Thread Rating:
  • 4 Vote(s) - 4.75 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Multiplayer discussion 3
Da cristi , dar daca nu am fi mereu reclasati , nu ne-ar omora oricine ... ca nici mie nu imi comvine , oi fi eu "Bandit's Boss" dar sunt altii care au mai multa putere ca mine ... si cand reusesc si eu sa ma antrenez mai mult ... iar mi se da clasa de liderul banditiilor ... si pierd tot , vorba lu' Iulius , pierd si sabia "culeasa"... deoarece eu nu fac parte din oras si trebuie sa fiu mai slab? sunt militia si knight cu peste 280 strenght ... si lor nu si se reda clasa ... pentru ca ei nu incalca regulile venind in oras ... deci nu inteleg cum sa fac RP de unu singur in afara orasului ...

Am cam dat-o din subiect in subiect ... dar macar intelegeti ce vreau sa spun despre reguli , bine alea fara sens ! Sa nu se inteleaga ca nu vreau nici-o regula ... dar ar trebui sa va pune-ti de acord toti adminii cu niste reguli clare si cu sens .
Dupa cum zice in regula nr nu stiu cat, nu aveti voie sa va antrenati mai mult de 20 str, daca se intampla vi se reda clasa, daca abuzati luati ban.
Mie regulile mi se par OK pentru Role Play. O mica precizare as avea de facut, banditii sa devina mercenari, caci dupa cum zice si Kriskyi, nu poi face RP de unul singur. Asa ca mercenari, au voie in oras.

@Eu: Am renuntat la admin si clasa de mare mag, acum lucrez ca fermier la ferma de langa oras. Vreau sa va arat ca nu puterea conteaza in joc, caci toti vreti doar putere, conteaza sa 'aduci la viata' prin ceea ce faci un personaj, iar jocul, cat de cat sa fie asemanator cu Gothic.

Cat despre admin, nu am nevoie, ma multumesc ca simplu player, si atata timp cat nu stau sa ma plang si imi joc rolul, cred ca va fi ok. (Nu mi se pare ok idee de a planifica totul dinainte, mi se pare mai ok ca totul sa vina de la sine in timpul jocului, caci niciunul dintre noi nu poate stii ce se va intampla in viitor, in viata reala Grin)
FlowerFlower
E doar un server serios acum. E de distractie, de amuzament. Nu trebuie sa tot existe certuri din motive ca nu ai 6 ham in loc de 5 ham. Astea sunt certuri de copii. Daca cineva incalca regulile sau e nesimtit atunci sa i se dea bann. Voi faceti din server viata reala. Nu va suparati dar voi mai traiti altundeva? Nu e intrebare pentru toti doar pentru uni care daca sunt facuti vagabonzi sunt de parca si-ar fi pierdut casa. Regulile sunt bune daca nu sunt exagerate si inca Cristian nu exagereaza. Si daca nu ai nu stiu ce clasa pentru ca ti sa luat e mai frumos deoarece incepi din nou. Faza cu ascultati ce se zice e chiar o prostie. Atunci ce sa facem sa stam si sa ne uitam. Nu ar mai fi nici o actiune asa. Nu e viata reala e un joc si atat.
[Image: 1lMEp3.jpg]



,, Napoleon a cautat virtutea, si neputand-o gasi a luat puterea.''



Regulile nu mi se par exagerate si cum spune Dorel, nu ar trebui sa planificam ceva dinainte, daca nu esti pe server ai pierdut povestea.
[Image: ServerList.php?ip=92.87.3.8&port=28960]
Server ON
[Image: ServerList.php?ip=92.87.3.8&port=28960]
N-am planificat niciodata dinainte, faza cu banditii atunci o stiam dinainte pentru ca trebuiau sa astepte pana se alege cavalerul si nu au facut-o, dupa ce au zis ca o vor face.
Tocmai pentru ca e un server destinat distractiei, regulile ar trebui sa fie putine si simple.
Parerea mea despre regulile serverului:
1. Complet aiurea, din moment ce e specificat la game mode "romanian role-play"
2. Complet aiurea, de ce n-ar putea jucatorul s-o ia de la capat cu acelasi nume?
3. Complet aiurea, in gothic m-am batut cu oricine si am ascultat de cine am vrut
4. Destul de aiurea, in gothic se folosesc apelative si injurii, nu foarte porcoase intr-adevar
5. Complet aiurea, in gothic se omoara pe rupte, cu consecintele de rigoare
6. Destul de aiurea, daca primesti kick sau ban, in gothic luai decat bataita sau omor
7. Destul de aiurea, daca primesti kick sau ban, in gothic luai decat bataita sau omor
8. Complet aiurea, ban pentru milogeala
9. Complet aiurea, in gothic nici nu se miscau portile alea
10. Complet aiurea, in gothic te imbracai cu ce aveai si suportai consecintele
11. Complet aiurea, in gothic incarcai ultima salvare, pe servere exista respawn
12. Destul de aiurea, se afla din log cine pe cine omoara, deci partea cu investigatiile pica pentru ca adminul poate ciripi. Si cel "ucis" poate pretinde daca vrea ca a fost doar "ranit grav" daca n-are chef sa inceapa cu un caracter nou
13. Complet aiurea, regula asta e cea mai tampita, alunga playerii de pe server
14. Complet aiurea, suna a circ cu poze, filmari, martori si avocati Haha
15. Destul de aiurea partea cu treburile, dar corecta partea cu degradarea, daca ai fost avansat anterior pentru a face treburile alea
16. Complet aiurea, mai bine se anuleaza functia, in gothic nu exista asa ceva

Trag linie si concluzionez:
1. Limbajul porcos si comportamentul imbecil n-au ce cauta pe server
2. Daca esti prins in spatii private e normal s-o incasezi
3. Daca ataci pe cineva e normal sa fii considerat o persoana dubioasa
4. Daca esti platit sa faci ceva si nu faci e normal sa dai banii inapoi
Dintre astea doar prima e aplicabila pe linie administrativa cu kick sau ban, a patra e aplicabila in rp tot de admin, la cererea liderilor si celelalte doua sunt aplicabile in cadrul rp-ului de orice jucator.
Rezulta pana acum:
O singura regula aplicabila de catre admin.

