Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Câinii vagabonzi
#11
(09-23-2013, 07:42 PM)Warhell Wrote: Te dai deştept, păcat că nu eşti. ;(

Eu macar ma straduiesc...Haha
Am vrut sa spun ca problema nu va disparea pentru ca unii n-au interesul sa dispara. Cei care vor sa dispara problema sunt pusi la zid de ipocrizia celorlalti.
replyReply
#12
E o mare porcarie,s-au trezit ca-s prea multi caini dupa ce o babaciune beata a uitat ca are si un nepot de 4 ani care trebuie supravegheat,cainii nu musca daca nu au pui de aparat sau sunt provocati,ca mai sunt unii turbati da,dar alora le dai cu piatra in cap,in rest cei ce se dau la tine e suficient sa "latrii" tu la ei ca se dau inapoi,nimic grav.
Solutii nu cred ca exista in afara de eradicare,cu glont sau alte metode deoarece toata porcaria asta care a inceput peste 2-3 saptamani nu se va mai mediatiza si va fi uitata,mai mult ca sigur,iar acele milioane de euro se vor imparti frateste intre smecheri,cum se face de obicei.Ei nu sunt in stare sa faca 2 kilometrii de autostrada in 15 ani si sunt in stare sa prinda 250 de mii de maidanezi,cine ii crede?Cat despre adoptie,acum de mila probabil se vor arata multi dornici dar peste 3 luni cand le fata cateaua puii ajung iar la tomberon si poveste merge mai departe.
Eu si familia mea suntem iubitori de animale,avem caini si pisici,ultimele 2 pisici de la tomberon,am avut si multi caini pe care ba i-am luat de pe strada,ba i-am gasit in curte,nu i-am expediat catre tomberon ci am avut grija de ei o perioada si acum sunt raspanditi prin diverse parti ale tarii la stapani care au grija de ei.
Don't Smoke. Drink Coke. Or do them both.


replyReply
#13
^ Nu credeam c-o să spun asta vreodată, da' ţi-aş da o bere pentru postu' ăsta.
Sup
replyReply
#14
Parerea mea, este, ca cei care doresc moartea animalelor nevinovate (mai sunt unele cu vina, dar nu multe), sunt mai animale decat acestea.
Astazi, cand am venit la scoala, era pe strada un caine inter-o balta de sange, se chinuia in ultimele momente de viata, nu stiu ce patise, dar daca il vedeati, va dadeati seama ca nu e coret sa moara, e totusi in suflet.
FlowerFlower
replyReply
#15
Da bine ma bunule,atunci ce te faci cu ele?
Don't Smoke. Drink Coke. Or do them both.


replyReply
#16
Nu se pune problema daca merita cineva sa moara, om sau animal nevinovat, se pune problema cum meritam sa traim, oameni si animale deopotriva. Aici problema e clara si trebuie facuta o alegere: un caine neajutorat intre oameni e induiosator, de acord. Dar un copil inconjurat de o haita de caini cum e? Si nu ma refer neaparat la acel copil despre care se vorbeste, ma refer la orice copil de oriunde, nu doar din Bucuresti sau Romania. Haita reprezinta forma tipica de organizare a animalelor salbatice(valabila si pentru specia umana, dealtfel). Cine e dispus sa-si imparta habitatul cu animalele salbatice e liber sa se duca-n jungla ca sa verifice daca si reciproca e valabila.Haha
Culmea e ca tot unii iubitori de animale sunt cei care au permis inmultirea cainilor pentru ca nu si-au sterilizat patrupedele preferand sa le arunce puii in strada sperand ca "poate ii ia cineva" dar nu i-a luat nimeni. Autoritatile si smecherii doar au profitat de situatie ca sa faca bani din treaba asta. Intrebarea mea ar fi: "Daca ti-e mila sa-l omori de ce il arunci in strada si daca ti-e mila cand il vezi pe strada de ce nu-l iei acasa, iubitor de animale, oricine ai fi?" Raspunsul se tot invarte in jurul cozii, bineanteles.Haha
replyReply
#17
Hmm...eu am doi caini gasiti pe strada, ma rog, unul a venit singur la mine si mai am avut doua pisici gasite pe camp intr-un sac (care abia incepusera sa manance) si din alea doua nu am aruncat puii, am avut opt pisici, pe care i-am crescut pana cand le-a venit vremea. Acum inca mai am doi pui din ei.(motani mari)

Eu merg pe ideea ca daca un om se poarta frumos cu un animal, acesta simte asta si la randul lui se poarta "frumos".
FlowerFlower
replyReply
#18
Intrebarea mea era retorica. Nu este vorba despre 8 sau 10 caini si pisicile n-au nicio legatura cu asta.Haha E vorba despre vreo 60 de mii de caini numai in capitala. Cred ca e destul de greu sa convinga cineva 60 de mii de caini ca ar fi bine sa se poarte frumos. La fel de greu ar fi sa fie convinsi destui iubitori de animale care sa adopte 60 de mii de caini care se poarta frumos.
@Dorelys, spuneai ca ai vazut un caine zacand pe strada. Ai facut ceva pentru cainele ala?
replyReply
#19
Am spus ca era aproape mort, nu aveam ce sa fac, daca as fi putut as fi facut ceva. Pisicile erau doar ca exemplu.
FlowerFlower
replyReply
#20
(09-23-2013, 10:55 PM)dorelys Wrote: Am spus ca era aproape mort, nu aveam ce sa fac, daca as fi putut as fi facut ceva.

Eu as fi trecut mai departe incercand sa nu ma uit spre el ca sa nu dau la boboci.
Cred ca un iubitor de animale s-ar fi oprit si ar fi chemat un veterinar care sa-l scape de chinuri, dar sunt sigur ca a murit acolo si l-au ridicat gunoierii dupa cateva zile...
replyReply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)