World of Gothic - Forum
Creatie vs Evolutie part 2 - Printable Version

+- World of Gothic - Forum (https://worldofgothic.ro/forum)
+-- Forum: The tavern (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: The Monastery (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=54)
+---- Forum: Dezbateri (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=96)
+---- Thread: Creatie vs Evolutie part 2 (/showthread.php?tid=726)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28


RE: Creatie vs Evolutie - ufy - 10-17-2009

/Smile era yahwe. deci yahwe! :|


RE: Creatie vs Evolutie - Carnage - 10-17-2009

....K Smile


RE: Creatie vs Evolutie - Blank - 10-17-2009

(10-17-2009, 11:27 AM)ufy Wrote: pai cum? ei au facut cultul lui yahwe cum ziceai tu ca sa aiba la ce sa se roage si tot nu credeau in el?
poate te-ai exprimat gresit. din ce ai zis tu rezulta ca evreii l-au inventat pe yahwe si nu credeau in el :| Haha

Daca credeam in El de ce nu L-au primit pe Isus? N-au crezut in Isus ..n-au crezut in Tatal. It's as simple as that,really. Grin


RE: Creatie vs Evolutie - ufy - 10-17-2009

asta am inteles. stiu si eu cat de cat religie.
dar la inceput. si yahwe a fost facut tot de evrei. apoi de ce nu l-au mai 'venerat' si nu mai credeau in el?


RE: Creatie vs Evolutie - Carnage - 10-17-2009

Poate au crezut ca faceau o greseala :-?


RE: Creatie vs Evolutie - Blank - 10-18-2009

(10-17-2009, 07:56 PM)ufy Wrote: asta am inteles. stiu si eu cat de cat religie.
dar la inceput. si yahwe a fost facut tot de evrei. apoi de ce nu l-au mai 'venerat' si nu mai credeau in el?

Nu ma refer ca nu mai credeau in el. Ei inca mai "credeau" in El si inca il mai "venerau". Dar erau ipocriti. "Religia" lor era ceva complet superficial.

Quote: 37.Pe cînd vorbea Isus, un Fariseu L -a rugat să prînzească la el. El în intrat şi a şezut la masă.
38.Fariseul a văzut cu mirare că Isus nu Se spălase înainte de prînz.
39.Dar Domnul i -a zis: ,,Voi, Fariseii, curăţiţi partea de afară a paharului şi a blidului, dar lăuntrul vostru este plin de jăfuire şi de răutate.
40.Nebunilor, oare Acela care a făcut partea de afară, n'a făcut şi pe cea dinlăuntru?
41.Daţi mai bine milostenie din lucrurile dinlăuntru, şi atunci toate vă vor fi curate.
42.Dar vai de voi, Fariseilor! Pentrucă voi daţi zeciuială din izmă, din rută şi din toate zarzavaturile, şi daţi uitării dreptatea şi dragostea de Dumnezeu: pe acestea trebuia să le faceţi, şi pe celelalte să nu le lăsaţi nefăcute!
43.Vai de voi, Fariseilor! Pentrucă voi umblaţi după scaunele dintîi la sinagogi, şi vă place să vă facă lumea plecăciuni prin pieţe!
44.Vai de voi, cărturari şi Farisei făţarnici! Pentrucă voi sînteţi ca mormintele, cari nu se văd, şi peste cari oamenii umblă fără să ştie.``
45.Unul din învăţătorii Legii a luat cuvîntul, şi I -a zis: ,,Învăţătorule, spunînd aceste lucruri ne ocărăşti şi pe noi.``
46.,,Vai şi de voi, învăţători ai Legii``, a răspuns Isus. ,,Pentrucă voi puneţi pe spinarea oamenilor sarcini grele de purtat, iar voi nici măcar cu unul din degetele voastre nu vă atingeţi de ele.
47.Vai de voi! Pentrucă voi zidiţi mormintele proorocilor, pe cari i-au ucis părinţii voştri.
48.Prin aceasta mărturisiţi că încuviinţaţi faptele părinţilor voştri; căci ei au ucis pe prooroci, iar voi le zidiţi mormintele.
49.De aceea Înţelepciunea lui Dumnezeu a zis: ,Le voi trimete prooroci şi apostoli; pe unii din ei îi vor ucide, iar pe alţii îi vor prigoni,
50.ca să se ceară dela acest neam sîngele tuturor proorocilor, care a fost vărsat dela întemeierea lumii:
51.dela sîngele lui Abel pînă la sîngele lui Zaharia, ucis între altar şi Templu; da, vă spun, se va cere dela neamul acesta!
52.Vai de voi, învăţători ai Legii! Pentrucă voi aţi pus mîna pe cheia cunoştinţei: nici voi n'aţi intrat, iar pe ceice voiau să intre, i-aţi împedecat să intre.``
53.După ce a ieşit de acolo, cărturarii şi Fariseii au început să -L pună la strîmtoare, şi să -L facă să vorbească despre multe lucruri;
54.I-au întins astfel laţuri, ca să prindă vreo vorbă din gura Lui, pentru care să -L poată învinui. -Luca 17:34-54

In toate versetele de mai sus arata cum Isus le denunta ipocrizia. Se credeau sfinti caci dadeau zeciuala si ca stateau la colturi pe strazi si tipau in gura mare (cica se "rugau"). Dar nu aveau iubire. Au fost asa de orbiti de superficialitate ca nu L-au recunoscut pe Mesia. Adevaul este ca nici astazi nu este mai diferit de acum 2000 de ani. Oricum ..am spus destul. Citeste capitolul de mai sus si o sa intelegi totul. Daca vrei mai multe exemple citeste evangheliile ca acolo sunt destule.

Eu banuiesc ca stii toate astea dar a fost ca un test sa vezi cat stiu eu ..Haha


RE: Creatie vs Evolutie - ufy - 10-18-2009

=)) mersi mult Smile tot sunt in ceata. tot suntem in ceata pentru ca nimeni nu stie cum a fost si cum va fi dar partial am inteles Smile


RE: Creatie vs Evolutie - Carnage - 10-18-2009

Tot dumnezeu stie tot Grin Smile


RE: Creatie vs Evolutie - Blank - 10-18-2009

(10-18-2009, 01:15 PM)ufy Wrote: =)) mersi mult Smile tot sunt in ceata. tot suntem in ceata pentru ca nimeni nu stie cum a fost si cum va fi dar partial am inteles Smile

Ce nu stii? Ca acum sunt intro dispozitie buna.


RE: Creatie vs Evolutie - ufy - 10-18-2009

ce nu stiu eu, nici tu nu ai de unde sa stii Smile