Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mesa
#21
Ok o sa mai incerc odataHaha).
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

replyReply
#22
So, pana la urma cum era cu apa? Ce trebuie sa fac mai exact? Cum spuneam, as vrea sa pun un helesteu destul de mic.
replyReply
#23
(03-12-2013, 12:27 AM)Bogdan Wrote: So, pana la urma cum era cu apa? Ce trebuie sa fac mai exact? Cum spuneam, as vrea sa pun un helesteu destul de mic.

Ideea e sa aplatizezi un cub folosind scale manipulator mode si sa pui textura apei pe cele 2 suprafete selectate, adica sus si jos. Apoi sa dai subdivide macar o data. Cu cat cubul e mai plat cu atat apa iese mai bine.
[Image: 513e509796229.jpg]
replyReply
#24
Cand incerc sa deschid mesa in format 3DS in Spacer, da eroare si imi zice ca are polys fara material. Ce inseamna asta si cum remediez?
replyReply
#25
(03-12-2013, 06:40 PM)Bogdan Wrote: Cand incerc sa deschid mesa in format 3DS in Spacer, da eroare si imi zice ca are polys fara material. Ce inseamna asta si cum remediez?

Inseamna ca ai exportat mesa direct in format 3ds fara sa folosesti pluginul kerrax. In cazul asta trebuie sa tii cont de 2 aspecte:
1. Inainte sa exporti mesa trebuie neaparat sa-i aloci un material random.
2. Trebuie sa maresti mult mesa cu scale manipulator pentru ca altfel va fi o harta extrem de mica.
Ideal ar fi sa instalezi pluginul kerrax in blender, apoi sa intri in file/user preferences/addons-import-export si sa bifezi kerrax pentru ca pluginul aloca material random si iti permite sa maresti mesa foarte mult.
replyReply
#26
Ok, s-ar parea ca avansez. Incet cei drept, dar e mai bine decat deloc. Am reusit sa introduc mesa in Spacer, si am compilat-o (cand o deschid imi zicea ca mesa nu e compilata, am dat World -> Compile). Dupa compilare imi apare cerul dar nimic nu e de vazut in afara de asta. M-am asigurat ca mesa e destul de mare, material are, altfel nu mi-o deschidea, care sa fie problema? Am compilat si lumina.

LE: Stati ca am uitat unele chestii, revin.

LLE: Nope, nothing.
replyReply
#27
Si eu am patit sa compilez mese in spacer si sa nu le vad. Zici ca e destul de mare, ai folosit kerrax sau ai exportat-o direct cu blender?
Este important ca mesa sa fie in folderul corespunzator atunci cand e incarcata in spacer, adica in g2notr/_work/data/meshes/level.
replyReply
#28
In primul rand, exportarea am facut-o cu Blender pentru ca nu am bagat de seama ca trebuie sa salvez setarile dupa ce activez plugin-ul Kerrax. Am remediat asta si am exportat din nou mesa, acum parca apare ceva, se vede o linie mediana pe ecran in culoarea materialului mesei. Am presupus ca trebuie sa ma misc un pic ca sa o observ cum trebuie astfel ca am selectat din meniul View optiunea Full scree/Free walk (or somethin like that). Problema e ca dispare si acea linie cand intru in modul asta, plus ca nu reusesc sa ma intorc la modul initial pentru ca shortcut-ul nu functioneaza cum trebuie.
replyReply
#29
bogdan posteaza te rog ce ai facut pana acum...ca sunt foarte curios.
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

replyReply
#30
Pai n-am facut mare lucru din moment ce nu pot sa o deschid in Spacer. Ca geografie nu am facut mari modificari in afara de un helesteu sau doua si cateva dambulete. Nu cred ca are rost sa fac munti sau delauri inalte, campie cred oricum ca ne-ar folosi mai bine. O sa reinstalez toate programele si o sa incerc sa rezolv orice fel de problema, apoi postez imagini cu mesa, sau pun un link de descarcare direct ca sa o vezi mai pe-ndelete.
replyReply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Mesa v1 - Harta inchisa (deadline: 22/05) Bogdan 20 5,702 05-23-2013, 03:47 PM
Last Post: HeRoNaMeLeSs

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)