Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Raspunde daca stii! Istorie!
#21
1066, by Guillaume le Conquerant. "Harold the second was shut in the eye by an arrow".
Precizare: Independenta Romaniei a fost proclamata in 1877.
Numele de "Seelowe" si " Barbarossa" va spun ceva anume?
replyReply
#22
Mdea. Barbarossa e invazia germană a Rusiei în '41. Seelowe ăla, dacă nu mă înşel, e momentul când ruşii se apropiau de Berlin în '45.
Aştept confirmarea că nu-s prea sigur cu a doua.
Sup
replyReply
#23
(09-30-2013, 05:11 PM)Warhell Wrote: Mdea. Barbarossa e invazia germană a Rusiei în '41. Seelowe ăla, dacă nu mă înşel, e momentul când ruşii se apropiau de Berlin în '45.
Aştept confirmarea că nu-s prea sigur cu a doua.

Seelowe alias operatiunea "Leul de mare"- invazia Angliei in vara lui '40. Ambele, epic fails ale nemtilor. Dar au avut si momente bune. Dunquerque, spre exemplu. Does it rings a bell?
replyReply
#24
Am confundat cu altceva.
Dunkirk-u' mi se pare un fail. Au scăpat prea mulţi britanici ca să se poată numi 'moment bun'.

În fine.
Războiu' de 40 de ani. Între cine a avut loc şi cine o câştigat.
Sup
replyReply
#25
(09-30-2013, 07:15 PM)Warhell Wrote: Am confundat cu altceva.
Dunkirk-u' mi se pare un fail. Au scăpat prea mulţi britanici ca să se poată numi 'moment bun'.

Atunci fail sa fie. Haha

(09-30-2013, 07:15 PM)Warhell Wrote: În fine.
Războiu' de 40 de ani. Între cine a avut loc şi cine o câştigat.

P-asta n-o stiu, e razboiul celor 2 roze?Grin
replyReply
#26
Nu. E ăla cu catolicii şi protestanţii.
Sup
replyReply
#27
Cine a fost Isoroku Yamamoto si ce legatura este intre numele lui si cuvantul "Tora"?
replyReply
#28
Isoroku Yamamoto a fost un amiral japonez care a planuit atacul de la Pearl Harbor numit "Tora Tora Tora"(atac atac atac).
Unde a fost semnat tratatul de pace dintre Germania nazista si Franta ?Din ce motiv ?
replyReply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)