Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mesa v1 - Harta inchisa (deadline: 22/05)
#1
(04-13-2013, 07:54 PM)Bogdan Wrote: Am decis sa renunt la ideea de a construi o mesa de la zero din simplul motiv ca rezultatul nu era mai deloc cel dorit, iar timpul necesar editarii e foarte mare.

So, o sa fac altceva. Am mai vorbit de asta in posturile anterioare: iau o mesa care se afla deja in joc si o modific. Le-am luat pe toate la mana si cea mai potrivita e NewWorld_Part_Farm_01. E zona primei ferme intalnite in joc, undeva intre Khorinis si turnul lui Xardas. Am pus o poza mai jos, eventual puteti sa intrati direct in Spacer si sa o vedeti mai bine acolo.

Mesa nu e foarte mare, exact cum ne trebuie noua, dar trebuie sa ii facem cateva modificari. Ca relief e ok, e bine ca are si un pic de stanci astfel ca va fi mai putin spatiu de blocat cu copaci si/sau stanci. Ce va trebui sa facem:
1. sa punem mai multi pomi ca sa cream aspectul de padure;
2. sa stergem cele trei cladiri ale fermei;
3. sa retexturam zona campurilor cu iarba;
4. sa blocam iesirile de pe harta.
5. sa adaugam cladiri in functie de trebuinta.

De aici reiese o intrebare: cum pot sa editez elementele mesei? Ma refer la cele 3 cladiri, cum pot sa le sterg? Banuiesc ca sunt construite direct in mesa, deci nu sunt obiecte pe care sa le sterg pur si simplu. Pot sa folosesc Blender-ul in vederea asta?

[Image: jbkjj.jpg]
Mai sus e mesa cum arata in joc si ce vreau sa ii fac. Deocamdata insa o sa incerc sa ii inchid toate iesirile. Un prim pas fiind deschiderea ei cu un program de editare, Blender sau 3D Studio, si facute cateva schimbari le nivel de relief.
replyReply


Messages In This Thread
Mesa v1 - Harta inchisa (deadline: 22/05) - by Bogdan - 05-12-2013, 04:58 PM

Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Mesa Bogdan 41 14,564 05-13-2013, 11:06 PM
Last Post: HeRoNaMeLeSs
  Introducere NPC-uri - Test (deadline: 22/05) Bogdan 0 966 05-12-2013, 05:00 PM
Last Post: Bogdan

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)