Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mesa
#31
Se pare ca era ceva problema de la mine, am mai incercat unele chestii si cel mai probabil am facut mesa prea mica.
replyReply
#32
In sfarsit o mesa care se vede! Maine lucrez la ea si pe seara pun ce as vrea sa fie o mesa texturata si gata de editare. Pana atunci, minunati-va la asta:

[Image: mesan.jpg]
replyReply
#33
Bogdan am ramas doar noi doi...uite cum facem, te ocupi tu de mesa fiindca mie imi face figuri laptop-ul cand dau subdivide de prea multe ori si nu imi ies bine poligoanele. Spune-mi de ce sa ma apuc ca zau ca habar nu am cu ce sa incep.
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

replyReply
#34
Am mai vorbit si cu HeroNameless si zicea ca ar mai participa si el cu toate ca nu a mai dat nici un semn de viata de atunci (asta fiind alaltaieri). Daca se decide pana la urma sa participe si el mai activ poate sa o faca, daca nu mergem noi doi inainte.

Revenind la subiect, pot sa continui cu mesa cu toate ca nu promit ca o sa imi iasa extraordinar. Acum m-am blocat la texturare, nu mi vad texturile cand le aplic. Se vad doar culori apropiate de ale texturii dar nu si textura in sine.

Mai aruncam zilele trecute un ochi prin Spacer si am observat ca harta jocului nu e un tot unitar ci mai degraba mai multe mese mici puse la un loc. Ma gandesc ca daca nu reusim noi insine sa facem ceva destul de bun putem sa ne folosim de aceste mese, sa le combinam ca se ne foloseasca noua. Pana la urma nu conteaza terenul efectiv, ci felul in care asezam diferitele obiecte pe el.
replyReply
#35
Exact...conteaza distributia obiectelor...nu cred ca poti spune despre o forma de relief ca e nereusita. In viata reala o forma de relief nereusita se numeste minune a naturiiHaha.
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

replyReply
#36
Lol, bine spus. In cazul asta o sa imi mai bat capul un pic si incerc sa revin cu ceva utilizabil cat mai curand.
replyReply
#37
Scuze ca nu am fost activ dar am avut ceva probleme cu pc-ul asa ca a trebuit sa schimb windowsul.Dar acum totul e bine inafara de faptul ca nu mai am decat blenderul.daca va rog imi da careva o lista cu ce ar trebui sa descarc si ceva de facut,si promit ca o sa va ajut.
replyReply
#38
Pai e o lista prin subforumul echipa 2...pe aici.
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

replyReply
#39
Am decis sa renunt la ideea de a construi o mesa de la zero din simplul motiv ca rezultatul nu era mai deloc cel dorit, iar timpul necesar editarii e foarte mare.

So, o sa fac altceva. Am mai vorbit de asta in posturile anterioare: iau o mesa care se afla deja in joc si o modific. Le-am luat pe toate la mana si cea mai potrivita e NewWorld_Part_Farm_01. E zona primei ferme intalnite in joc, undeva intre Khorinis si turnul lui Xardas. Am pus o poza mai jos, eventual puteti sa intrati direct in Spacer si sa o vedeti mai bine acolo.

Mesa nu e foarte mare, exact cum ne trebuie noua, dar trebuie sa ii facem cateva modificari. Ca relief e ok, e bine ca are si un pic de stanci astfel ca va fi mai putin spatiu de blocat cu copaci si/sau stanci. Ce va trebui sa facem:
1. sa punem mai multi pomi ca sa cream aspectul de padure;
2. sa stergem cele trei cladiri ale fermei;
3. sa retexturam zona campurilor cu iarba;
4. sa blocam iesirile de pe harta.
5. sa adaugam cladiri in functie de trebuinta.

De aici reiese o intrebare: cum pot sa editez elementele mesei? Ma refer la cele 3 cladiri, cum pot sa le sterg? Banuiesc ca sunt construite direct in mesa, deci nu sunt obiecte pe care sa le sterg pur si simplu. Pot sa folosesc Blender-ul in vederea asta?

[Image: jbkjj.jpg]
replyReply
#40
Cred ca pot fi sterse din Blender dar nu-mi amintesc cum in orice caz era ceva din Sculpt Mode
replyReply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Mesa v1 - Harta inchisa (deadline: 22/05) Bogdan 20 5,689 05-23-2013, 03:47 PM
Last Post: HeRoNaMeLeSs

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)