Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Inserarea unui npc in Gothic 1
#11
@kelokata cred ca pentru inceput trebuie sa lucrezi cu Gothic 1 deoarece sunt mai multe exemple si scripturile pot fi gasite mai usor si te putem ajuta intr-un timp mult mai rapid.

@pepe fain explicat : ) .
#12
Multam mult Pepe.O sa ma apuc sa invat ceva cunostinte minime de c++,pentru inceput si te voi mai intreba apoi.
Ceva nu am inteles totusi: tu zici ca ,,pentru a face ceva cu NPC-ul imi trebuie cunostinte mai vaste,, iar ,,pentru a insera un NPC,nu imi trebuie asa vaste,,. Adica ce vrei sa spui cu ,,a face ceva cu NPC,,?
Pai daca l-ai creat e usor de inserat,nu? Sau nu stiu la ce te referi? M-ai pierdut pe drum.Smile Ma gandesc ca nu poti insera altul daca nu l-ai creat,nu? sau nu stiu,scuze ca te deranjez cu asemenea intrebari basic.

@ Raducu,da ai dreptate,eu am intrebat de G2 pt ca juniorul ma inhama la asa ceva.Va multumesc la amandoi de rabdare.
Dumnezeu este singurul meu STĂPÂN, iar familia mea singura mea COMOARĂ !
#13

(03-05-2011, 02:00 PM)kelokata Wrote: Multam mult Pepe.O sa ma apuc sa invat ceva cunostinte minime de c++,pentru inceput si te voi mai intreba apoi.
Ceva nu am inteles totusi: tu zici ca ,,pentru a face ceva cu NPC-ul imi trebuie cunostinte mai vaste,, iar ,,pentru a insera un NPC,nu imi trebuie asa vaste,,. Adica ce vrei sa spui cu ,,a face ceva cu NPC,,?
Pai daca l-ai creat e usor de inserat,nu? Sau nu stiu la ce te referi? M-ai pierdut pe drum.Smile Ma gandesc ca nu poti insera altul daca nu l-ai creat,nu? sau nu stiu,scuze ca te deranjez cu asemenea intrebari basic.

@ Raducu,da ai dreptate,eu am intrebat de G2 pt ca juniorul ma inhama la asa ceva.Va multumesc la amandoi de rabdare.

Ma refeream la a-i da misiuni sau sa-i dai un "daily routine" sau etc. Nu avea legatura cu inserarea.
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
#14
(03-05-2011, 02:00 PM)kelokata Wrote: Multam mult Pepe.O sa ma apuc sa invat ceva cunostinte minime de c++,pentru inceput si te voi mai intreba apoi.
Ceva nu am inteles totusi: tu zici ca ,,pentru a face ceva cu NPC-ul imi trebuie cunostinte mai vaste,, iar ,,pentru a insera un NPC,nu imi trebuie asa vaste,,. Adica ce vrei sa spui cu ,,a face ceva cu NPC,,?
Pai daca l-ai creat e usor de inserat,nu? Sau nu stiu la ce te referi? M-ai pierdut pe drum.Smile Ma gandesc ca nu poti insera altul daca nu l-ai creat,nu? sau nu stiu,scuze ca te deranjez cu asemenea intrebari basic.


Se referea la faptul ca inserarea unui NPC in joc nu necesita cunostinte vaste de programare deoarece tu vei folosi deja scripturile existente realizate de catre programatorii care au facut jocul, pe de alta parte daca doresti sa intri mai mult in paine si vrei modifici structura 'scriptica' sau sa aduci inbunatatiri scripturilor actuale ai nevoie de ceva mai multe cunostinte de programare.

#15
@ Raducu , acesta e playerkitul 1.08k care zici ca trebuie pt Gothic 1 ? Despre care spuneai in primul post.
http://www.worldofgothic.com/dl/?go=dlfile&fileid=28
Si acesta e development kit-ul ?
http://www.worldofgothic.com/dl/?go=dlfile&fileid=97

Multumesc.
Dumnezeu este singurul meu STĂPÂN, iar familia mea singura mea COMOARĂ !
#16
Revin cu nelamuriri: Raducu,tu spui in primul post ,,gothic1_playerkit-1.08k il dezarhivati undeva iar fisierul system il puneti in fisierul cu gothic,, dar asta e un executabil,nu stiu ce sa dezarhivez.Am vazut ca s-a instalat si a creat un GStarter.
In GStarter nu regasesc ce scrii tu: ,,Acum intrati in GothicStarted click pe Reparse All Scripts ,,.
Poate ma ajutati cumva.Fac teste in Gothic 1 cum ai zis tu ca e mai simplu.Poate nu am descarcat ce trebuie,ma refer la G1Playerkit.
Multumesc.
Dumnezeu este singurul meu STĂPÂN, iar familia mea singura mea COMOARĂ !
#17
raducu nu-l pui pls pe forum un link sau ceva de unde sa iau gothic 1 player kit???...ca vreu sa ma apuc de modding
scz pt reply...nu ma uitasem la pgina anterioara Grin
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

#18
(09-14-2011, 04:05 PM)Zamolxis1 Wrote: raducu nu-l pui pls pe forum un link sau ceva de unde sa iau gothic 1 player kit???...ca vreu sa ma apuc de modding
scz pt reply...nu ma uitasem la pgina anterioara Grin

Click aici.
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
#19
ms...Wink....acum mai trebuie sa invat limbajul de programare si gata...app..raducu:uh si terente va pricepeti bine la programare???ca am un baiat in clasa extrem de talent care e f bun la c++...html,java script,delphi...si alte programe de astea...daca doriti sa vb putin cu el despre chestii legate de programare va dau id-u lui Wink...
P.S:el e cel ce ma invata programare!!!Smile
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

#20
Stiu programare...c/c++, java, c sharp ...si cam atat.
Nu-ti trebuie sa stii programare complexa sa moddezi in Gothic, sa fim seriosi... e mult mai simplu.
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Gothic Multiplayer Moderation 1 1,716 07-13-2014, 10:22 AM
Last Post: Szekemri
  Proiect:Seria Gothic in romana ajerk 3 2,238 06-29-2014, 12:52 PM
Last Post: Szekemri
  Gothic 3 Unknown Land Cryssalis 22 8,462 02-05-2014, 04:12 PM
Last Post: Cryssalis
  Gothic Multiplayer Video/Pics BeoWulf 30 9,994 09-08-2013, 01:27 PM
Last Post: Edd
  Project Destiny Gothic Multiplayer daniels 11 4,999 08-28-2013, 04:28 PM
Last Post: cornel
  Gothic 2 night of the raven returning mod english sleeperoldman 1 2,415 08-13-2013, 07:39 PM
Last Post: Szekemri
  Gothic 3 english version Deneky 5 2,690 06-11-2013, 01:34 AM
Last Post: Deneky
  Gothic Multiplayer: Intrebari & Raspunsuri HeRoNaMeLeSs 52 14,925 05-30-2013, 04:22 PM
Last Post: Edd
  Ai mai juca Gothic daca... ? Edg 758 195,301 05-27-2013, 07:08 PM
Last Post: Bogdan
Wink Maxima-Gothic.RO HeRoNaMeLeSs 13 4,566 05-07-2013, 03:56 PM
Last Post: HeRoNaMeLeSs

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)