Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[DISCUTIE] Fenomene Stranii
#11
(12-05-2009, 08:00 PM)Hestia Wrote: Mda revenim de unde am plecat pe alt thread, tocmai ne-ai dat un exemplu de credinta oarba, nu ai avut nici un fel de contact cu stafii/fantome dar totusi crezi in ele fiindca iti inlocuiesc niste raspunsuri la unele intrebari care tintesc in necunoscut, si acele raspunsuri sunt greu de obtinut - un copy/paste usureaza treaba.

O intrebare: Cand te trezesti dimineata, crezi ca soarele a rasarit, sau trebuie sa te uiti la el ca sa fi sigur?

(12-05-2009, 08:00 PM)Hestia Wrote: Dar poate ca este o metafora adica vrea sa zica ceva mai pe intelesul tuturor, se foloseste de modul figurat, poti accepta chestia asta?

Biblia este o carte misterioasa, codificata. Si pot sa accept faptul ca Biblia are metafore.
#12
Nu trebuie sa ma uit la el, prin faptul ca e lumina imi dau seama.
Nu am zis ca trebuie sa le vezi musai, cand vorbesc despre "a avea contact" inseamana ca tine de simturi vaz/auz/miros/pipait, deci incluzi una, doua,toate sau mai multe.

Revenind la metaforele din biblie, inseamana ca citatul acela care l-ai postat din biblie care "cica" sugereaza ca fantomele exista il iei ca atare deci pentru tine nu este metafora. Interesant cum selectezi doar anumite citate ca fiind metafore si altele nu, normal doar nu ai vrea sa ajungi sa te contrazici Grin
[Image: luisroyo2.png]
Embrace death as is the key to understand life.
#13
(12-05-2009, 09:05 PM)Hestia Wrote: Nu trebuie sa ma uit la el, prin faptul ca e lumina imi dau seama.
Nu am zis ca trebuie sa le vezi musai, cand vorbesc despre "a avea contact" inseamana ca tine de simturi vaz/auz/miros/pipait, deci incluzi una, doua,toate sau mai multe.

Eu nu trebuie sa ma uit la soare ca sa stiu ca exsista, asa cum nu trebuie sa il privesc pe Dumnezeu pentru ca sa stiu ca exista.

(12-05-2009, 09:05 PM)Hestia Wrote: Interesant cum selectezi doar anumite citate ca fiind metafore si altele nu

Asta e asa cum ai spune: "Interesant cum selectezi doar anumite lucruri ca fiind solide si pe altele nu." Vrei sa clasific toate cuvintele din Biblie in categoria metaforelor doar ca sa nu ne mai contrazicem? Well, i won't.
#14
Lol parca e religion threat aici Haha oricum mai sunt episoadele alea la discovery Haha
#15
De fantome vorbesc, lasa-l pe dumnezeu, il disecam in religion thread.
Deci crezi in fantome pentru ca ele exista, pentru ca sunt mentionate in biblie punct. Pai alt raspuns mai clar de atat nu poti da deci ajungem la: "cum interpretam biblia" unde ii poveste lunga si fiecare in sinea lui se declara castigator.
Ok s-a cam epuizat subiectul, numai daca se trezeste vreunu' si vrea a ne arata dovezi =))). N-am nevoie de dovezi, necunoscutul nu ma deranjeaza.
[Image: luisroyo2.png]
Embrace death as is the key to understand life.
#16
De ce? Dumnezeu are legatura cu punctul meu de vedere, asa ca nu Il las. Bun, eu ti-am adus o dovada: Biblia. Acum e randul tau...
#17
Depinde ce intelegi prin stafii/fantome/etc. Eu cred ca exista fantome dar nu ca sunt spirite "pierdute" care nu au ajuns de partea cealalta, ci ca sunt demoni. Daca ar fi spirite "fara odihna" ar fi in contrazicere cu Biblia care spuna ca, la moarte, duhul doarme asteptand glasus lui Isus care il va invia din morti (Isus ii va invia pe toti; cei buni sa mearga in Rai si cei rai in Iad).

Se stie ca Satana (si fiii lui) isi poate lua mai multe forme (inger luminos, pisica neagra, etc.) printre care ar putea fi o fantoma (daca te gandesti, o fantoma este un fel de spirit de lumina). Nu este scris: "Daca spune cineva:Uitati-L pe Fiul Omului in odaiti ascunse! Sa nu ii credeti." (sau ceva asemanator)? Prin urmare dracii iau forme de duh (persoane din familie moarte, etc.) si aduc la pierzanie pe oameni caci dupa cum stim, spiritismul nu se face chiar la "lumina zilei", daca intelegeti.
#18
19 "Era un om bogat, care se îmbrăca în porfiră şi in subţire; şi în fiecare zi ducea o viaţă plină de veselie şi strălucire.
20 La uşa lui, zăcea un sărac, numit Lazăr, plin de bube.
21 Şi dorea mult să se sature cu fărâmiturile, care cădeau de la masa bogatului; până şi câinii veneau şi-i lingeau bubele.
22 Cu vremea săracul a murit; şi a fost dus de îngeri în sânul lui Avraam. A murit şi bogatul, şi l-au îngropat.
23 Pe când era el în Locuinţa morţilor, în chinuri, şi-a ridicat ochii în sus, a văzut de departe pe Avraam, şi pe Lazăr în sânul lui,
24 şi a strigat: ,Părinte Avraame, fie-ţi milă de mine, şi trimite pe Lazăr să-şi înmoaie vârful degetului în apă, şi să-mi răcorească limba; căci grozav sunt chinuit în văpaia aceasta.'
25 ,Fiule', i-a răspuns Avraam, ,adu-ţi aminte că, în viaţa ta, tu ţi-ai luat lucrurile bune, şi Lazăr şi-a luat pe cele rele; acum aici, el este mângâiat, iar tu eşti chinuit.
26 Pe lângă toate acestea, între noi şi între voi este o prăpastie mare, aşa ca cei ce ar avea să treacă de aici la voi, sau de acolo la noi, să nu poată.'
27 Bogatul a zis: ,Rogu-te dar, părinte Avraame, să trimiţi pe Lazăr în casa tatălui meu;
28 căci am cinci fraţi, şi să le adeverească aceste lucruri, ca să nu vină şi ei în acest loc de chin.'
29 Avraam a răspuns: ,Au pe Moise şi pe prooroci; să asculte de ei.'
30 ,Nu, părinte Avraame', a zis el; ,ci dacă se va duce la ei cineva din morţi, se vor pocăi.'
31 Şi Avraam i-a răspuns: ,Dacă nu ascultă pe Moise şi pe prooroci, nu vor crede nici chiar dacă ar învia cineva din morţi." (Luca 16:19-31)

...de aici intelegem ca imediat dupa moarte oamenii vor ajunge in rai/iad...
#19
Va rog sa nu va abateti prea tare de la subiect...
#20
deci vara trecuta am luat toate seriile de la a haunting si am mers la un prieten si am avut 3 nopti albe de uitat la a haunting :X recunosc, unele pot fi regizate [si povestile si alea alea], dar unele sunt MUUULT prea complexe si detaliate sa fie fake-uri.
.Chorus Romance says Good Night.


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  [DISCUTIE] Războiul din Palestina Warhell 7 2,692 11-18-2012, 02:50 PM
Last Post: Robi
  [DISCUTIE] Teoria chibritului - Pepenele Kristi 100 21,918 10-29-2012, 01:18 PM
Last Post: Robi

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)