Poll: Cine e responsabil pentru existenta vietii pe Pamant?
You do not have permission to vote in this poll.
Evolutia
6.25%
1 6.25%
Dumnezeu (Divinitatea)
93.75%
15 93.75%
Total 16 vote(s) 100%
* You voted for this item. [Show Results]

Thread Rating:
  • 4 Vote(s) - 4 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Creatie vs Evolutie part 2
#41
ah. got it. si tu chiar crezi in povestea cu marul si cu coasta si cu toate alea?
.Chorus Romance says Good Night.
#42
Daca te referi prin "mar" la fructul interzis lui Adam si Eva de catre Dumnezeu, atunci ar trebui sa stii ca nu e un mar. Ce "coasta"? Care "toate alea"?
#43
(10-16-2009, 04:26 PM)ufy Wrote: ah. got it. si tu chiar crezi in povestea cu marul si cu coasta si cu toate alea?

Cu coasta: de ce nu?

Cu marul: poate la fel de bine sa fie si ceva simbolic ... dar asta se va afla sa sfarsit (adica cei ce merg in rai vor sti)
#44
daca ATUNCI a fost asa si se faceau minuni [cum facea iisus] si toate alea. erau tot felul de povesti in care dumnezeu se uita pe pamant si vedea ca moare un copil si mama era indurerata si il invia pe copil... acum de ce nu se mai fac? apoi ma gandesc la toate religiile. egiptenii ii aveau pe faroni si pe zei. si ma gandesc ca, cand au venit evreii si s-au adunat in orient si i-au capturat egiptenii si toate alea, apoi a venit moise sa-i ia si sa-i aseze in palestina, ca apoi sa fie facut cultul lu yahwe [dumnezeu la evrei parca]... cum egiptenii au inceput sa creada in zei [ra, seth, bla bla], grecii credeau in alti zei [zeus, poseidon, bla bla], oamenii nordului, de exemplu barbarii credeau in alte zeitati [zei ai razboiului, ai recoltei. le stiam si numele... Haha stiu ca zeul suprem era odin (manowar si istoria de clasa a9a =)))], asa si evreii credeau in yahwe... dintre toti astia. numai la ei li s-a 'aratat' sa zic asa o dovada de zeitate si numai de la ei mai avem marturii. adica ma gandesc ca poate si celelalte popoare nu credeau in zei degeaba. poate li s-au aratat si lor, dar nu mai avem dovezi si izvoare istorice... si toate cele... tu ce crezi? existau zeii astia de care am pomenit mai sus la fiecare popor?
[ma refer la necro, bechcristian si cine mai este pe aici. sa-si dea fiecare cu parerea Smile]
.Chorus Romance says Good Night.
#45
Hai sa nu mai vb prostii ca se supara dumnezeuHaha.
[Image: 242idki.png]
#46
ce prostii? /Smile
.Chorus Romance says Good Night.
#47
Eh ...adik sa spunem prostii Haha
[Image: 242idki.png]
#48
si totusi. ce prostii? :|
.Chorus Romance says Good Night.
#49
Eh miam dat cu parerea Haha ^_^
[Image: 242idki.png]
#50
(10-16-2009, 06:13 PM)ufy Wrote: daca ATUNCI a fost asa si se faceau minuni [cum facea iisus] si toate alea. erau tot felul de povesti in care dumnezeu se uita pe pamant si vedea ca moare un copil si mama era indurerata si il invia pe copil...acum de ce nu se mai fac?
Prima data cand aud asemenea povesti.:o Daca ar fi adevarata motivul pt. care nu se mai fac ar fi pentru ca oamenii L-au parasit pe Dumnezeu.

(10-16-2009, 06:13 PM)ufy Wrote: apoi ma gandesc la toate religiile. egiptenii ii aveau pe faroni si pe zei. si ma gandesc ca, cand au venit evreii si s-au adunat in orient si i-au capturat egiptenii si toate alea, apoi a venit moise sa-i ia si sa-i aseze in palestina, ca apoi sa fie facut cultul lu yahwe [dumnezeu la evrei parca]... cum egiptenii au inceput sa creada in zei [ra, seth, bla bla], grecii credeau in alti zei [zeus, poseidon, bla bla], oamenii nordului, de exemplu barbarii credeau in alte zeitati [zei ai razboiului, ai recoltei. le stiam si numele... Haha stiu ca zeul suprem era odin (manowar si istoria de clasa a9a =)))], asa si evreii credeau in yahwe... dintre toti astia. numai la ei li s-a 'aratat' sa zic asa o dovada de zeitate si numai de la ei mai avem marturii. adica ma gandesc ca poate si celelalte popoare nu credeau in zei degeaba. poate li s-au aratat si lor, dar nu mai avem dovezi si izvoare istorice... si toate cele... tu ce crezi? existau zeii astia de care am pomenit mai sus la fiecare popor?
[ma refer la necro, bechcristian si cine mai este pe aici. sa-si dea fiecare cu parerea Smile]

Nu. Opinia mea este ca acele popoare si-au "inventat" zei pt. ca sa dea o explicatie lucrurilor inexplicabile si din dorinta de a se inchina la ceva. Ai putea spune acelasi lucru si despre crestinism dar este o diferenta dintre crestinism si celelalte religii. Aceea este ca oamenii si-au aless zeii respectivi pe cand din cate am inteles din Biblie Dumnezeu i-a ales pe evrei. O alta diferenta este ca crestinismul se bazeaza pe iubire si egalitate. Nu mi se pare corect ca la egipteni un sclav care moare sa fie scalv si in viata viitoare si un faraon sa fie zeu atunci si in viata viitoare. Pe cand crestinismul consista in a ne iubi reciproc ca pe noi insine. Inca ceva ... celelalte religii sunt pline pe bigotism pe cand crestinismul e mai "spiritual" daca intelegi ce spun. Si cum ai spus si tu aceasta este singura religie in care s-au facut miracole. (apropo ... miracolele pe care leau facut egiptenii cand moise a incercat sa le dovedeasca ca Dumnezeu era adevarat cred ca au fost facute de Satana) Daca mai am de zis ceva am sa mai scriu. (poate imi vin idei noi mai incoloGrin)


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)