Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[DISCUTIE] Fenomene Stranii
#21
(12-05-2009, 11:29 PM)Necro Wrote: 19 "Era un om bogat, care se îmbrăca în porfiră şi in subţire; şi în fiecare zi ducea o viaţă plină de veselie şi strălucire.
20 La uşa lui, zăcea un sărac, numit Lazăr, plin de bube.
21 Şi dorea mult să se sature cu fărâmiturile, care cădeau de la masa bogatului; până şi câinii veneau şi-i lingeau bubele.
22 Cu vremea săracul a murit; şi a fost dus de îngeri în sânul lui Avraam. A murit şi bogatul, şi l-au îngropat.
23 Pe când era el în Locuinţa morţilor, în chinuri, şi-a ridicat ochii în sus, a văzut de departe pe Avraam, şi pe Lazăr în sânul lui,
24 şi a strigat: ,Părinte Avraame, fie-ţi milă de mine, şi trimite pe Lazăr să-şi înmoaie vârful degetului în apă, şi să-mi răcorească limba; căci grozav sunt chinuit în văpaia aceasta.'
25 ,Fiule', i-a răspuns Avraam, ,adu-ţi aminte că, în viaţa ta, tu ţi-ai luat lucrurile bune, şi Lazăr şi-a luat pe cele rele; acum aici, el este mângâiat, iar tu eşti chinuit.
26 Pe lângă toate acestea, între noi şi între voi este o prăpastie mare, aşa ca cei ce ar avea să treacă de aici la voi, sau de acolo la noi, să nu poată.'
27 Bogatul a zis: ,Rogu-te dar, părinte Avraame, să trimiţi pe Lazăr în casa tatălui meu;
28 căci am cinci fraţi, şi să le adeverească aceste lucruri, ca să nu vină şi ei în acest loc de chin.'
29 Avraam a răspuns: ,Au pe Moise şi pe prooroci; să asculte de ei.'
30 ,Nu, părinte Avraame', a zis el; ,ci dacă se va duce la ei cineva din morţi, se vor pocăi.'
31 Şi Avraam i-a răspuns: ,Dacă nu ascultă pe Moise şi pe prooroci, nu vor crede nici chiar dacă ar învia cineva din morţi." (Luca 16:19-31)

...de aici intelegem ca imediat dupa moarte oamenii vor ajunge in rai/iad...

Imi pare rau dar nu sunt de acord.

Nu a spus Isus la invierea lui Lazar: "Lazar, prietenul nostru doarme, dar ma duc sa-l trezesc din somn."?

Daca nu e de ajuns, hai sa lasam la o parte Biblia pt. o secunda:

Este o familie saraca cu multi copii fara tata cara flamanzesc si mor de frig. Mama moare si copii sunt lasati singuri, ea ducanduse in cer. Crezi ca ar mai fi rai pt. mama aceea stiind ca ea sta in puf si pene in timp ce copii ei mor de foame? Sentimentul de vinovatie nu strica orice placere ai avea tu?

Ai putea spune ca Dumnezeu are grija, dar totusi... ei nu mai sufera de frig? Nu mai simpt ei lipsa mamei lor? Mama nu simte ea lipsa copiilor ei?

Asa ca, daca ei dorm, toti invie in acelasi timp si se bucura in acelasi timp.

Deci mama nu ar putea beneficia de toate "placerile" Railului.

Stim ca in rai petrecem ∞ timp si in iad la fel, ∞ timp. Hai sa spunem ca prima secunda din eternitate este la judecata care este in acelasi timp pt. toti. Daca eu mor si mai sunt, de ex., 234 de ani pana la judecata, si ajung in Rai, asta inseamna ca: ∞ + 234. Prin urmare, este drept ca eu sa petrec mai mult timp decat prietenul meu (care a murit 34 de ani dupa mine, asta insemnand ∞ + 200)? Nu cred si sper sa intelegi.

Oricum, aia a fost o pilda cu bogatul.
#22
Haha eu inca cred ca oamenii care au murit intr-un mod foarte tragic sau cei care au balanta de la judecata de apoi egala [bine = rau] sunt trimisi inapoi pe pamant :-?
.Chorus Romance says Good Night.
#23
(12-06-2009, 12:16 AM)bechristian95 Wrote: Este o familie saraca cu multi copii fara tata cara flamanzesc si mor de frig. Mama moare si copii sunt lasati singuri, ea ducanduse in cer. Crezi ca ar mai fi rai pt. mama aceea stiind ca ea sta in puf si pene in timp ce copii ei mor de foame? Sentimentul de vinovatie nu strica orice placere ai avea tu?

