe in the beginning God, and you believe in the beginning dirt.

Alte intrebari:

1. De unde provine materia?
2. Cum de au aparut legile? gravitate, forta centrifuga, inertia etc ( si de ce aceste legi raman constante? )

[Image: 2323t.png]

[Image: 888f.png]

CONSERVATION OF ANGULAR MOMENTUM: produsul dintre momentul de inerţie şi viteza unghiulară a unui corp.

Daca universul a aparut dintr-un mic "punctulet", atunci de ce Venus, Uranus, si probabil Pluto se rotesc invers fata de celelalte 6 planete? De ce 8 din 91 de luni cunoscute se invartesc invers? De ce Jupiter, Saturn si Neptun au luni care se rotesc in ambele directii? De ce este Soarele format din 98% hidrogen sau heliu, in timp ce Mercur, Venus si Pamant au in compozitie mai putin de 1% din aceste elemente? SI de ce sunt cele 9 planete ale Sistemului Solar atat de diferite unele de altele? Daca toate provin din Big Bang atunci de ce sunt atat de diferinte intre ele? (marimea, greutatea, densitatea, temperatura la interior si la exterior, compozitia etc.) Si de ce unele galaxi se invartesc invers? De ce atatea corpuri ceresti se invart invers?
Raspunsul meu: E foarte simplu: "La inceput DUMNEZEU A CREAT cerurile si pamantul" (Geneza 1:1) Si Dumnezeu a facut intentionat ca aceste corpuri ceresti sa se invarta in directia gresita pentru ca teoria evolutionista sa para prosteasca.

[Image: 9999e.png]

Sa presupunem ca tu stii 50% din tot ce se poate cunoaste. E posibil ca Dumnezeu sa existe in celelalte 50 de procente pe care nu le cunosti?

"Persoana 1: Cum deosebesti binele de rau?
Persoana 2: Eu decid ce sa fie bine si ce sa fie rau. Eu sunt popriul meu dumnezeu.
Persoana 1: Imi pare bine sa aud asta pentru ca peste 5 minute de voi impusca.
Persoana 2: Nu poti face asta!
Persoana 1: Ba da pot. Eu sunt dumnezeul meu, si eu decid ca e bine sa te impusc."

Vedeti unde ar ajunge lumea cu stilul de gandire a ateistilor? Ce s-ar intampla daca fiecare om de pe pamant ar face ce ar considera el ca e bine... ?

EFECTELE ACCEPTARII TEORIEI EVOLUTIONISTE:

[Image: 83529764.png]

[Image: 2442.png]

[Image: 12334.png]

[Image: 554v.png]

[Image: 5556l.png]

[Image: 223u.png]

[Image: 1113x.png]

[Image: 225i.png]

[Image: 112ty.png]

[Image: 2234.png]

[Image: 2234.png]

[Image: 12123w.png]

[Image: 443u.png]

[Image: 544i.png]

CE SPUNE DUMNEZEU:

[Image: 2223.png]

[Image: 2224.png]

[Image: 2226o.png]

Doar pentru ca multi oamenii de stiinta spun un lucru asta nu inseamna ca au dreptate:

Exemple:

1. In trecut oamenii de stiinta credeau ca toate planetele se invartes in jurul pamantului. Doar pentru ca toti, sau aproape toti oamenii de stiinta credeau asta, nu inseamna ca aveau dreptate.

[Image: 1123.png]

2. Aproape 2000 de ani, oamenii de stiinta credeau ca obiectele grele cad mai repede decat cele mai usoare. Galileo a dovedit ca toate obiectele, facand abstractie de greutatea acestora, au aceasi viteza in vid. Doar pentru ca toti, sau aproape toti oamenii de stiinta credeau asta, nu inseamna ca aveau dreptate.

[Image: 321nd.png]

2. Prin 1799 oamenii de stiinta credeau ca, daca un om este bolnav, are in el sange negru, si trebuia sa ii scoata sangele pentru a-l vindeca. Doar pentru ca toti, sau aproape toti oamenii de stiinta credeau asta, nu inseamna ca aveau dreptate.

[Image: 12223.png]

...........................................................................................

[Image: 12134.png]

...........................................................................................

to be continued...


RE: Creatie vs Evolutie - Raven - 06-21-2010

mama, da cat ti-a luat sa scrii postu?