Ce-as mai adauga eu pe langa asta?
Toti jucatorii pleaca de la "opinca", asa e in toata seria gothic si in toate (mmo)rpg-urile de care am auzit.
Primul lider al unei factiuni e ales de factiunea respectiva in rp urmand ca liderul sa promoveze si sa-si promoveze oamenii dupa un model de tipul- pasul 1-lider militia, ceilalti cetateni, pasul 2-lider militia heavy, unii militia, altii cetateni, pasul 3- lider knight, unii militia heavy, unii militia, unii cetateni, s.a.m.d. Cu amendamentul ca liderul nu va fi si admin pentru ca apare "conflict de interese", cele 2 functii sunt incompatibile, chiar daca nu am "dovezi" in sensul asta.Haha
Adminul va face promovarile sau degradarile solicitate de lider o data pe zi, saptamana, luna, dupa caz.
Si va solicita modificari de script in limita posibilitatilor si cunostintelor, sau le va face chiar el, daca e si scripter, functiile de admin si scripter fiind compatibile.
Cam asa vad eu scheletul initial al serverului. Restul tine de viteza sinapselor dintre neuronii disponibili.Haha
1. Sunt servere pe care nu se face non-stop roleplay.
2. Un nume ramane inregistrat si trebuie sa il schimbi ca sa incepi de la 0.
3. Corect, ideea e ca nu poti bate fara sa fii sanctionat.
4. Ai voie sa injuri in roleplay, dar nu ai voie sa zici Cristian sugi p*la in ooc pentru ca nu mi-ai dat aia.(no warn ca ma supar)
5. Mhm, asa si aici, cu consecinte de rigoare.
6. Bataie si omor, daca persisti stricand roleplay-ul kick/ban.
7. ^
8. Ramane.
9. Aici se misca.
10. Dupa cum ziceam, te imbraci cu ce vrei si fata ramane aceeasi, care stie ca esti bandit in roleplay te omoara.
11. E roleplay, daca mori mori, nu e deathmatch.
12. Nu conteaza, roleplay-ul se face, iar adminii nu ciripesc decat daca afla in roleplay. Merge.
13. O sa micsorez timpul, cateva ore in joc trec imediat.
14. Ramane.
15. Ramane.
16. Se anuleaza functia.

Nu putem pune pe oricine lider.
1. Daca la game mode scrie rp inseamna ca e rp. Daca scrie rp si nu e rp e aiurea, regula e inutila.
2. Eu am luat-o de la 0 cand cineva a hotarat sa ne faca pe toti fermieri. Simplu. Daca mie imi place caracterul meu de ce sa nu joc cu el?
3. Sanctionat in rp, daca esti prins, cine e prost sa stea?
4. Ala e comportament imbecil, nu injuratura in rp
5. Asa zic si eu, dar tot daca esti prins
6.Tot comportament imbecil
7.^
8. Dar o bataita nu merge?
9. Si daca nu s-ar mai misca s-ar termina rp-ul?
10. Doar numele ramane, fata se poate schimba. Te omoara daca vrea, de ce ar fi obligat s-o faca? E rp, nu dm sau fps.
11. Atunci anulati respawnul si relogul si culegeti plante Haha
12. Vorbele nu conteaza, trebuie "dovezi". Oricum "mortul" poate fi doar "grav ranit" pentru ca e rp, nu dm.
13. Imi imaginez sutele de playeri asteptand sa treaca minutele alea ca sa poata juca mai departe. Ce rp frumos si captivant Haha
14. Cred si eu, doar esti admin, regulile sunt facute pentru ceilalti
15. Asa am zis si eu
16. Buna idee, am mai scapat de-o regula inutila.

De acord ca nu oricine poate fi lider. Adminul nu poate fi lider pentru ca nu sunt functii compatibile.


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Gothic Multiplayer Moderation 1 1,659 07-13-2014, 10:22 AM
Last Post: Szekemri
  Multiplayer discussion 4 Edd 455 91,111 04-02-2014, 06:18 PM
Last Post: ShadowZz
Smile Sugestii MultiPlayer Robi 0 1,978 09-10-2013, 11:46 PM
Last Post: Robi
  Gothic Multiplayer Video/Pics BeoWulf 30 9,569 09-08-2013, 01:27 PM
Last Post: Edd
  Project Destiny Gothic Multiplayer daniels 11 4,815 08-28-2013, 04:28 PM
Last Post: cornel
  Multiplayer discuții 2 Szekemri 254 51,680 07-23-2013, 11:24 PM
Last Post: Edd
  Multiplayer discuţii Szekemri 604 97,470 07-17-2013, 11:33 PM
Last Post: Cristian
  Gothic Multiplayer: Intrebari & Raspunsuri HeRoNaMeLeSs 52 14,227 05-30-2013, 04:22 PM
Last Post: Edd
  Gothic multiplayer project Szekemri 38 11,685 05-05-2013, 10:49 PM
Last Post: Bogdan
  Tutorial install - Gothic multiplayer Accrescere Szekemri 17 14,594 05-05-2013, 10:05 AM
Last Post: Szekemri

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)