"Dumnezeu va şterge orice lacrimă din ochii lor." (Apocalipsa 21:4)
#24
(12-06-2009, 12:26 AM)Necro Wrote: "Dumnezeu va şterge orice lacrimă din ochii lor." (Apocalipsa 21:4)

Asta se va intampla dupa Apocalipsa, pe Pamantul cel nou. Dupa cum stim, Apocalipsa este inca in desfasurare. Sfarsitul este aproape, dar inca nu a venit iar prin urmare nu a trecut. Daca vezi, acest verset este scris dupa caderea Babiloniei, dupa sfarsit. Sper ca intelegi.

EDIT: Aceasta lume fara suferinta va incepe dupa distrugerea acesteia. Aceste doua lumi nu pot exista simultan. Este ca si in matematica: + ∙ - = -
#25
Multi cred ca nu exista fantome, poltergeisti (acele fantome care arunca cu obiecte sau cu oamenii din casa bantuita), demoni etc... nici eu nu cred in multe lucruri pe care nu le-am vazut cu ochii mei, dar chiar ar fi ciudat ca atatia oameni sa vorbeasca prostii. Nu ne putem explica multe fenomene. Sunt de parere ca lumea de dincolo, Rai, iad, Dumnezeu, Satan etc nu prezinta o ordine fixa si ca ce scrie in carti nu este 100% adevarat... asa cum viata si regulile de pe Pamant si din Univers totodata mai au si puncte pe care nu le cunoastem sau au ceva prin care se abat de la logic, de la normal, asa e poate si cu viata de apoi... mai scapa un suflet, sau nu pleaca direct dincolo...
#26
(12-06-2009, 12:42 AM)bechristian95 Wrote:
(12-06-2009, 12:26 AM)Necro Wrote: "Dumnezeu va şterge orice lacrimă din ochii lor." (Apocalipsa 21:4)

Asta se va intampla dupa Apocalipsa, pe Pamantul cel nou. Dupa cum stim, Apocalipsa este inca in desfasurare. Sfarsitul este aproape, dar inca nu a venit iar prin urmare nu a trecut. Daca vezi, acest verset este scris dupa caderea Babiloniei, dupa sfarsit. Sper ca intelegi.

Babiloniei? Ce-i aia? [sau vrei sa spui Babilonului] Distrugerea Babilonului a avut loc în timpul domniei lui Ezechia.
#27
(12-06-2009, 12:46 AM)Necro Wrote: Babiloniei? Ce-i aia? [sau vrei sa spui Babilonului] Distrugerea Babilonului a avut loc în timpul domniei lui Ezechia.

Sper ca, dupa ce o sa citesti aceste pasaje din Biblie, o sa intelegi.

Quote:Apocalipsa 17

1 Apoi unul din cei şapte îngeri, cari ţineau cele şapte potire, a venit de a vorbit cu mine, şi mi -a zis: ,,Vino să-ţi arăt judecata curvei celei mari, care şade pe ape mari.

2 Cu ea au curvit împăraţii pămîntului; şi locuitorii pămîntului s'au îmbătat de vinul curviei ei!``

3 Şi m'a dus, în Duhul, într'o pustie. Şi am văzut o femeie, şezînd pe o fiară de coloare stacojie, plină cu nume de hulă, şi avea şapte capete şi zece coarne.

4 Femeia aceasta era îmbrăcată cu purpură şi stacojiu; era împodobită cu aur, cu pietre scumpe şi cu mărgăritare. Ţinea în mînă un potir de aur, plin de spurcăciuni şi de necurăţiile curviei ei.

5 Pe frunte purta scris un nume, o taină: ,,Babilonul cel mare, mama curvelor şi spurcăciunilor pămîntului.``

6 Şi am văzut pe femeia aceasta, îmbătată de sîngele sfinţilor şi de sîngele mucenicilor lui Isus. Cînd am văzut -o, m'am mirat minune mare.

7 Şi îngerul mi -a zis: ,,De ce te miri?`` Îţi voi spune taina acestei femei şi a fiarei care o poartă, şi care are cele şapte capete şi cele zece coarne.

