Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mesa v1 - Harta inchisa (deadline: 22/05)
#1
(04-13-2013, 07:54 PM)Bogdan Wrote: Am decis sa renunt la ideea de a construi o mesa de la zero din simplul motiv ca rezultatul nu era mai deloc cel dorit, iar timpul necesar editarii e foarte mare.

So, o sa fac altceva. Am mai vorbit de asta in posturile anterioare: iau o mesa care se afla deja in joc si o modific. Le-am luat pe toate la mana si cea mai potrivita e NewWorld_Part_Farm_01. E zona primei ferme intalnite in joc, undeva intre Khorinis si turnul lui Xardas. Am pus o poza mai jos, eventual puteti sa intrati direct in Spacer si sa o vedeti mai bine acolo.

Mesa nu e foarte mare, exact cum ne trebuie noua, dar trebuie sa ii facem cateva modificari. Ca relief e ok, e bine ca are si un pic de stanci astfel ca va fi mai putin spatiu de blocat cu copaci si/sau stanci. Ce va trebui sa facem:
1. sa punem mai multi pomi ca sa cream aspectul de padure;
2. sa stergem cele trei cladiri ale fermei;
3. sa retexturam zona campurilor cu iarba;
4. sa blocam iesirile de pe harta.
5. sa adaugam cladiri in functie de trebuinta.

De aici reiese o intrebare: cum pot sa editez elementele mesei? Ma refer la cele 3 cladiri, cum pot sa le sterg? Banuiesc ca sunt construite direct in mesa, deci nu sunt obiecte pe care sa le sterg pur si simplu. Pot sa folosesc Blender-ul in vederea asta?

[Image: jbkjj.jpg]
Mai sus e mesa cum arata in joc si ce vreau sa ii fac. Deocamdata insa o sa incerc sa ii inchid toate iesirile. Un prim pas fiind deschiderea ei cu un program de editare, Blender sau 3D Studio, si facute cateva schimbari le nivel de relief.
replyReply
#2
So, am deschis mesa in Blender si am aruncat un ochi pe ea, vedeti mai jos cum arata.

[Image: sadfasd.png]

Am experimentat un pic cu optiunile de drag si fill si cred nu o sa am probleme mari in a inchide harta. Se poate observa in partea de jos a imaginii un patrat negru care e de fapt un "zid" pe care l-am ridicat foarte simplu cu drag&fill. O sa fac asta in toata partea de jos a hartii, apoi o sa mai bibilesc in incercarea de a-i da aspect de stanca/munte. Daca am timp destul pana diseara termin.

M-am plimbat un pic si prin Spacer, am cautat texturi si le-am aplicat ca sa vad cum arata. Ca veni vorba de Spacer, am reinstalat tot ce aveam legat de G2 in laptop, dar nu am mai instalat update-ul 2.6a. Ce sa vezi, erorile au disparut. Bine, am renuntat si la a schimba scripturile la instalarea MDK-ului pentru ca oricum nu cred ca o sa imi trebuiasca acum (corectati-ma daca gresesc), si avand in vedere ca nu le-am mai reparsat, e posibil sa fie si asta o cauza pentru lipsa problemelor.
replyReply
#3
Frumos lucrat.....are cineva un update pentru spacer ca mie numi merge
replyReply
#4
Sterge tot ce e format RPT din system si vezi daca merge..
replyReply
#5
Am adaugat un fisier .blend in folderul de DropBox. Am inchis toate iesirile hartii cu ceea ce ar trebui sa fie niste stanci. Am totusi o problema, cand o exportez in format .3ds si o deschid in Spacer, nu se vede nimic, iar camera se misca foarte greu. V-as ruga sa incercati si voi sa o deschideti si sa imi spuneti daca merge.
replyReply
#6
Nu mi-o lua in nume de rau, dar te rog posteaza doar daca ai ceva neaparat de spus. Lasa ok-urile (@topicul Echipei 1) si anunturile ca o sa faci un lucru sau altul.

Si fisierul e acolo, dar din moment ce tu (si Terente) nu ai dat accept, e normal sa nici nu il vezi. So, cand intrati pe dropbox.com, in meniul din stanga, Sharing, si o sa apara ca aveti o invitatie noua, careia trebuie sa ii dati accept.
replyReply
#7
Nu am nimik acolo mai trimite odata
replyReply
#8
Omule, da accept prima data! Nu stiu in ce folder te uiti tu, dar oricum nu unde trebuie.
replyReply
#9
Nu am acolo decat folderul modding contest,atat.
replyReply
#10
Si nu e nimic in folderul ala?
replyReply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Mesa Bogdan 41 14,353 05-13-2013, 11:06 PM
Last Post: HeRoNaMeLeSs
  Introducere NPC-uri - Test (deadline: 22/05) Bogdan 0 952 05-12-2013, 05:00 PM
Last Post: Bogdan

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)