World of Gothic - Forum
Creatie vs Evolutie part 2 - Printable Version

+- World of Gothic - Forum (https://worldofgothic.ro/forum)
+-- Forum: The tavern (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: The Monastery (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=54)
+---- Forum: Dezbateri (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=96)
+---- Thread: Creatie vs Evolutie part 2 (/showthread.php?tid=726)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28


RE: Creatie vs Evolutie - alexstefan95 - 07-19-2010

Din cate vad tu ii pui sa creada de frica.


RE: Creatie vs Evolutie - Kristi - 07-19-2010

(07-19-2010, 09:17 AM)Raven Wrote: discutia asta nu mai are sens...
@ufy sau Necro sau care nu credeti in Dumnezeu:
Spune-mi ce pierzi daca crezi in Dumnezeu, te omoara oamenii de stiinta(respectiv evolutionistii), te blestema Darwin? Nu cred.
Insa ce spui daca afli prea tarziu ca Dumnezeu exista...ai belit-o

ps: din cate vad eu la poll toti au votat cu Dumnezeu, dar nu toti tin cu creatia aici (din cate vad eu)
care-i explicatia :-?

1. Daca discutia nu mai are sens, atunci de ce te obosesti sa mai postezi. Vezi? De fapt are sens.
2. Da, crestinii adevarati sau creationistii sunt altfel privinti de catre evolutionisti, doar pentru ca nu cred la fel ca si ei. Si sa mai subliniez ceva: Multi oameni cred ca oamenii de stiinta sunt niste persoane preocupate 100% de aflarea adevarului. In realitate nu e asa, pentru ca si oamenii de stiinta au prejudecati ca oricare dintre noi. Exista atat oameni de stiinta care cred in creatie cat si oamenii de stiinta care cred in evolutie; simplul fapt ca esti un om de stiinta nu inseamna ca esti evolutionist.
3. Iar despre teoria pe care ai postat-o mai sus: e o prostie. Voi credeti ca Creatorul Universului nu stie daca voi9 credeti cu adevarat sau va prefaceti urmandu-va absolutul ca daca El chiar nu exista nu pierdeti nimic? Prin acest lucru ati dovedit ca Il subestimati pe Dumnezeu.

(07-19-2010, 10:28 AM)alexstefan95 Wrote: Din cate vad tu ii pui sa creada de frica.

Firstly, postand in acest topic ai dovedit ca nu vorbesc singur.
Secondly, nu e adevarat -> eu nu pot obliga pe nimeni sa creada ceva sau in cineva. Asta este si va ramane mereu decizia fiecarei persoane.
Biblia spune ca Dumnezeu a creat tot universul, nu? => Asta inseamna ca El este proprietarul universului => asta inseamna ca el este proprietarul/detinatorul nostru. Daca tu alegi sa nu iti pese de creatorul tau, asta e hotararea ta si problema ta.
Arata-mi postul in care am spus, sau din care se poate subintelege ca trebuie sa credem in Dumnezeu deoarece ne e frica de El.


RE: Creatie vs Evolutie - ufy - 07-19-2010

deci 1. mie chiar nu-mi pasa ce crede lumea din jurul meu si toate alea. si normal ca alex e nepasator si nu-i pasa de ce se intampla in jurul lui. sa fi prost sa-ti pese, la un moment dat inveti ca tu contezi cel mai mult.
2. dupa felul in care a zis-o raven, el crede in dumnezeu de nevoie. deci dupa cum ai zis-o e clar ca el crede in dumnezeu ca sa nu fie pedepsit, deci e clar ca nu are credinta.
3. daca ar fi sa ma iau dupa ce a zis raven, e clar ca as fi mega-naiv. eu am puterea sa-mi impun o vointa si o religie. nu sa cred in ceva de dragul/nevoia/obligatia de a crede. eu pur si simplu sunt genul perfectionist, si dupa ce am realizat ca nu pot afla tot ce se intampla si care e adevarul, vreau doar sa stiu care NU e adevarul. ceea ce nu mai este asa greu. si-apai ase.


RE: Creatie vs Evolutie - Kristi - 07-19-2010

1. Adica vrei sa spui ca oamenii carora le pasa si de altceva in afara de ei sunt prosti. Scuze, dar daca ai ajuns la o astfel de concluzie chiar ca esti mai prost decat iustin.
2. Aici nu te contrazic.
3. Ne poti spune si noua, ce consideri tu ca NU e adevarul?


RE: Creatie vs Evolutie - ufy - 07-19-2010

1. =)) esti doar naiv. si nu ma refeream la 'altceva', ma refeream la 'altcineva'. desigur, iti pasa de familie, prieteni, dar daca merg mai incolo, chiar esti atat de prost incat daca prostia ar durea, tu ai fi mort. [zic la general]
2. bine Haha
3. religiile si culturile actuale. ;Wink cum a zis si raducu. dumnezeu pe care il stim noi.. E FAKE.