8 Fiara, pe care ai văzut -o, era, şi nu mai este. Ea are să se ridice din Adînc, şi are să se ducă la perzare. Şi locuitorii pămîntului, ale căror nume n'au fost scrise dela întemeierea lumii în cartea vieţii, se vor mira cînd vor vedea că fiara era, nu mai este, şi va veni. -

9 Aici este mintea plină de înţelepciune. -Cele şapte capete sînt şapte munţi, pe cari şade femeia.

10 Sînt şi şapte împăraţi: cinci au căzut, unul este, celalt n'a venit încă, şi cînd va veni, el va rămînea puţină vreme.

11 Şi fiara, care era, şi nu mai este, ea însăş este al optulea împărat: este din numărul celor şapte, şi merge la perzare.

12 Cele zece coarne, pe cari le-ai văzut, sînt zece împăraţi, cari n'au primit încă împărăţia, ci vor primi putere împărătească timp de un ceas împreună cu fiara.

13 Toţi au acelaş gînd, şi dau fiarei puterea şi stăpînirea lor.

14 Ei se vor război cu Mielul; dar Mielul îi va birui, pentrucă El este Domnul domnilor şi Împăratul împăraţilor. Şi cei chemaţi, aleşi şi credincioşi, cari sînt cu El, de asemenea îi vor birui.

15 Apoi mi -a zis: ,,Apele, pe cari le-ai văzut, pe cari şade curva, sînt noroade, gloate, neamuri şi limbi.

16 Cele zece coarne, pe cari le-ai văzut, şi fiara, vor urî pe curvă, o vor pustii, şi o vor lăsa goală. Carnea i -o vor mînca, şi o vor arde cu foc.

17 Căci Dumnezeu le -a pus în inimă să -I aducă la îndeplinire planul Lui: să se învoiască pe deplin şi să dea fiarei stăpînirea lor împărătească, pînă se vor îndeplini cuvintele lui Dumnezeu.

18 Şi femeia, pe care ai văzut -o, este cetatea cea mare, care are stăpînire peste împăraţii pămîntului.``

Apocalipsa 18

1 După aceea, am văzut pogorîndu-se din cer un alt înger, care avea o mare putere; şi pămîntul s'a luminat de slava lui.

2 El a strigat cu glas tare, şi a zis: ,,A căzut, a căzut, Babilonul cel mare! A ajuns un locaş al dracilor, o închisoare a oricărui duh necurat, o închisoare a oricărei păsări necurate şi urîte;

3 pentrucă toate neamurile au băut din vinul mîniei curviei ei, şi împăraţii pămîntului au curvit cu ea, şi negustorii pămîntului s'au îmbogăţit prin risipa desfătării ei.``

4 Apoi am auzit din cer un alt glas, care zicea: ,,Ieşiţi din mijlocul ei, poporul Meu, ca să nu fiţi părtaşi la păcatele ei, şi să nu fiţi loviţi cu urgiile ei!

5 Pentrucă păcatele ei s'au îngrămădit, şi au ajuns pînă în cer; şi Dumnezeu Şi -a adus aminte de nelegiuirile ei.

6 Răsplătiţi -i cum v'a răsplătit ea, şi întoarceţi -i de două ori cît faptele ei. Turnaţi -i îndoit în potirul în care a amestecat ea!``

7 Pe cît s'a slăvit pe sine însăş, şi s'a desfătat în risipă, pe atît daţi -i chin şi tînguire! Pentrucă zice în inima ei: ,,Şed ca împărăteasă, nu sînt văduvă, şi nu voi şti ce este tînguirea!``

8 Tocmai pentru aceea, într'o singură zi vor veni urgiile ei: moartea, tînguirea şi foametea. Şi va fi arsă de tot în foc, pentrucă Domnul Dumnezeu, care a judecat -o, este tare.

9 Şi împăraţii pămîntului, cari au curvit şi s'au dezmierdat în risipă cu ea, cînd vor vedea fumul arderii ei, o vor plînge şi o vor boci.

10 Ei vor sta departe, de frică să nu cadă în chinul ei, şi vor zice: ,,Vai! vai! Babilonul, cetatea cea mare, cetatea cea tare! Într'o clipă ţi -a venit judecata!`` -

11 Negustorii pămîntului o plîng şi o jălesc, pentrucă nimeni nu le mai cumpără marfa:

12 marfă de aur, de argint, de pietre scumpe, de mărgăritare, de in supţire, de purpură, de mătasă şi de stacojiu; nici feluritele lor soiuri de lemn de tiin, tot felul de vase de fildeş, tot felul de vase de lemn foarte scump, de aramă, de fer şi de marmoră;

13 nici scorţişoara, nici mirodeniile, nici miroznele, nici mirul, nici tămîia, nici vinul, nici untdelemnul, nici făina bună de tot, nici grîul, nici boii, nici oile, nici caii, nici căruţele, nici robii, nici sufletele oamenilor.

