Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wikia
#11
Ai tot timpul din lume sa-ti faci.
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#12
Eu zic sa incercam cu MediaWiki: http://en.wikipedia.org/wiki/Media_wiki

Daca avem hosting nu e nicio problema, si daca nu ne tinem de treaba putem oricand sa-l stergem. Ce ziceti, incercam?
replyReply
#13
Sa incepem sa planificam.
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#14
Trecand peste partea tehnica ce presupune montatul modulului pe server, vom avea nevoie de urmatorii oameni:

1. Article writers. Ei vor face grosul muncii. Propun sa folosim diacritice.
2. HTML/Php guys care sa se ocupe de implementatul articolelor scrise pe wikia, sa puna linkuri catre alte articole, sa le dea o forma prezentabila etc. Plus customizari (sa se vada ca e o wikia noua, si nu niste pagini de pe wikipedia).
3. Modderi. Eu zic ca e important sa punem references. Spre exemplu la articolul despre Diego scriem: Prezenta lui Diego nu mai este tolerata de catre magii de foc. (1) Iar acolo scriem "Diego o spune la inceputul capitolului 1, Gothic 1, cand vorbeste pentru prima data cu Eroul." Si asa mai departe. O sa avem nevoie de oameni care sa caute in fisierele jocului diverse informatii, sau care chiar sa faca poze meshurilor, sau sa puna NPC-urile sa faca anumite activitati pentru a le filma (Spre exemplu articole despre fighting system insotite de filmulete cu miscarile).

Pe langa asta, ramane intrebarea daca includem Forsaken Gods, G3 the beginning, Arcania, Fall of Setarrif si The Gothic Comic ca fiind lore oficial sau le ignoram.

Plus, consideram Risen ca facand parte din acelasi univers?
replyReply
#15
Risen nu-l bagam in acelasi univers. Dar scriem si despre el, evident.
G3 the beginning, Arcania, Fall of Setarrif nu cred ca au ce cauta pe acolo.

G3 Forsaken Gods trebuie sa faca parte din wiki.
Probabil ca ma voi situa in zona: "Article writers".
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#16
Forsaken Gods? De ce? Plus, hai sa racolam lume, avem nevoie de cat mai multi daca vrem sa terminam intr-un timp rezonabil...
replyReply
#17
(02-08-2012, 12:12 PM)Maladiq Wrote: Forsaken Gods? De ce? Plus, hai sa racolam lume, avem nevoie de cat mai multi daca vrem sa terminam intr-un timp rezonabil...

Incheie seria... nu conteaza in ce fel o termina. Bine, rau o termina.
Am dar mesaj pe pagina de facebook a comunitatii si in threadul de sugestii.

Deja suntem 3 membrii in forma care vor sa contribuie. Eu, Kristi si Maladiq.
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#18
Well, daca fiecare dedica macar 30 de minute pe zi proiectului, cred ca in 6 luni ajungem la un rezultat foarte frumos. Mai greu ramane insa cu parte ade references. Eu nu am timp sa rejoc jocurile sa-mi aduc aminte toate detaliile. Insa putem folosi si asta.

http://almanach.worldofgothic.com/index.php/Main_Page

Cat despre FG, eu ma opun deocamdata. Jocul nu a fost creat de PB, iar unicul motiv pentru care exista este sa faca trecerea de la G3 la Arcania. Personal mie mi se pare ca Gothic 3 are un final foarte bun al seriei, cu NH si Xardas plecand spre unknown lands, dupa ce au trimis zeii din lume. Asa incepe si Risen, cu o mentiune despre cum un mag foarte puternic a eliminat zeii din lume.

Oricum, ne putem concentra pe Gothic 1-3 pana ne hotaram ce alte jocuri mai bagam in wikia.
replyReply
#19
O pai,
Ma bag la facut poze la mesh si scripting:d
G1 doar
replyReply
#20
G2 nu? E identic engine-ul. Putem incerca ceva ce altii nu au mai facut: poze gen satelit cu colonia, sau cel putin cu camp-urile.
replyReply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 3 Guest(s)