RE: Creatie vs Evolutie - Kristi - 07-19-2010

(07-19-2010, 04:58 PM)ufy Wrote: 1. =)) esti doar naiv.

Dovedeste, daca nu poti atunci tu esti persoana naiva.

(07-19-2010, 04:58 PM)ufy Wrote: si nu ma refeream la 'altceva', ma refeream la 'altcineva'.

Din postul tau anterior nu se putea subintelege asta.

(07-19-2010, 04:58 PM)ufy Wrote: desigur, iti pasa de familie, prieteni, dar daca merg mai incolo, chiar esti atat de prost incat daca prostia ar durea, tu ai fi mort. [zic la general]

1. Da, imi pasa de familie, de prieteni/apropiati si de Creator.
2. Tu chiar nu vrei sa intelegi ca aceste cuvinte nu nu sunt in stare sa dovedeasca nimic? E ceva vreme de cand tot spui ca sunt naiv/prost, as putea sa fac si eu acelasi lucru, dar prefer sa iti arat/dovedesc ca de fapt felul in care tu gandesti lucrurile este unul "bolanv": Ai spus ca sunt prost. Dovedeste. Cum am mai spus, daca acuzi pe cineva de ceva trebuie sa ai dovezi, dar daca acuzi pe cineva in lipsa de dovezi, atunci orice persoana care gandeste cat de cat poate ajunge la concluzia ca ori esti prea mic pentru o astfel de discutie, ,ori de prefaci, ori esti prost.

(07-19-2010, 04:58 PM)ufy Wrote: 3. religiile si culturile actuale. ;Wink cum a zis si raducu. dumnezeu pe care il stim noi.. E FAKE.

Asta e, ca tu de fapt nu cunosti niciun dumnezeu. Daca L-ai cunoaste cu adevarat pe Dumnezeu nu ai spune asta. Uite, iarasi un alt motiv pentru care pot spune ca esti prost: vorbesti despre ceva ce nu cunosti.
...se pare ca subiectul devine interesant, nu? Haha


RE: Creatie vs Evolutie - ufy - 07-19-2010

tu l-ai cunoscut frate pe dumnezeu, de fapt ati iesit si ieri la o bere. :>
hai frate, eu chiar sunt idiot aici daca am ajuns sa ma cobor la nivelul celor cu mintea odihnita. stiam ca o sa ma bata cu experienta.
si-apai ase.


RE: Creatie vs Evolutie - Kristi - 07-19-2010

(07-19-2010, 08:08 PM)ufy Wrote: tu l-ai cunoscut frate pe dumnezeu, de fapt ati iesit si ieri la o bere. :>

Cu mine nu merg misto-urile, asa ca poti sa termini cu ele. Inca un argument pentru ati consolida personalitatea de ignorant complet.

"Înainte de toate, să ştiţi că în zilele din urmă vor veni batjocoritori plini de batjocuri, care vor trăi după poftele lor, şi vor zice: "Unde este făgăduinţa venirii Lui? Căci de când au adormit părinţii noştri, toate rămân aşa cum erau de la începutul zidirii!" 2 Petru 3:3-4

Te descrie perfect.

"For this they willingly are ignorant" 2 Petru 3:5

willingly ignorant -> in greaca asta inseamna "dump on purpose". Categoria de oameni din care faci parte, nu vrea dovezi, pentru a oricate dovezi ati primi tot nu veti crede. Asa ca poti crede ceva, fie ca e adevarat sau nu, ca pentru tine nu conteaza adevarul si conteaza sa iti placa teoria. Succes Wink

(07-19-2010, 08:08 PM)ufy Wrote: hai frate, eu chiar sunt idiot aici daca am ajuns sa ma cobor la nivelul celor cu mintea odihnita. stiam ca o sa ma bata cu experienta.
si-apai ase.

Atunci ramai la nivelul oamenilor care se cred destepti, dar de fapt sunt foarte prosti. Smile


RE: Creatie vs Evolutie - ufy - 07-19-2010

m-ai cunoscut tu iubire? Kiss2
ai ramane impresionat de ce ai vedea.
la credinta ta, ai spune ca sunt dumnezeu.
succes Kiss2


RE: Creatie vs Evolutie - Kristi - 07-20-2010

1. Din cat de cunosc si din posturile pe care le faci iti pot face usor o descriere.
2. De fapt, nu as spune asta pentru ca:
- ai creat tu universul?
- ai creat tu viata pe pamant?
Rspunsul: Nu. Deci nu esti Dumnezeu.
Ce interesant, aceasi mentalitate avea si Hitler, ca el e Dumnezeu, si, s-a intelat rau saracu'. Haha Grin