14 Şi roadele atît de dorite sufletului tău s'au dus dela tine. Toate lucrurile alese, strălucite, sînt pierdute pentru tine, şi nu le vei mai găsi.

15 Ceice fac negoţ cu aceste lucruri, cari s'au îmbogăţit de pe urma ei, vor sta departe de ea, de frica chinului ei. Vor plînge, se vor tîngui,

16 şi vor zice: ,,Vai! vai! Cetatea cea mare, care era îmbrăcată cu in foarte supţire, cu purpură şi cu stacojiu, care era împodobită cu aur, cu pietre scumpe şi cu mărgăritare!

17 Atîtea bogăţii într'un ceas s'au prăpădit!`` -Şi toţi cîrmacii, toţi ceice merg cu corabia pe mare, marinarii, şi toţi ceice cîştigă din mare, stăteau departe;

18 şi, cînd au văzut fumul arderii ei, strigau: ,,Care cetate era ca cetatea cea mare?``

19 Şi îşi aruncau ţărînă în cap, plîngeau, se tînguiau, ţipau şi ziceau: ,,Vai! Vai! Cetatea cea mare, al cărei belşug de scumpeturi a îmbogăţit pe toţi ceice aveau corăbii pe mare, într'o clipă a fost prefăcută într'un pustiu!``

20 ,,Bucură-te de ea, cerule! Bucuraţi-vă şi voi, sfinţilor, apostolilor şi proorocilor! Pentrucă Dumnezeu v'a făcut dreptate, şi a judecat -o.``

21 Atunci un înger puternic a ridicat de jos o piatră ca o mare piatră de moară, a aruncat -o în mare, şi a zis: ,,Cu aşa repeziciune va fi aruncat Babilonul, cetatea cea mare, şi nu va mai fi găsit!

22 Şi nu se va mai auzi în tine nici sunet de alăute, nici cîntece din instrumente, nici cîntători din fluiere, nici cîntători din trîmbiţe; nu se va mai găsi la tine niciun meşter în vreun meşteşug oarecare. Nu se va mai auzi în tine vuietul morii.

23 Lumina lămpii nu va mai lumina în tine, şi nu se va mai auzi în tine glasul mirelui şi al miresei, -pentrucă negustorii tăi erau mai marii pămîntului, pentrucă toate neamurile au fost amăgite de vrăjitoria ta,

24 şi pentrucă acolo a fost găsit sîngele proorocilor şi al sfinţilor şi al tuturor celor ce au fost jungheaţi pe pămînt.``

-Apocalipsa 17;18

Ce este Babilonia in acest caz poate fi interpretat in mai multe feluri dar cu siguranta este ceva rau. Poate fi lumea aceasta sau chiar pacatul in general. Oricum, la interpretare te las pe tine sa alegi.

P.D.: Scuze de postul larg.
#28
c'mon. nu va abateti de la subiect. Smile
.Chorus Romance says Good Night.
#29
Fenomen straniu: Cum a ajuns discutia asta la Babilon? Era vorba de fantome si alea alea...
#30
(12-06-2009, 01:13 AM)bechristian95 Wrote: Ce este Babilonia in acest caz poate fi interpretat in mai multe feluri dar cu siguranta este ceva rau. Poate fi lumea aceasta sau chiar pacatul in general. Oricum, la interpretare te las pe tine sa alegi.

Daca o luam asa, aproape orice pasaj din Biblie poate fi interpretat de orice om, dar rezultatele vor fi diferite, si asta inseamna ca doar o interpretare e corecta [prin asta nu vreau sa zic ca eu interpretez corect si ceilalti gresit]. Nu sunt sigur, poate se refera la orasul Babilon care era un dusman al Israelului, sau prin cuvantul "Babilon" sugereaza un regat cu o religie falsa care este un dusman al Israelului spiritual al lui Dumnezeu.

Dar mai bine revenim la subiectul acetui thread. Daca mai vreti sa continuam aceasta discutie, atunci sa o tinem in Religion Thread.


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  [DISCUTIE] Războiul din Palestina Warhell 7 2,692 11-18-2012, 02:50 PM
Last Post: Robi
  [DISCUTIE] Teoria chibritului - Pepenele Kristi 100 21,920 10-29-2012, 01:18 PM
Last Post: Robi

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)