Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Câinii vagabonzi
#21
Sa intamplat azi.
Nu am zis ca sunt iubitor de animale, doar ca nu e drept sa moara.

Las ca tine, nu are rost sa ma mai contrazic.
FlowerFlower
replyReply
#22
Dar n-am vorbit doar despre tine, am generalizat. Spui ca nu e drept sa moara. De acord, nu e drept sa moara nimeni si totusi murim toti. Atata timp cat vedem un caine muribund si trecem mai departe fara sa facem nimic e inutil sa vorbim despre dreptate, mila, iubire si alte treburi. Si eu fac asta si cred ca aproape toata lumea o face.
replyReply
#23
Un iubitor de animale chema un veterinar,daaaa sigur,te anunt ca nu suntem in America,sunt ei de ***** dar la capitolul animale nu ai ce sa le reprosezi.
Sunt oameni,oameni normali care lesina,care sunt loviti sau care sunt batuti si zac in mijlocul strazii si nimeni nu-i ajuta,cine crezi tu ca ar ajuta un caine?Asta e natura omului,probabil a romanului,se aduna in cerc si se uita la ala lesinat,auzi numai vaaaiuri si Dooooamne si nimeni nu scoate un telefon sa sune la ambulanta t,pana se trezeste,de obicei un tanar, trece ceva vreme.Tu crezi ca se mai uita cineva la un caine care moare?
Don't Smoke. Drink Coke. Or do them both.


replyReply
#24
(09-24-2013, 04:55 PM)Ducipal Wrote: Tu crezi ca se mai uita cineva la un caine care moare?

Intocmai, nu se mai uita nimeni. Atunci de ce sunt unii oameni ipocriti si pozeaza in ingerasi?Haha
replyReply
#25
(09-24-2013, 04:55 PM)Ducipal Wrote: Un iubitor de animale chema un veterinar,daaaa sigur,te anunt ca nu suntem in America,sunt ei de ***** dar la capitolul animale nu ai ce sa le reprosezi.
Sunt oameni,oameni normali care lesina,care sunt loviti sau care sunt batuti si zac in mijlocul strazii si nimeni nu-i ajuta,cine crezi tu ca ar ajuta un caine?Asta e natura omului,probabil a romanului,se aduna in cerc si se uita la ala lesinat,auzi numai vaaaiuri si Dooooamne si nimeni nu scoate un telefon sa sune la ambulanta t,pana se trezeste,de obicei un tanar, trece ceva vreme.Tu crezi ca se mai uita cineva la un caine care moare?

Ai mare dreptate in special romanii au aceste "calitati" care acum s-au accentuat mai mult ca niciodata, faza cu adunatul in jurul batulului/mortului etc. este prezenta pana si in literatura romana mai exact in Romanul ION cand acel barbat(i-am uitat numele Haha ) se spanzura si nimieni nu ii taie sfoara pana nu ajunge domnul Herdelea (profesorul) acolo si daca cineva i-ar fii taiat sfoara mai devreme ar fii supravietuit...... Deci in concluzie oameni ( romanii mai ales) aproape au inlaturat emotile ca mila/compasiunea si au alimentat la maxim egoismui, rautatea etc......

Laws are like medicine: They generally cure an evil by a lesser or a passing evil.
replyReply
#26
Pentru ca :"Egoismul este temelia vietii."
Don't Smoke. Drink Coke. Or do them both.


replyReply
#27
Destul de buna zicala dar romanii au schimbat o zicala adica "Scopul scuza mijloacele" defapt originala era "Scopul scuza mijloacele in binele cetati" cetatea reprezinta bine pentru toti(locuitorii sai) dar romani au scos aceasta parte deci egoismul intra iar in scena.....

Laws are like medicine: They generally cure an evil by a lesser or a passing evil.
replyReply
#28
Romanii nu sunt mai egoisti decat altii, e doar o impresie. Specia umana e feroce ca oricare alta, nefacand exceptie nici cea canina, desi unii incearca sa ne convinga de contrariu in ambele exemple.Haha
replyReply
#29
Pana la urma e bine sa fi si egoist.
Don't Smoke. Drink Coke. Or do them both.


replyReply
#30
(09-24-2013, 08:18 PM)Ducipal Wrote: Pana la urma e bine sa fi si egoist.

Da e bine sa fii egoist dar cand ajungi la 30-40-50 de ani si vrei sa iesi la o bere nu prea ai cu ce prieteni.... pentru ca nu ai facut niciodata nimic pentru ei (egoismul) nici ei nu au facut nimic pentru tine si astfel nu ati putut mentine o prietenie....

Laws are like medicine: They generally cure an evil by a lesser or a passing evil.
replyReply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)